Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / JÖH Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Neler?

JÖH Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Neler?

Arkadaşlar sitemizde yayınlanan ve yayınlanacak tüm haberlerin cep telefonunuza ücretsiz gelmesini istiyorsanız haberin sonunca linki verilen mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

Değerli adaylar şu an alım yok sizlerden gelen sorular üzerine tüm alımların nasıl yapıldığını ve başvuru şartları hakkında bilgiler vermek için sizlerle paylaşıyoruz.  Bu başvuru şartları 2016 yılında yapılan alımın şartlarıdır. Yeni aşım olduğunda sizlere buradan yeni şartlarla yayınlayacağız. Fikir edinmek isteyen arkadaşlar buyurun;

Jandarma Özel Harekat – JÖH nedir?

JÖH Jandarma Özel Harekat birimleri unsurları tamamı özel olarak seçilen ve gönüllü olan askerlerden oluşturulan en seçkin askeri birimlerden biridir. Her türlü askeri operasyonlarda en ön saflarda olan bu özel birlikler TSK’nın en gözde birlikleri arasındadır. Terörle mücadelede oldukça başarılı olan bu özel birimler yıllardır terörle mücadelede en ön safta yer alarak her türlü mücadelede büyük bir role sahiptirler. Meskun mahal operasyonları ile etkinliğini kanıtlayan bu seçkin birliklerin önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Jandarma Özel Harekat JÖH Hangi Unsurlardan Oluşur?

Jandarma Özel Harekat (JÖH) birimleri seçkin askerlerden oluşmaktadır. JÖH birimlerinin çoğunluğunu subay, astsubay ve uzman erbaşlar gibi rütbeli askerler oluşturur.

Jandarma Özel Harekat ( JÖH ) Nasıl Olunur?

Öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Özel Harekat bünyesinde personel ihtiyacı olduğuna dair bir ilan yayınlar. Yayınlanan ilanda başvuru şartları ve başvuru tarihleri gibi önemli bilgiler yer alır. Belirlenen tarihlerde adayların mülakata gitmesi gerekmektedir.

Jandarma Özel Harekat olabilmek, bu birimlerde görevli olabilmek isteyen adayların ilk olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde personel olması gerekmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı personelleri, subay, astsubay, uzman jandarma, çavuş, sözleşmeli uzman çavuş gibi görev yapmakta olan personellerdir. Jandarma Özel Harekat birimleri özel olarak seçilmek ile birlikte gönüllülük esası ile seçilmektedir. Askerlik süresinin bitimine en az 6 ay – 180 günlük bir süre kaldığında Jandarma Özel Harekat birimlerinde görev yapmak istediğinize dair bir başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Adayın başvuru şartlarını ve istenilen şartları sağlaması durumunda hakkınızda yapılan değerlendirme ile Jandarma Özel Harekat birimlerinde görev yapmak için uygun olup olmadığınız hakkında karar verilmektedir.

Jandarma Özel Harekat JÖH Başvuru Şartları İstenen Aranan Şartlar

NOT: Bu şartlar 2016 yılında yer alan ilana aittir. Şu an alım olmadığından önceki alım şartlarını fikir edinmek amacıyla yayınlıyoruz. 

1-) Öncelikle JÖH olmak isteyen adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olması gerekmektedir.

2-) Adayların en az lise mezunu veya lise dengi okul mezunu olması gerekmektedir veya yurt dışında bulunan dengi bir okuldan mezun olması gerekmektedir.

3-) Adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması veya JÖH başvurusu yaptığı tarihte askerliğini yapıyor olması gerekmektedir.

4-) Adayların 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile 25 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. ( 1 Ocak 1991 tarihinde ve daha sonra doğan adaylar)

5-) Adayların yaptığı başvuru müracaatının yapıldığı ilk gün itibari ile terhisinin üzerinden 3 yıldan daha fazla bir sürenin geçmememiş olması gerekmektedir. ( 5 Eylül 2013 tarihinde ve daha sonrasında terhis olanlar)

6-)Bütün sınavları başarı ile geçen adayların Sağlık Yeteneği Yönetmeliği uyarınca sevk edildikleri hastanelerden komando uzman erbaş olur veya uzman erbaş olur izinli sağlık raporu almaları gerekmektedir.

7-) Adayların en az 164 santimetre boyunda olması gerekmektedir. Adayların kılavuzda belirtilen boy ve kilo oranları tablosunda belirtilmiş olan değerler içerisinde bulunmaları gerekmektedir. Adayların boy uzunluğu çıplak ayaklı olarak ölçülmektedir. Adayların ağırlıkları/kiloları ise spor şortu veya eşofman ile ölçülmektedir.

😎 Adayların daha önce TSK bünyesinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş veya askeri öğrencilik ile ilişiğinin kesilmemiş olması gerekmektedir.

9-) Adayların vücut yapıları düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olması gerekmektedir.( Adayların, göğüs kafesi, omurgada şekil bozukluğu bulunmaması, işitme ve görmede hiçbir kusuru bulunmaması, gözlük, lens ve işitme cihazı kullanmaması, renk körü ve düz taban olmaması, vücudunun hiçbir yerinde yara, dövme, yanık ve ameliyat izi bulunmaması gerekmektedir. Adayların Türkçe’yi kusursuz konuşması, dilinde pelteklik olmaması,tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü/engeli bulunmaması gerekmektedir.)

10-) Adayların güvenlik soruşturmaları olumlu olarak sonuçlanması gerekmektedir.

11-) Askerlik hizmeti sırasında üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir ve üste fiilen taaruz, fesat ve isyan suçları ile 22.05.1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunun 148. maddesinde belirtilen suçlardan hükümlü bulunmaması gerekmektedir.

12-) Adayların taksirli suçlar haric olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş ya da ertelenmiş e adli sicilden çıkarılmış olsa dahi bir cürümden hükümlü bulunmaması gerekmektedir.

13-) Adayların tutum ve davranışları ile yasa dışı görüşleri benimsememiş ve bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması gerekmektedir.

14-) Adayların Türk Silahlı Kuvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış tutum ve davranışları ile yas dışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olması gerekmektedir.

15-) Adayların, Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için 1 Ocak 2017 tarihine kadar terhis olabilecek durumda olmak ve Birlik Komutanlıkları tarafından düzenlenen Nitelik Belgesi almış olması gerekmektedir.

16-) Adayların ,1 Ocak 2017 tarihinde silah altında bulunmaması gerekmektedir.

Aklınıza takılan soruları uygulamamızdan ve sitemizden Soru Sor menüsünden sorabilirsiniz.

Polis -Asker -Bekçi Alımları  Hakkında Her Şeyi Uygulamamızda Bulabilirsiniz. Sorularınızı Uygulamamız üzerinden sorabilir ve bildirim alabilirsiniz.

Uygulamamızı indirmek için Tıklayın 

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

ASKERLİK sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için ASKER adaylarına, içerisinde binlerce gerçek ASKERİ mülakat soru ve cevabı olan ASKERİ mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce ASKER adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

Buna da bakın

2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Ast Subay Boy – Kilo Fiziki Yeterlilik Aşaması

Asker adayları, 2018 Yılı Dış Kaynaktan Muvazzaf Ast Subay Boy – Kilo Fiziki Yeterlilik Aşaması …

51 Yorumlar

 1. Hayırlı günler ben geçensene başvuruda bulundum ve başvurum kabul edildi ama mülakatları kacırdım acaba ne yapmam gerekiyor yada alım tarihlerinde haberiniz varmı bilgi alabilirmiyim teşekkürler.

 2. 2017 verilerine gore askerlik sarti kalkda johde guncellemenjzi tavsiye ederim

 3. Jöh olmak için lise mezunu olmam gerekiyor mu yada pöh olmak için

 4. SA BİR SORUM OLACAK BURADA ASKERLİK ŞARTI İSTANİYOR AMA Bİ TANIDIĞIM 19 YAŞINDA JÖH OLDU NORMALDE ÇOCUA SORARDIM AMA O KADAR YAKIN DEĞİLİZ

 5. Hocam jandarma özel harekatan polis özel harekata geçiş var mı ? Var ise nasıl oluyor bilgilendirirseniz sevinirim esenlikler.

 6. Sa bir soru da benim vardi Msu de kara astsubay olduktan sonra joh olabilirmiyiz

 7. merhabalar ben daha 98 liyim ve önümzdeki ayın 26 sında askere gdiip gitmeyeceğim belli olucak yalnız ben jöh olmak isityorum ve orta okul mezunuyum bu süre içerisinde okuyor olmam yeterlimi yoksa lise diploması olması şartmı hayla yılımız 2018 oldu değişiklik varmı hayalim jöh olmak olamasam dahi askerde kalmak bu süre içerisinde de nası bi değişiklik yapa bilirim

  • Kardesim alımlara bağlı direk bir şart olmayabiliyor alım çıktığında ger şey belli oluyor genellikle lise mezunu alınıyor lise mezunu olman lazim

 8. Ben şu anda meslek lisesinde okuyorum liseyi bitirdikten sonra kara harp okuluna girebilir miyim

 9. Selamunaleyküm Bn şuan 18 yaşındayım 19 yaşında uzman jandarma emniyet asayişi olarak kalabilirmiyim askerlik yapmadan

 10. Ben Şu Anda lise okuyorum Polis okuluna gidip universite yi orada okumak ıstıyorum oradan Joh veya pöh olabilirmiyim ve bide sadece kendi sicilimizemi bakıyorlar yoksa ani kardeş bunların sicilerine bakılıyormu Joh veya Pohr gırebilmrk için

 11. 2019 da liseyi bitiricem acaba bitince ne yapmam gerekiyo jöh için üni ye gidicekmiyim yoksa askeremi gitmem lazım veya MSÜ den karacı olup jöhe geçebiliyormuyuz öyle bi durum varsa msü okuyup jöh olayım üni de okumuş olurum

 12. Lise bitince jöhe nasıl başvurabiliririm askremi gitmem gerekiyo ilk başta

 13. Selamın Aleyküm .
  Ben 2005 doğumluyum . İleride komutan olmak istiyorum bunun için üniversitede ve lisede ne yapmam lazım söyler misiniz . Bide bende düz tabanlık var bu sorun için ne yapabilirim söyler misiniz lütfen.

 14. Hocam sol gogusumde biraz cikiklik sanki sorun olurmu ya

 15. Selamun Aleyküm hocam ben 2014 de tsk kara kuvvetleri askeri liseyi kazandım ama okul kapatıldı ve şuanda meslek lisesi elektrik elektronik pano montajı ve monütörlüğü mezunuyum şuanda yaşım 18 şimdi jöh veya pöhe nasıl girerim fetöden dolayı kapatılan okuldan dolayı bana bir sorun çıkarmı biraz bilgi verirsen sevinirim..

 16. Selamın Aleyküm Diz Kapağımda Dikiş İzi Var Engel olurmu ?

 17. Selamun aleyküm
  ben lise mezunuyum. jöh olmak istiyorum.
  alım olunca başvurmam yeterli mi?
  ne yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 18. Sa be 2003 liyim ve üniversite okumak istiyorum eğer jöh olamassam mesleğim elimde olsun diye üniversite okuyarak olabilirmiyim jöh . gözümden lazer oldum sorun olurmu tşk

 19. Merhabalar admin pöh olmak için sinava mı girmek gerek
  Birde elimde iki dikiş izi var Bunlar sorun olurmu iki sorum için acilen cevap kardeşim lütfen şimdiden teşekkürler

 20. başkan babamda sicil var ama bi sıkıntı oluyomu

 21. S.a abi ben açıktan lise okuyorum bitirdikten sonra jöhr başvurabilirmiyim yada askere gitmem mi gerekiyor yardıımcı olurmusun

 22. Merhaba ben 18 yaşımdayım 18 yaşımdayken alım olduğu zaman başvurabilirmiyim bide askerlik yapmış olmamızmı lazım

 23. Merhaba Ben 15 Yaşındayım Ben JÖH Ve ya PÖH Olmak İstiyorum Şuan 9.Sınıfım 12.Sınıfta Subaylık Sınavına Girip Milli Savunma Üniversitesine Gitmek İstiyorum O Okulu Bitirdikten Sonra Direkt JÖH Ve ya PÖH Olabiliyormuyum Yardım Edermisiniz Lütfen

 24. Merhaba ben jöh olmak istiyorum nasıl olabilirdim ve jöh olmak için bi okul okumanız lazım mı ve e ben okuyacağım için bana askerlik 6 ay e en 6 ay 180 günlük ken başvuruda bulunmamız gerkiyoya bu nasıl açıklayabilirmisiniz.

  • Kardeşim alım şartları alımlara göre değişiebiliyor alım olunca buradan duyuruyoruz uygulamamızdan bildirim atıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir