Keratokonus – Retina Patolojileri Polis Olmaya Engel Mi?

Keratokonus – Retina Patolojileri Polis Olmaya Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Keratokonus – Retina Patolojileri Polis Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Keratokonus – Retina Patolojileri   ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Keratokonus , gözün ön kısmını oluşturan saydam tabakanın (kornea) öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi ile karakterize her iki gözü birden etkileyen, ilerleyici bir hastalıktır. Kornea sivrileşmesi olarakda bilinir. Kornea göze gelen ışınların kırıldığı en önemli göz tabakasıdır.

Retina santralinde ışığın odaklandığı ve merkez görmeyi sağlayan hassas bölgeye makula(sarı nokta) denir. Diyabet ya da Hipertansiyona bağlı olarak gelişen retinadamar hastalıkları en sık görme kaybı nedenlerindendir. Retinadaki kanama ya da görme noktasındaki ödem görme kaybından sorumludur.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Keratokonus – Retina Patolojileri Polis Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

B diliminde yer aldığından elenme sebebidir: Keratokonus, glokom, retina patolojileri, öğrenciliğe engeldir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR
  1. Muhammet Onur Özkan dedi ki:

    Keratakonus tedavisi olan birisi sağlık kontrolünden geçip polis olabilir mi ?

    1. Admin dedi ki:

      Yönetmelikte ilgili madde yukarıdaki gibidir

error: Content is protected !!