Anasayfa / POLİS ALIMLARI / Kadın Polis Alım İlanları

Kadın Polis Alım İlanları

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Kadın Polis Alım İlanları – Kadınlar Hangi Polis Okulunda Okuyabilir hakkında bilgiler vereceğim.

Kadın Polis Alım İlanları

Polis Akademisi Kadın Polis alımları 3 şekilde oluyor. Bunlardan biri PMYO yani liseden sonra alım oluyor. Diğeri ise iki yıllık ve dört yıllık üniversite mezunlarının KPSS ile alımı yapılan POMEM ve son olan ise Komiser Yardımcısı olarak alım yapılan PAEM’dir. Ben bu okulları sizlere detaylı olarak aşağıda vereceğim. Bu okullara alım tarihleri ne zaman oluyor onları da detaylı olarak açıklayacağım.

PMYO – Polis Meslek Yüksek Okulu 

Polis Meslek Yüksekokulları(PMYO),  iki yıllık eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencilerini polis memuru olarak yetiştiren Polis Akademisi kurumlarıdır. PMYO okullarından mezun olduğunuzda önlisans mezunu statüsünde olmuş olursunuz. Bu okulu kazandığınız taktirde,  yatılı olarak eğitiminize başlayacaksınız. Bu 2 yıl boyunca okulda disipline dayalı bir eğitim sizleri bekliyor. Okullarda her sabah yatağınızı yapmak, sakal traşı olmak, ast üst ilişkisine riayet ederek iletişim kurma gibi temel disiplin eğitimleri yer alır. PMYO öğrencileri ağırlıklı olarak hukuk, silah ve polislik ile ilgili dersler görürler.

Üniversitelerde olduğu gibi güz ve bahar dönemlerinde girilen sınavlar gibi sınavlara gireceksiniz. Ve bu sınavların sonuçlarına bakılarak okullarda başarı sıralamanız olacak. Bu başarı sırasına göre okul sonunda atama sırasında sıralamanızın yüksek olması sizin için daima önemlidir.

PMYO alımları TYT sonuçlarından sonra Ağustos ve Eylül aylarında alımlar oluyor. Okula alımda TYT puanı istenilmektedir. Yazılı sınav olmamakla birlikte sadece sözlü ve parkur aşaması bulunmaktadır.  Bayanlar Samsun ve İstanbul PMYO da eğitim görmekteler.

POMEM – Polis Meslek Eğitim Merkezi

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı olarak en az 4 ay süre ile ön lisans ve lisans mezunlarına , parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır. Okullarda her sabah yatağınızı yapmak, sakal traşı olmak, ast üst ilişkisine riayet ederek iletişim kurma gibi temel disiplin eğitimleri yer alır. POMEM öğrencileri ağırlıklı olarak hukuk, silah ve polislik ile ilgili dersler görürler.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak şartı aranıyor ama önlisans adayları için KPSS puanın düşürüleceği yönünde açıklamalar yapıldı. Yeni alımda önlisans adayları için taban puan düşebilir.

POMEM alımları için akademik bir takvim yok Polis Akademisi okulların boşalması halinde yeni alıma çıkıyor. Yani bir yılda kaç defa olacağı yönünde kesin bir açıklama yapılmamaktadır. Bayanlar Yozgat, Arnavutköy, Aksaray POMEM

PAEM – Polis Amirleri Eğitim Merkezi

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı olarak en az 9 ay süre ile lisans mezunlarına , parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır. Okullarda her sabah yatağınızı yapmak, sakal traşı olmak, ast üst ilişkisine riayet ederek iletişim kurma gibi temel disiplin eğitimleri yer alır. PAEM öğrencileri ağırlıklı olarak hukuk, silah ve polislik ile ilgili dersler görürler.

PAEM öğrenci alımında KPSS Lisans Puanı olan P3 puanından en az 70.000 puan alma şartı oluyor. PAEM alımları her yıl genellikle o yıl yapılan KPSS sonuçlarının açıklanması ile oluyor. Okul sadece Ankara Gölbaşı Kampüsünde dir.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

6 Yorumlar

  1. Elif KARAKAYALI

    Önlisans mezunuyum 2020 kpss sınavına girip başarılı olduktan sonra yapmam gereken aşamalar nelerdir ?

  2. Pmyo da Önlisans mezunları da lisans mezunları gibi 4 ay eğitim mi görüyor yoksa 2 yıl mı okumak gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir