PÖH – Polis Özel Harekat Sözlü Sınav – Mülakatı Nasıl Oluyor?

PÖH – Polis Özel Harekat Sözlü Sınav – Mülakatı Nasıl Oluyor?

PÖH adayları bu yazımda sizlere PÖH – Polis Özel Harekat Sözlü Sınav – Mülakatı Nasıl Oluyor?  hakkında bilgiler vereceğim.

PÖH – Polis Özel Harekat Sözlü Sınav – Mülakatı Nasıl Oluyor?

Arkadaşlar Polis Akademisi Başkanlığına bağlı POMEM okullarında eğitim verilmektedir. Bundan dolayı genellikle POMEM Özel Harekat alımı olarak geçmektedir. Bunun sebebi yönetmelik Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak çıkmasından kaynaklanıyor. PÖH adaylarının mülakat aşaması aynı POMEM alımlarında olduğu gibidir. Aday soruyu çeker ve cevaplar komisyon isterse başka sorularda sorabilir. Yönetmelikte Mülakat Aşaması Aşağıdaki Gibidir:

PÖH – Polis Özel Harekat Alımında KPSS Şartı Var Mı?

25. Dönem PÖH – Polis Özel Harekat Başvuruları Ne Zaman?

Mülakat Değerlendirme;

Mülakat komisyonu adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olması kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir ve bu değerlendirme mülakat komisyonu ile paylaşılır. Adaylara, Başkanlıkça belirlenecek soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın;

a) Konu hakkında bilgi düzeyi,

b) Kendisinden istenileni kavrama,

c) Özgüveni,

ç) İfade etme yeteneği,

d) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

Açıklama: Adaya mülakat esnasında aldığı puan söylenmemektedir. Aday sonuçları Polis Akademisi sitesinden takip edecektir.

Mülakat sınavı komisyonu; başarılı olan adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur”, başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir. Puanlama ve karar, değerlendirme karar formuna işlenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.