MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları

MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları

MSÜ adayları MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları hakkında bilgiler vereceğim. Yazının sonunda sizler için paylaştığım önemli yazıları okumanızı öneririm. 

MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları

MSÜ adayları bu yazımız devamlı güncellenerek sizlere 2018 yılı MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları nı paylaşacağız.

Önemli: Arkadaşlar bu mülakat anısı 2017 yılında MSÜ alımında gerçekleşmiştir. Mülakat süresi aynı şekilde olacak diye bir şey yoktur. Zaman kavramına çok takılmayın. 

Aranızda MSÜ’ye girecek adaylar varsa onlara 2017 yılında girdiğim parkur ve sözlü mülakat hakkında bilgi vermek isterim. Önceki senelerde bu tarz bir yazı çok aradım, fakat bulamamıştım. Ben 2017nin LYS sonucunun açıklanmasına bir hafta kalımı Ankara’ya mülakatlar için çağırıldım. YGS puanım 300 üzeriydi. Kabul edildim. Sadece Kara Harp’e başvurdum. İstanbul’dan biletimi alıp Ankara’ya ulaştım. Otobüste MSÜ’nün istediği belgeleri olan bir arkadaş gördüm tanıştım. Üniversitenin kapısına kadar geldik. Orada birkaç soru sorduk dışarıda bekleyen insanlara. Sınav hakkında mülakat hakkında kalacak yer hakkında. Aşırı kalabalıktı. Binlerce aday vardı. Neyse bir arkadaşla daha tanıştık otobüste tanıştığım Kütahya’lı arkadaşımla. O bize KYK’nın MSÜ için ayarladığı bir yurttan bahsetti ve beraber yurda gittik. Girişte yanılmıyorsam 5 gün için 55 tl para verdik. Odamızı ayarladılar.

MSÜ FACEBOOK GRUBUMUZ

MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları

Bir gün sonra sabah saat 5 te uyanıp yola koyulduk 3 arkadaş. Sıraya girdik. Önümüzde binlerce aday vardı. Hergün bu kadar aday oluyormuş. O iki üç hafta içerisinde 60 bin aday bu mülakat ve parkurlarda sınanmış. Neyse 5 6 saat bekledikten sonra 30 ar kişilik grup olarak bizi aldılar içeri. Evrak kontrolü yapıldı sonra dışarıya çıktık. Otobüslere bindik. Bizi yukarı kadar çıkardılar.Yukarıda gene sıraya koydular ölçü tartıya. Boy ve kilo indeksi var ona göre orada eleme yapıyorlar. Ben 1,78 boy ve 65 kilo ile geçtim. Sınırda kalanlar vardı bu esnada. Boyuna göre zayıf olanlar vardı elediler. Bizim gruptan 4 kişi elendi kaldık 26 kişi. Bizi ordan alıp spor salonuna götürdüler.

Bu arada sabahtan beri açım herkes aç içerde bir şey yiyemiyorsunuz. Halsizlik hat safhada. Saat olmuş iki , saatlerce güneşin altında sıra bekledik. Sadece su almıştık. Telefon falan girişte emanet çadırına verilmişti. Spor salonunda ilk olarak durarak uzun atlama olayı vardı. Ben 2.15 atladım diye hatırlıyorum. Bir arkadaş 2,40 atlamıştı o birinci ben ikinci oldum. Atladığınızda puan sistemine göre değerlendiriliyorsunuz. Burada sınırı geçemeseniz bile elenmiş sayılmıyorsunuz. Sonra bizi dizüstü çöktürerek basketbol topu atma bölümüne götürtüler. Burda en uzağa ben attım 13 metre ile. Gerçekten göründüğü gibi değildi. Bayağı zordu. 3 hak tanıyorlar burda. Attığında elin yere değerse diğer hakkına geçiliyor. İlk atışta düzgün atarsan ve sınırı geçersen diğer hakların verilmiyor. Tekrar deneyemiyorsun.

İlk atışta istediği sonucu alamayan bir kaç kişi bilerek elini yere değdirmiş ve diğer haklarını kullanmışlardı. Sonrasında bizi barfiks bölümüne götürdüler. Burada ki barfiks askeri düzende olan nizami barfiks’tir. Tam puan almak için 15 tane çekmek gerekiyor. Çok dikkat ediyorlar bu bölümde. Tam yapamadığında puan alamıyorsun. Aramızdan sadece bir kişi tam 15 çekti 0 çeken 5-6 kişi vardır. Vücudunu kaldıramayan çok oldu. Bir tahtanın üzerine çıkıp demirden tutuyorsun ve kendini sal diyorlar. Sonrasında bir kaç saniye bekledikten sonra asılı vaziyette, başla diyorlar. Ben bu bölümde 7 tane çektim. Bayağı zorlanmıştım açıkçası. Burda 7. Falan oldum herhalde 9 çekenler falan vardı. Sonra bizi mekik bölümüne aldılar. Ortalama 60 küsür mekik çektim 1 dakika içinde ama sayılan mekik 32 idi. Benim ayaklarımı tutan asker telefonuyla oynadı ben mekik çekerken. Ellerimin açık olduğunu söylemedi, uyarmadı. Diğer adayları tutanlar her şeyi söylediler, bendeki kafasını telefondan kaldırmadı.

MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları Spor Aşaması

Neyse biz bu parkurlarda bayağı yorulduk. Bizi hiç dinlenmeden 400 metre koşu parkuruna aldılar. Koşuya başladığımızda 100 metre sonra herkes sanki yürüyor gibiydi. O kadar yorgunlardı. Son 100 metrede depar attık. Ben 5. Oldum. Koşu bitimi yere düşenler ve bayılanlar oldu. Çünkü hava sıcak ve dinlenmeden koşuya girdiler. Bizi burdan aldılar ve bir bölüme götürdüler. Bu bölümde sonucu beklememizi söylediler. 1 saat kadar bekledik. Ben puanımı hatırlamıyorum ama 3 veya 4. Sıradaydım. Dağılabilirsiniz dediler ve otobüsle tekrar aşağı indirdiler.

2. Gün geldi gene sabahtan sıraya girdik. 4-5 saat bekledik. İçeri aldılar. 2. Gün sözlü mülakat günüydü. Bayağı bekledikten sonra bi odanın kenarında sırada beklemeye başladık. Böyle böyle 10 larca oda vardı. Odadan her çıkan terlemiş çıkıyordu. Bende heyecan yoktu. Sonra sıra bana geldi. Kapıyı çaldım , girdim içeri. Önümde 5 kişi ve bir sandalye vardı. Belgeleri verdim. Otur dediler oturdum. Burada oturuş çok önemli. Yaslanmamak gerek, ellerin sandalyenin kenarında olmayacak. Ellerin ve bacakların titremeyecek. Benim ellerim dizimin üstünde, başım dik ve hepsiyle göz teması kuracak biçimde oturdum. Ortadaki yaşlı ve genelde konuşandı. En rütbeli o idi. Neyse biz dışarıda beklerken herkes ecel teri atmış bir şekilde odadan çıkıyordu. Ben sorduğu bazı sorulara bilmiyorum dedim. İçeride bayağı güldük falan. Kendimden emin bir şekilde dışarı çıktım.

Yüzüm gülüyordu çünkü güzel geçmişti. Dışarı avluya aldılar bizi ve beklettiler biraz. Arada bir asker gelip geçenleri ve kalanları okuyordu. Ben geçtim. Bizi bir salona götürdüler. Orada sağlık mülakatı için gerekli bilgileri verdiler ve dağılabilirsiniz dediler.

MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları Sağlık Aşaması

Sağlık mülakatları çok şanslı değilseniz 2 gün sürüyor 3-5-7 gün süren bile vardı. Ben sağlık mülakatı için bir sonraki sabah MSÜ’nün önüne kadar gittim. Bizi otobüse aldılar ve yarım saat yolculuktan sonra askeri bir hastaneye getirdiler. Kan alacakları için akşam 10 dan sonra bir şey yemeyin demişlerdi. O güneşte sabah 8 den 1 e kadar güneşte aç ve susuz kaldık . Sonra EKG çektiler ve kan aldılar. Ben kardiyolojiye gittim kalbi dinlediler ritim bozukluğu var dediler. Bu nokta da benim için yapılacak iki şey var kendi isteğimle çekilmek veya onların tahsis ettiği başka hastaneye giderek itiraz hakkını kullanmak. Ben LYS den iyi bekliyordum ve bu MSÜ’ye kendimi sınamak için gelmiştim. Devam etsem yüksek ihtimal geçerdim o kontrolden ama istek fazla yoktu. Bende kendi isteğimle çekilmek istediğimi söyledim.

İstanbul’a giderken otobüste LYS sonucumu öğrendim ve gene mutluydum. İstanbul’da aradan 3 hafta geçtikten sonra telefona MSÜ den mesaj geldi sonuçlar açıklanmıştır diye. Bende bir gireyim dedim. Sayfaya baktığımda 2000 de Asil 169. Oldunuz ibaresi vardı. Şaka mı bu dedim devam ettim okumaya.. Alt kısımda gelirken yanınızda sağlık raporunu almayı unutmayın yazıyordu. Anladım ki sözlü mülakatla fiziki parkur sonucuymuş orası. Sağlık raporum olsaydı şuan asil 169. Olarak MSÜ deydim. Sağlık olsun hayırlısı buymuş dedim. Tercih yapmıştım üniversiteye . Şuan PDR okuyorum ve mutluyum.

MÜLAKAT ANISI -2 

MÜLAKAT GÜNÜ SABAHI
Arkadaşlar mümkün olduğunca erken gitmeye bakın. Ben sabah 6.30 da ordaydım bir dünya sıra vardı. Çabuk bitirmek ve çıkmak istiyorsanız biraz erken orda olun. Saat 7-7.30 gibi içeri almaya başlıyolar. İçeri girdikten sonra elektronik eşyalarınız koyabileceğiniz dolaplar oluyor. Onlara telfonlarınızı falan koyabilirsiniz. Cüzdanınızı yanınıza almanızı tavsiye ederim. Ayriyetten emanet çadırı var. Bavul tarzı bişeyle geldiyseniz oraya bırakabilirsiniz.

EVRAK KONTROLÜ

Tüm güvenlik taramalarından geçtikten sonra sizi evrak kontrol e yönlendiriyolar. Benden istenen belgeler
-Aday çağrı formu
-Kimlik ve fotokopisi
-Ygs sonuç belgesi
-Güvenlik soruşturması 2 tane
-Diploma veya mezuniyet belgesi
Ama çağrı formunda yazan tüm belgeler yanınızda olsun. İsteyebiliyorlarda diğer belgeleri. Orada sizin dosyanızı oluşturup veriyorlar. Daha sonra dışarı çıkıp bekliyorsunuz.

Dışarıda sizin isimlerinizi okuyup sizleri ortalama 25 li gruplar halinde paylaştırıyorlar. Her grubun bir mihmandarı( sorumlusu-rehberi) oluyor ve size gün boyunca eşlik ediyor. Grubunuzun bir sayısı oluyor sizi grup olarak çağırıyorlar o yüzden grup numaranızı aklınızda tutun. Mesela benim grup numaram 152 idi. Gün boyunca mihmandarınızdan habersiz hiç birşey yapmıyorsunuz. Sizi gruplar halinde dizdikten sonra şansınıza ya otobüse biniyosunuz. Ya da yürüyosunuz. Fazla uzak bir yer değil zaten. Birkaç seçim aşamasının yapıldığı binaya geliyorsunuz.

KİŞİLİK TESTİ

Bu binada bilgisayar odasına alınıyorsunuz. Lütfen burada ve tüm mülakat aşamasında size denilmeyen hiçbir şeyi yapmayın. (bilgisayarı açmak, kurcalamak v.s.) Azar işitebilirsiniz. Burada 108 sorudan oluşan sizin kişiliğinizi ölçmek için yapılmış bir test var. Buradaki sorulara şeffaf bir şekilde cevap vericeksiniz. Kişiliğinizden ödün verip yapmadığınız şeyleri işaretlemeyin. Eleme yok bu testte. Sadece sizi yakından tanımak için yapılmış bir şey bu. O yüzden dürüst olun.

ÖN FİZİKİ KONTROL

Kişilik testinden sonra sizleri beklemeye alıyolar ve grup şeklinde boy-kilo ölçümüne geçiyorsunuz. Sırayla sizin boy ve kilonuzu ölçüyorlar. Boyunuz 1-2 cm kısa çıkabiliyor. O yüzden dik durmaya dikkat edin. Boy-kilonuz olumsuz çıkıp elenme durumunda itiraz edip tekrar ölçülebiliyorsunuz.

PSİKOMOTOR TESTİ

Boy-kilodan sonra sizi beklemeye alıp önce psikomotor eğitimine daha sonra sınava alıyolar. Şimdi burada anlatamam orada iyi dinleyin iyi izleyin heyecan yapmayın geçersiniz. Herkes çok kötü bekliyodu ama ortalama 70 kişiden 10 kişi falan kaldı. Zor değil yani sıkıntı yapmayın.

FİZİKİ YETERLİLİK TESTİ

Spora gitmeden önce yemek veriyolar tıka basa yemeyin. Hafiften karnınızı doyurabilirsiniz

~Barfiks ~
Bir sehpanın üstünde barfiks demirini avuçlar karşıya bakacak şekilde kavrayıp salınım yapıyosunuz. Çene geçecek şekilde çıkıp kolları tamamen salıyorsunuz. Ellerinizin kaymaması için pudra var orda sürebilirsiniz.

~Durarak Uzun Atlama~
Bi çizginin önüne geçip basmadan istediğiniz gibi zıplayabilirsiniz. En az 165 atlamanız lazım. Ayağınız kayıyosa çıplak ayakla atlayabilirsiniz. Sıkıntı yapmaya gerek yok kolay.

~Basket Topu Fırlatma~
Dizlerinizin üstünde topu fırlatıyorsunuz. En az 9 metre fırlatmanız gerekiyor. Fırlattıktan sonra top yere düşmeden elinizi yere değdirirseniz faul alıyosunuz tekrarlamanız gerekiyor. Daha iyi atış yapmak için ne çok yüksek ne çok alçaktan yaklaşık 45 derecelik açıyla hızlıca atmalısınız.

~Mekik~
Mekikleri talimatlar üzerine çekiceksiniz. Ayaklarınıza görevliler basıyor. Elleriniz çapraz şekilde göğüslerinize koyucaksınız. Dirsekleriniz vucudunuza yapışık olacak. Ve her yatışınızda başınız yere değicek. Alışık değilseniz başınızı vurmaktan başınız uyuşabilir. Bunlardan herhangi birini yapmassanız sayılmıyor. O yüzden dikkat edin.

~400 mt. Koşu~
Pisti gördüğünüzde gözünüz korkmasın herkesin yapabileceği bişey. Sadece sıcakta biraz sıkıntılı oluyo. 10 kişi civarı koşuluyor. Komutla hep beraber başlanıyor. Orta tempoyla devam edip son virajdan sonra yüksek hızla bitirin. Sonuna doğru bırakma hissi gelebilir asla bırakmayın bitirin. Bitirince durmak yerine yürümeye çalışın. Ciğerlerinize yanma hissi gelir. Herkeste oluyor. Yeterki bırakmayın. Geçersiniz sıkıntı yapmayın.

MSÜ Harp Okulu ve Astsubay MYO Mülakat Anıları

MSÜ Sınav Sonucuna Göre 2’nci Aşamaya Kimler Katılacak?

MSÜ Fiziki Yeterlilik Spor Mülakatı Videosu

MSÜ Askeri Öğrenci 2’nci Seçim Aşamaları Detaylı Anlatım

MSÜ 2’nci Seçim Aşamaları Kaç Gün Sürmektedir?

MSÜ Aday Değerlendirme Puanı Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

2019 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Başvuru Şartları Belli Oldu Tıkla 

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Ali dedi ki:

  Teşekkürler abiler okuması çok zevkşiydi hakkımızda hayırlısı olsun vatana bir faydamız olucaksa ne mutlu bize

  1. Admin dedi ki:

   Hayırlısı kardesim

 2. Yağmur dedi ki:

  Ben de bu sene gireceğim inşallah sınava bu yazılar hem moral oluyor hem de kafa karışıklığını gideriyor uygulamayı indirdim takip ediyoruz bakalım

  1. Admin dedi ki:

   Pişman olmazsınız

 3. Kaya dedi ki:

  Diyelim ki taban puan 280…benim puanım ise 230 direk beni çağırmazlar mi yoksa gelen kişi sayısına göre değişiklik gosterebilir mi???
  Şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim taban puanın altı çağrılmaz elenir direk

 4. fatma dedi ki:

  meraba ben bu sınavdan 300 alsam subaylık için yeterli mi.

 5. Kadir dedi ki:

  Merhaba,halk eğtimden aldığımız sertifikalar mülakatta etkili olurmu diksiyon,ingilizce gibi

  1. Admin dedi ki:

   mülakatta bir şeye bakmıyorlar

 6. RAMAZAN dedi ki:

  MSÜ Mülakata girmeden önce dışarıda girenleri izliyorum içeri giren 5 dk da çıkıyor giren 5 dk da çıkıyor , sonra sıra bana geldi dedim eyvah kesin 5 dk da çıkarıcak beni de . Neyse girdim içeri , tam tamına 20 dk içerde kaldım sorular üzerine sorular , içimden geçiriyorum Allaaah kesin kazandım . Geldik sonuçları öğrenmeye CART RED yemişim dedim püü . Tüm hayallerim , kariyer planlarım çöp oldu .

error: Content is protected !!