Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı

Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı

Bu yazımda sizlere Jandarma Genel Komutanlığının en önemli eğitim birliklerinden olan Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı hakkında bilgiler vereceğim.

Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı

Birlikte yapılacak eğitim, öğretim ve uygulama çalışmalarının programlara göre gerçekleştirilmesi kapsamında;
1.    Subay, Astsubay ve Uzman Jandarma binici adaylarını yetiştirmek,
2.    J.Gn.K.lığı bünyesinde görev yapacak köpek ve eğitici/kullanıcılarının yetiştirilmesini sağlamak,
3.    Kıt’alarda görevli köpek unsurlarının yerinde denetlemesini yapmak,
4.    Damızlık köpeklerden J.Gn.K.lığının ihtiyacı olan köpeklerin üretimini yapmak,
5.    Belirlenen kriterlere uyan J.Gn.K.lığı personeline binicilik sporu için imkân sağlamak,
6.    Tören ve gösterilerde J.Gn.K.lığını temsil etmek,
Mülki görevler kapsamında;
1. İl J.K.lıklarının talepleri ve J.Gn.K.lığınca yapılan görevlendirmeler doğrultusunda trafiğe kapalı turistik ve mesire yerlerinde önleyici kolluk kuvveti olarak devriye hizmeti vermek,
2. Görevlendirilen illerde av sahaları, orman bölgeleri denetimi ile çevre kontrolünü sağlamaktır.
Jandarma sorumluluk sahasında huzur ve güvenin sağlanması için, emniyet ve asayiş hizmetlerinin yerine getirilmesine ve terörle mücadele harekâtına en üst seviyede katkı sağlanmasına yönelik at ve binicileri ile köpek ve eğitici/kullanıcılarının yetiştirilmesine emir ve direktifler doğrultusunda azami derecede gayret, azim ve kararlılıkla devam edilecektir.

Binici Eğitimleri

Binici Başlangıç Kursu :  Atlı Jandarma Timlerinde Tim Elemanı olarak görev yapacak olan  Uzman Jandarmalara 15 hafta süreli verilmektedir

Binici Temel Kursu:  Atlı Jandarma Bölük Komutanlıkları Tim/Takım/Bölük Komutanı olarak görev yapacak olan Subay ve Astsubaylara 34 hafta süreli verilmektedir.
Binici Tazeleme Kursu: Binici Başlangıç ve Binici Temel Kursunu önceden alıp tekrar atanan Subay ve Astsubay ve Uzman Jandarmalara görevlere hazır hale getirmek amacıyla 3 hafta süreli verilmektedir.
Atlı Asayiş Kursu:  Binici personele toplumsal olaylardaki taktik düzenleri, müdahale esaslarını, atlı birliklerin kullanım maksadını öğretmek amacıyla 3 hafta süreli verilmektedir.

Köpek Eğitimi Branşları

Arama Kurtarma : Doğal ve doğal olmayan afetlerde (deprem,   toprak kayması, çığ vb.) enkaz altında kalan   insanları aramak bulmak ve insan kaçakçılığı  ile mücadele etmek amacıyla arama kurtarma  köpeklerini yetiştirmek.
Kadavra Arama: Ölü insan bedeni veya organik kalıntılarını aramak, adli olaylar ile enkaz, göçük, toprak kayması vb. olaylarda kaybolan şahısların cesetlerinin bulunması maksadıyla Kadavra Arama köpeklerini yetiştirmek.
Bomba Arama : Bina,   motorlu  kara,   hava ve deniz  taşıtı, bavul ve valiz içerisindeki patlayıcı  maddeleri tespit etmek amacıyla bomba arama köpeklerini yetiştirmek.
Mayın   Arama : Toprak altında bulunan patlayıcı maddeleri     tespit   etmek   amacıyla mayın arama köpeklerini yetiştirmek.
Asayiş : Kritik bina ve tesislerin emniyetinin sağlanması ile toplumsal olaylarda caydırıcı güç olarak kullanılan devriye köpekleri ile Ceza İnfaz Kurumlarında alınacak emniyet tedbirlerini  takviye etmek, meydana gelebilecek firar olaylarını önlemek cezaevi emniyet köpeği yetiştirmek.
Operasyon: Özel Birliklerin; rehineli ve rehinesiz bina, araç ve uçak gibi yerlerde yapacağı operasyonlarda işini kolaylaştırmak, müdahale eden birliğe zaman kazandırmak ve şüphelileri etkisiz hale getirmek.
Uyuşturucu Madde Arama: Bina, motorlu kara, hava ve deniz taşıtı   bavul ve valiz içerisindeki uyuşturucu maddeleri tespit etmek amacıyla uyuşturucu madde arama köpeklerini yetiştirmek.
Yangın Tespit : Ev, bina, depo, araç ve orman yangınlarında kundaklama şüphesi bulunan yangınlarda yanmış veya yanmamış maddelerin yerini tespit etmek amacıyla       yangın tespit köpeklerini yetiştirmek.
Tütün Tespit : Kaçakçılıkla mücadele kapsamında yasa dışı yollardan yurt içine giren çok sayıda sigara ve tütünün tespit edilmesi maksadıyla tütün tespit köpeklerini yetiştirmek.
İz Takip : Kaybolan dost ve  kaçan  düşman unsurları, hırsızlık, kaçakçılık, hudut   ihlalleri  ile sabotaj   ve  operasyonlarda  koku izini  takip ederek    faillerin yerini   tespit  etmek amacıyla  İz Takip  köpeklerini yetiştirmek.
Erzak Tespit: Terörle mücadele harekatı kapsamında, teröristler tarafından arazide saklanan erzak ve gıda maddelerinin tespit edilmesi maksadıyla, Erzak Tespit  köpeklerini yetiştirmek.
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!