MSÜ Sınavı Nedir? – Sınav Konuları ve Sayıları Neler? Kimler Katılabilir?

MSÜ Sınavı Nedir? – Sınav Konuları ve Sayıları Neler? Kimler Katılabilir?

MSÜ Adayları, bu yazımda sizlere  MSÜ Sınavı Nedir? – Sınav Konuları ve Sayıları Neler? Kimler Katılabilir? hakkında bilgiler vereceğim.

MSÜ Sınavı Nedir?

Milli Savunma Üniversitesince 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacak askeri öğrenci adaylarını tespit etmek amacıyla, ÖSYM tarafından yazılı sınavdır. Her yıl Ocak ayında başvuruları başlar.

MSÜ Sınavına Kimler Katılabilir? 

Sınava lise son sınıfta bulunan öğrenciler ile bir önceki yıl mezun olan öğrenciler alınmaktadır.

MSÜ Sınav Konuları ve Sayıları Nelerdir?

Sınavda adaylara, ortaöğretim düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır. Test; tek kitapçık halinde adaylara verilecek, adaylar cevaplarını cevap kâğıdına işaretleyeceklerdir.

Testin alt testleri ve soru sayıları aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Türkçe (40 soru)
 • Tarih (5 soru)
 • Coğrafya (5 soru)
 • Felsefe (5 soru)
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) (5 soru)
 • Temel Matematik (40 soru)
 • Fizik (7 soru)
 • Kimya (7 soru)
 • Biyoloji (6 soru)

2021 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Başvuru Şartları – Başvuru Kılavuzu

2021 MSÜ Başvuru Ücreti Ne Kadar – Hangi Bankaya Yatırılacak?

2021 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Mezuniyet Şartı Ne Olacak

2021 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Yaş Şartı Ne Olacak

2021 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınav İle İlgili Bilgiler:

2021-Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2021-MSÜ), 04 Nisan 2021 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 27 Ocak – 23 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak 27 Ocak 2021 günü saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2021-MSÜ Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2021-MSÜ’ye başvuran adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2’nci Seçim Aşamalarına katılabilmeleri için ayrıca, Başkanlığımızca 26-27 Haziran 2021 tarihlerinde uygulanacak olan ve başvurları 04 Şubat – 02 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacak 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2021-YKS) başvurularını yapmaları ve Harp Okulları için, 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 2021-YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2021-YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR

 1. SemrükBürküt dedi ki:

  Hocam merhaba, Önlisans 1. Sınıf öğrencisiyim, şuan da bir üniversite kaydımın olması ve bu üniversitede okuyor olmam MSÜ sınavına girip Subay/Astsubay olmama engel teşkil eder mi? Şuan da okuduğum üniversiteyi dondurup MSÜ’ne gidebilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   hayır engel olmaz

 2. Eren dedi ki:

  Merhaba. Ben sınava başvuru yaptım ödemesinide yaptım. Bana biraz bilgi verir misiniz sınavdan sonra neler yapmam lazım ?

  1. Admin dedi ki:

   yazılı sınav olacak kardeşim yazılı sınavdan sonra duyuru yayınlanacak

 3. dilek dedi ki:

  msü sınavı spor alanı nasıl olacak biraz bilgi verir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   msü 2’nci aşama yaz site içi aramaya detaylı makale gelir

 4. Gülçin dedi ki:

  Sinav tyt uzerine mi ayt uzerine mi??

  1. Admin dedi ki:

   sınav tyt konuları ile aynıdır