Anasayfa / POLİS ALIMLARI / PMYO / PMYO Yeni Yönetmelik Göz Şartları Neler?

PMYO Yeni Yönetmelik Göz Şartları Neler?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere PMYO Yeni Yönetmelik Göz Şartları Neler? hakkında bilgiler vereceğim. POMEM , PMYO, PAEM, PÖH alımlarında geçerli olan Sağlık Şartlar geçerlidir.

PMYO Yeni Yönetmelik Göz Şartları Neler?

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Göz Şartları  ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Polislik Yeni Yönetmelik Göz Şartları

Göz muayesinde kesinlikle lens kullanılmayacaktır.

Renk körlüğü kabul edilmiyor. Renk körlüğü elenme sebebidir.

Göz dereceleri myioplarda en fazla sağ 2 sol 2 olmak zorundadır.

Hipermetroplarda her bir göz en fazla 1’i, iki göz toplam en fazla 2’yi geçemez.

Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır.

Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

Şaşılık engeldir.

Göz kapağı düşüklüğü engeldir.

Göz kaslarında ve sinirlerinde fonksiyon kaybı engeldir.

Nistagmus(göz titremesi) engeldir.

Üveit(göz içi iltihabı) öğrenciliğe engeldir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

18 Yorumlar

 1. Gozu cizmek sorun yaratirmi acaba

 2. Pmyo’da mülakatı geçtikten sonra gözümüzü çizdiremez miyiz? Mesela benim göz miyop 4.25 ikisi de mülakatı geçtikten sonra lazerle çizdirme gibi bir durum var mı ?

 3. Bilgin için sağol yani mülakata gözlük ile girebilirim değil mi? eğer geçersem intibak’a kadar çizdirme hakkım olur değil mi

 4. Admin bey bazıları o intibak’a kadar olan çizdirme işi önceden varmış şimdi yok diyorlar bu doğru mu?

 5. göz içi halka engel midir

 6. Sayın yetkili bey lütfen soruma cevap verin benim için çok önemli göz içi HALKA kabul ediliyor mu?

 7. İyi günler,bugün doktor kontrolüne gittiğimde gözümde 2,5 astigmat olduğunu söyledi fakat muayene damlası ile baktığında aslında öyle olmadığı gözümde 0,56 astigmatın olduğunu söyledi ön sağlıkta göz damlası kullanırlar mı? kullanmazlarsa itiraz edebilir miyim?

 8. Hocam bana neden cevap vermiyorsun sorum göz içi halka kabul ediliyor mu

 9. Pöh mustafa yldrm

  Sa iyi günler pmyo düşünüyorum göz numaram ikiside 1.75 miyopum şuan yaşım 16, 18 yaşımda pmyo düşünüyorum gözüm 2 yi gecerse ön saglıkta elenirmiyim gecersem çizdirmeyi düşünüyorum

 10. Selamın aleykum,hocam miyopum, göz numaralarim 1.75 olup ayriyeten 0.50 astigmat var gozlerimde,miyop+astigmat mi 4 numara olmasi gerekiyor,yoksa astigmat haric mi 4 ü gecmemesi lazim,cevaplarsaniz sevinirim.

 11. Pöh mustafa yldrm

  Sa kolay gelsin efendim pmyo göz muanesi nasıl yapılıyor doktor makineden çıkan göz degerine bakım ona göre olumlu mu olumsuz mu karar veriyor yoksa doktor gözlerimize numara takım harflerimi oktuyor ona göremi karar veriyor lütfen yarfım edin 🙏🙏🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷

 12. Ben PMYO için merak ediyorum da okula girerken gözlerin cizdirilmesi engelmidir PMYO da okuyan birinden duydum da okula çizilmiş göz ile kabul etmiyorlarmis ancak okulda okurken cizdirilmesine izin veriliyormus bu dogrumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir