Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / JÖH Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Neler?

JÖH Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Neler?

Değerli adaylar şu an alım yok sizlerden gelen sorular üzerine tüm alımların nasıl yapıldığını ve başvuru şartları hakkında bilgiler vermek için sizlerle paylaşıyoruz.  Bu başvuru şartları 2016 yılında yapılan alımın şartlarıdır. Yeni aşım olduğunda sizlere buradan yeni şartlarla yayınlayacağız. Fikir edinmek isteyen arkadaşlar buyurun;

Jandarma Özel Harekat – JÖH nedir?

JÖH Jandarma Özel Harekat birimleri unsurları tamamı özel olarak seçilen ve gönüllü olan askerlerden oluşturulan en seçkin askeri birimlerden biridir. Her türlü askeri operasyonlarda en ön saflarda olan bu özel birlikler TSK’nın en gözde birlikleri arasındadır. Terörle mücadelede oldukça başarılı olan bu özel birimler yıllardır terörle mücadelede en ön safta yer alarak her türlü mücadelede büyük bir role sahiptirler. Meskun mahal operasyonları ile etkinliğini kanıtlayan bu seçkin birliklerin önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Jandarma Özel Harekat JÖH Hangi Unsurlardan Oluşur?

Jandarma Özel Harekat (JÖH) birimleri seçkin askerlerden oluşmaktadır. JÖH birimlerinin çoğunluğunu subay, astsubay ve uzman erbaşlar gibi rütbeli askerler oluşturur.

Jandarma Özel Harekat ( JÖH ) Nasıl Olunur?

Öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Özel Harekat bünyesinde personel ihtiyacı olduğuna dair bir ilan yayınlar. Yayınlanan ilanda başvuru şartları ve başvuru tarihleri gibi önemli bilgiler yer alır. Belirlenen tarihlerde adayların mülakata gitmesi gerekmektedir.

Jandarma Özel Harekat olabilmek, bu birimlerde görevli olabilmek isteyen adayların ilk olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde personel olması gerekmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı personelleri, subay, astsubay, uzman jandarma, çavuş, sözleşmeli uzman çavuş gibi görev yapmakta olan personellerdir. Jandarma Özel Harekat birimleri özel olarak seçilmek ile birlikte gönüllülük esası ile seçilmektedir. Askerlik süresinin bitimine en az 6 ay – 180 günlük bir süre kaldığında Jandarma Özel Harekat birimlerinde görev yapmak istediğinize dair bir başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Adayın başvuru şartlarını ve istenilen şartları sağlaması durumunda hakkınızda yapılan değerlendirme ile Jandarma Özel Harekat birimlerinde görev yapmak için uygun olup olmadığınız hakkında karar verilmektedir.

Jandarma Özel Harekat JÖH Başvuru Şartları İstenen Aranan Şartlar

NOT: Bu şartlar 2016 yılında yer alan ilana aittir. Şu an alım olmadığından önceki alım şartlarını fikir edinmek amacıyla yayınlıyoruz. 

1-) Öncelikle JÖH olmak isteyen adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olması gerekmektedir.

2-) Adayların en az lise mezunu veya lise dengi okul mezunu olması gerekmektedir veya yurt dışında bulunan dengi bir okuldan mezun olması gerekmektedir.

3-) Adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması veya JÖH başvurusu yaptığı tarihte askerliğini yapıyor olması gerekmektedir.

4-) Adayların 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 25 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. ( 1 Ocak 1991 tarihinde ve daha sonra doğan adaylar)

5-) Adayların yaptığı başvuru müracaatının yapıldığı ilk gün itibari ile terhisinin üzerinden 3 yıldan daha fazla bir sürenin geçmememiş olması gerekmektedir. ( 5 Eylül 2013 tarihinde ve daha sonrasında terhis olanlar)

6-)Bütün sınavları başarı ile geçen adayların Sağlık Yeteneği Yönetmeliği uyarınca sevk edildikleri hastanelerden komando uzman erbaş olur veya uzman erbaş olur izinli sağlık raporu almaları gerekmektedir.

7-) Adayların en az 164 santimetre boyunda olması gerekmektedir. Adayların kılavuzda belirtilen boy ve kilo oranları tablosunda belirtilmiş olan değerler içerisinde bulunmaları gerekmektedir. Adayların boy uzunluğu çıplak ayaklı olarak ölçülmektedir. Adayların ağırlıkları/kiloları ise spor şortu veya eşofman ile ölçülmektedir.

😎 Adayların daha önce TSK bünyesinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş veya askeri öğrencilik ile ilişiğinin kesilmemiş olması gerekmektedir.

9-) Adayların vücut yapıları düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olması gerekmektedir.( Adayların, göğüs kafesi, omurgada şekil bozukluğu bulunmaması, işitme ve görmede hiçbir kusuru bulunmaması, gözlük, lens ve işitme cihazı kullanmaması, renk körü ve düz taban olmaması, vücudunun hiçbir yerinde yara, dövme, yanık ve ameliyat izi bulunmaması gerekmektedir. Adayların Türkçe’yi kusursuz konuşması, dilinde pelteklik olmaması,tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü/engeli bulunmaması gerekmektedir.)

10-) Adayların güvenlik soruşturmaları olumlu olarak sonuçlanması gerekmektedir.

11-) Askerlik hizmeti sırasında üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir ve üste fiilen taaruz, fesat ve isyan suçları ile 22.05.1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunun 148. maddesinde belirtilen suçlardan hükümlü bulunmaması gerekmektedir.

12-) Adayların taksirli suçlar haric olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş ya da ertelenmiş e adli sicilden çıkarılmış olsa dahi bir cürümden hükümlü bulunmaması gerekmektedir.

13-) Adayların tutum ve davranışları ile yasa dışı görüşleri benimsememiş ve bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması gerekmektedir.

14-) Adayların Türk Silahlı Kuvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış tutum ve davranışları ile yas dışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olması gerekmektedir.

15-) Adayların, Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için 1 Ocak 2017 tarihine kadar terhis olabilecek durumda olmak ve Birlik Komutanlıkları tarafından düzenlenen Nitelik Belgesi almış olması gerekmektedir.

16-) Adayların ,1 Ocak 2017 tarihinde silah altında bulunmaması gerekmektedir.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

115 Yorumlar

 1. Hayırlı günler ben geçensene başvuruda bulundum ve başvurum kabul edildi ama mülakatları kacırdım acaba ne yapmam gerekiyor yada alım tarihlerinde haberiniz varmı bilgi alabilirmiyim teşekkürler.

 2. muhammed emin

  2017 verilerine gore askerlik sarti kalkda johde guncellemenjzi tavsiye ederim

 3. Jöh olmak için lise mezunu olmam gerekiyor mu yada pöh olmak için

 4. SA BİR SORUM OLACAK BURADA ASKERLİK ŞARTI İSTANİYOR AMA Bİ TANIDIĞIM 19 YAŞINDA JÖH OLDU NORMALDE ÇOCUA SORARDIM AMA O KADAR YAKIN DEĞİLİZ

 5. Hocam jandarma özel harekatan polis özel harekata geçiş var mı ? Var ise nasıl oluyor bilgilendirirseniz sevinirim esenlikler.

 6. Sa bir soru da benim vardi Msu de kara astsubay olduktan sonra joh olabilirmiyiz

 7. merhabalar ben daha 98 liyim ve önümzdeki ayın 26 sında askere gdiip gitmeyeceğim belli olucak yalnız ben jöh olmak isityorum ve orta okul mezunuyum bu süre içerisinde okuyor olmam yeterlimi yoksa lise diploması olması şartmı hayla yılımız 2018 oldu değişiklik varmı hayalim jöh olmak olamasam dahi askerde kalmak bu süre içerisinde de nası bi değişiklik yapa bilirim

  • Kardesim alımlara bağlı direk bir şart olmayabiliyor alım çıktığında ger şey belli oluyor genellikle lise mezunu alınıyor lise mezunu olman lazim

 8. Ben şu anda meslek lisesinde okuyorum liseyi bitirdikten sonra kara harp okuluna girebilir miyim

 9. Selamunaleyküm Bn şuan 18 yaşındayım 19 yaşında uzman jandarma emniyet asayişi olarak kalabilirmiyim askerlik yapmadan

 10. Ben Şu Anda lise okuyorum Polis okuluna gidip universite yi orada okumak ıstıyorum oradan Joh veya pöh olabilirmiyim ve bide sadece kendi sicilimizemi bakıyorlar yoksa ani kardeş bunların sicilerine bakılıyormu Joh veya Pohr gırebilmrk için

 11. 2019 da liseyi bitiricem acaba bitince ne yapmam gerekiyo jöh için üni ye gidicekmiyim yoksa askeremi gitmem lazım veya MSÜ den karacı olup jöhe geçebiliyormuyuz öyle bi durum varsa msü okuyup jöh olayım üni de okumuş olurum

 12. Lise bitince jöhe nasıl başvurabiliririm askremi gitmem gerekiyo ilk başta

 13. Selamın Aleyküm .
  Ben 2005 doğumluyum . İleride komutan olmak istiyorum bunun için üniversitede ve lisede ne yapmam lazım söyler misiniz . Bide bende düz tabanlık var bu sorun için ne yapabilirim söyler misiniz lütfen.

 14. Hocam sol gogusumde biraz cikiklik sanki sorun olurmu ya

 15. Selamun Aleyküm hocam ben 2014 de tsk kara kuvvetleri askeri liseyi kazandım ama okul kapatıldı ve şuanda meslek lisesi elektrik elektronik pano montajı ve monütörlüğü mezunuyum şuanda yaşım 18 şimdi jöh veya pöhe nasıl girerim fetöden dolayı kapatılan okuldan dolayı bana bir sorun çıkarmı biraz bilgi verirsen sevinirim..

 16. Selamın Aleyküm Diz Kapağımda Dikiş İzi Var Engel olurmu ?

 17. Selamun aleyküm
  ben lise mezunuyum. jöh olmak istiyorum.
  alım olunca başvurmam yeterli mi?
  ne yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 18. Sa be 2003 liyim ve üniversite okumak istiyorum eğer jöh olamassam mesleğim elimde olsun diye üniversite okuyarak olabilirmiyim jöh . gözümden lazer oldum sorun olurmu tşk

 19. Merhabalar admin pöh olmak için sinava mı girmek gerek
  Birde elimde iki dikiş izi var Bunlar sorun olurmu iki sorum için acilen cevap kardeşim lütfen şimdiden teşekkürler

 20. başkan babamda sicil var ama bi sıkıntı oluyomu

 21. S.a abi ben açıktan lise okuyorum bitirdikten sonra jöhr başvurabilirmiyim yada askere gitmem mi gerekiyor yardıımcı olurmusun

 22. Merhaba ben 18 yaşımdayım 18 yaşımdayken alım olduğu zaman başvurabilirmiyim bide askerlik yapmış olmamızmı lazım

 23. Merhaba Ben 15 Yaşındayım Ben JÖH Ve ya PÖH Olmak İstiyorum Şuan 9.Sınıfım 12.Sınıfta Subaylık Sınavına Girip Milli Savunma Üniversitesine Gitmek İstiyorum O Okulu Bitirdikten Sonra Direkt JÖH Ve ya PÖH Olabiliyormuyum Yardım Edermisiniz Lütfen

 24. Merhaba ben jöh olmak istiyorum nasıl olabilirdim ve jöh olmak için bi okul okumanız lazım mı ve e ben okuyacağım için bana askerlik 6 ay e en 6 ay 180 günlük ken başvuruda bulunmamız gerkiyoya bu nasıl açıklayabilirmisiniz.

  • Kardeşim alım şartları alımlara göre değişiebiliyor alım olunca buradan duyuruyoruz uygulamamızdan bildirim atıyoruz.

 25. 09.02.1989 doğumluyum 2010da terhis oldum. Ortaokul mezunuyum.
  Uzman çavuş için başvuru yapabiliyormuyum ?

 26. ÖNCELİKLE SELAMIN ALEYKÜM BEN ORTA OKUL MEZUNUYUM 8 YIL OKUDUM LİSEDE KALDIM ŞUAN ACIK ÖGRETİMDEN OKUYORUM BAŞVURABİLİRMİYİM PEKİ BU ŞEKİLDE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ?

 27. Selamın aleykum admin ortaokul mezunuyum ve mesleki okul belgem var önce Uzman erbaş olup sonra joh eğitimine girebiliyormuyum lise mezunu değilim Uzman erbaş olup joh e geçme şansım varmı

 28. Slm,
  Bende burdaki arkadaslar gibi jöh olmak istiyorum,fakat su an almanyadayim ve alman vatandasiyim, orta okulu burada bitirdim su an calismakta bulunuyorum yasim 24.

  Sorum su: türk vatandasi olup askreliyimi yapip jöh Ölmalerei imkanim varmi yokmu ?

  Vatanimi milletimi cok seviyorum ve vatanima miletime hizmet etmek icin bu yolu sectim Insallah bir yol gösterebilirsiniz bana deyerli arkadaslar simdiden size cevabiniz icin cok tesekür ediyorum ….

  • Jandarma özel harekat alımları olunca duyuracagiz ancak kurum içeriden alım yapıyor jandarma olarak görev alırsan olabilirsin

 29. Benim boynum da ve sağ omzunda biraz belli yanık izi var jöh olmak için sıkıntı olurmu ?

 30. sa ben toplu inneyle kolumu çizdim ama inneyi o kadarki deriye deydirdim ama izi kaldı acaba sorun olurmu

 31. Sa ben henüz 14 yaşındayım hayalim jöh olmak ama çenemin altında bi yara var karşıdan bakıldığında görünmüyor sorun olur mu

 32. Selamün aleyküm. Ben jöh olmak istiyorum bu yaz lise bitiyor bittikten sonra mı başvuru yapmam gerekiyor yoksa askerliğe gidip sözleşmeli asker olarak mı başvuru yapmam gerekiyor ?

 33. Ben açık lise mezunuyum jandarma olmak istiyorum jandarmalık da 3 yıl görev yaparsan jöhe geçiş yapabiliyomuşun doğrumu ?.

  • Kardeşim Jandarma olarak askerlik değil Jandarma bünyesinde kadrolu olarak çalışanlar arasından alım oluyor

 34. S.a ben 17 yasindayim dovmem var elimin üzerinde A harfi ondan bi sknti olurmu

 35. Fıtık ameliyatı oldum 9 yaşımda küçük ameliyat izi var sıkıntı olurmu?

 36. Ustam ben şuan yoklama kaçağıyım Askere gitmedim eğer Özel harekat alımı olursa başvuru yapabilirmiyim . Veya Pöh alımı olursa ona başvurabilirmiyim

 37. hocam gözlüklü olmamız sorun yaratırmı

 38. Merhaba Jöh olmak için harp okulunda okumak şartmı askerlik bitti ama er olarak bitti

 39. Merhaba, ben fransada yaşıyorum ama Türk vatandaşlığım var ve son olarak yakında 19 yaşına girecem. Hayalim burda üniversiteyi bitirip, yakında Türkiye’ye gelip ve jöh veya pöh olmaktı ama okudum kadarıyla kızlara o meslekler yasakmı? Sadece erkeklermi başvurabilir? Yoksa benmi yanlış okudum.

 40. Merhaba Okumuyorum Orta okulda Boşladim yaşım 18. 19a gireceğim Allah’ın İzniyle Askeriyeden meslek sahibi olmak istiyorum ne yapmam lzm Bilgi veririmisin lütfen inşaat işçisiyim şu anda

 41. Mustafa Can Duman

  Selamun aleykum kardeşim ben Joh olmak istiyorum liseden mezun olduktan sonra ne yapmalıyım hangi sınava bunları bana geniş bir yelpazede anlatırmısın. Birde başvuruları nerden takip edicez…

  • Alım bilgileri yukarıda anlatıldığı gibidir ayrı bir alım yapılmıyor jandarma da görevli personel olduktan sonra açılan kursa katılarak girebilirsin

 42. Hasan Altundağ

  Assubayluk okumak isteyen birisi icin tyt yeterlidir de bu assubayligi kazanan birisi joh olabilirmi

 43. Adım ahmet yaşım 28 1.75 boyundayim kilom 65 orta okul mezunuyum bende vatana hizmet edebilirmiyim

 44. Burnu kirik olan biri joh olabilirmi

 45. Sa sorum var 18 yasındayım sorun su bnim gözlerim miyop astigmat var 2,45 falan cok lmak istiyorum asker jöh pöh ne varsa sorn olurmu?

 46. Adayların daha önce TSK bünyesinde subay, astsubay, uzman jandarma ve yazman er baş olarak istihdam edilmemiş olması gerekir yazmışsınız sözleşmeli er baş için de geçerli mi? Ağustosta 3 Yılım doluyor sözleşmem bitecek, içeriden geçersem tazminatım yanacak, sözleşmem bittiğinde sözleşmeli jandarmalığa dışarıdan başvuru yapabilir miyim? TSK da görev yapmam avantajım mı olur dezavantaj mı

 47. Şuan üniversite okuyorum yurt dışında .bitir diğim zaman .27 yaşını geçmiş oluyorum. Jöh olma ihtimalim var mı? Artı böksörüm . Bilgi vere bilir seniz sevinirim. Tşkr edrm

 48. meraba ben azerbaycanliyim kizim ve poh istiyorum ne yapmam gerek kabul ederlermi bilgi verirmisiniz ………..lutfen

 49. hocam merhabalar katarakt ameliyatı oldum jöh olmaya engel midir teşekkür ederim

 50. Merhabalar,

  3 sene önce bir omurga problemi yüzünden ameliyat oldum ve sırt başlangıcından sırt bitişine kadar titanyum metal var. 7-8 cm’lik de skolyoz var engel olur mu?

 51. Abi merhabalar ben şehit aylesiyim ikinçi dereceden ama şuanda lise son sınıfım jöh olmak istiyorum olabilirmiyim ben

 52. Abi boyum 180 kilom 76 sağlığımda hiç bir sorun yok ne düğme ne bıcak ne ameliyat izi var bende ola bilir iyim

 53. Benim elimde 2santimlik bir bisiklet yaralanması var
  Ve o yer iz olmuş olabilirmiyim acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir