Anasayfa / POLİS ALIMLARI / PMYO / PMYO Yazılı Sınav Nedir? PMYO Alımlarında Yazılı Sınav Yapılıyor Mu?

PMYO Yazılı Sınav Nedir? PMYO Alımlarında Yazılı Sınav Yapılıyor Mu?

PMYO Adayları, bu yazımda sizlere PMYO Yazılı Sınav Nedir? PMYO Alımlarında Yazılı Sınav Yapılıyor Mu?  hakkında bilgiler vereceğim.

PMYO Yazılı Sınav Nedir?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından Polis Meslek Yüksek Okuluna öğrenci alımlarında artık yazılı sınav yapılmamaktadır. Yazılı sınav olarak başvuracak adayların TYT puanı dikkate alınır. Polis Akademisi Başkanlığı alım duyurusunda PMYO için belirli bir taban puan duyurusu yayınlar. Duyurudaki taban ve üstündeki adaylar PMYO alımlarına başvurabilir. Yazılı sınav olarak kabul edilen TYT ham puanın PMYO hesaplaması yapıldığında etkisi %25’dir.

PMYO Başvuru Aşaması Nasıl?

İnternet Üzerinden Ön Başvuru yapılır.  e-Devlet kapısı şifresi ile internet ortamında başvuru esnasında ilgili haneler doldurularak başvuru işlemi sonuçlandırılacaktır. İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

Polis Akademisi tarafından yapılan ilana başvuru yapan adaylar, şahsen başvurularının alınması ve ön sağlık kontrollerinin yapılması için Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (https://pa.edu.tr) açıklanacak olan başvuru tarihleri ve başvuru merkezlerine mesai saatleri içerisinde bulunacaklardır. Polis Akademisi sitesinden yani sizlere evrakları teslim edeceğiniz yeri açıklayacaktır. Bir sonraki aşama olan Fiziki Yeterlilik Aşamasına alınır. Burada Polis Akademisi tarafından parkura katılır.

Bu aşamada ise yukarıdaki aşamaları başarı ile geçen adaylara Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir. Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltilebilecektir. Yani mülakata katılacaklardır.

Son Aşama: Polis Akademisi başarılı olanları kendi sitesinden açıklayacaktır.

2019 PMYO Başvurusu Başlıyor – Taban Puan – PMYO Aşamaları Neler?

2019 PMYO Başvuru Şartları

2020 PMYO Yaş Şartı Ne Olacak ?

2020 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?

PMYO Taban Puanları ve Aktif PMYO Sayısı Kaç?

PMYO Hakkında Her Şey Burada ?

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir