27. Dönem POMEM Asil veya Yedek Kazananlar Neler Yapacak?

27. Dönem POMEM Asil veya Yedek Kazananlar Neler Yapacak?
A+
A-

POMEM Adayları, bu yazımda sizlere 27. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları – POMEM Mezunundan Tavsiye vereceğim.

27. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları 

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan alımlarda Ön Sağlık – Parkur ve Mülakat aşamasından sonra Polis Akademisi kendi resmi sitesi üzerinden sınav sonuçlarını yayınlar bu sonuçlar doğrultusunda ASİL ve YEDEK adaylar belirlenir. Yedek adayların belirlenmesi POMEM Giriş Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. YEDEK olan aday ise ASİL adaylardan okula kayıt olmayan, Sağlık durumu sebebi ile elenenler ve ya güvelik soruşturması olumsuz gelenlerin yerine YEDEK adaylardan alım yapılır. YEDEK aday kesin olarak kazanmış değildir. YEDEK sırası gelmeyen adayların YEDEK işlemleri bir süre sonra sonlandırılır.

Kazanan arkadaşları tebrik ederim. Yapmanız gereken tek şey artık kazandığınız okula ait resmi bir site bulunmaktadır. O siteden sizler için duyurular yayınlanacak onları takip edebilirsiniz bizlerde bu yazı altında okulların duyurularını sizlerle paylaşacağız. Asil adaylar için okula kayıt tarihleri açıklanacak o tarihler içerisinde okula gidip kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra okulda yatılı olarak kalacaksınız. Polis Okulu hayatınız böylelikle başlamış oluyor.

Okulda sizleri İntibak Eğitimi bekliyor bu eğitim süresinde sizler Genel Sağlık Raporu alımı için okulun bulunduğu ildeki devlet hastanesinden rapor alma işlemi başlayacaktır. Rapor alma işlemi aşağıdaki gibidir.

Daha sonra bildiğiniz Sağlık Raporu alma işlemleri başlıyor. Ancak buradaki tek fark POMEM Genel Sağlık Raporu için doktorlar Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine bakıp ona göre Sağlam yazıyor yada not düşüyorlar. Ben size bazı bölümler hakkında bilgiler vereyim. Boy – Kilo ölçümü yapılıp not düşürülüyor.

Dahiliye Bölümünde birkaç tüp kan veriyorsunuz. Burada bakılanlar daha önce kullandığın zararlı maddeler, Karaciğer yağlanması, Açlık şekeri – tokluk şeker, Kan değerleri, Enfeksiyon gibi şeylere bakılıyor. Sonuçların hepsi olumlu ise sorun olmuyor. Sağlam alıyorsunuz. Bu aşamalar her yerde aynı olmaya bilir.

Göz Polikliniğine gidiyorsunuz. Doktor  bakmadan ilk olarak bir makine içerisinde küçük eve bakıyorsunuz göz derecesi çıkarılıyor. Sonra doktor muayene ediyor. Renk Körlüğü testi burada tekrardan yapılıyor. Göz dereceleri için uzaktan harfler okutuluyor doktor inceleme yapıyor. Göz muayesinde doktor sayı olarak not yazıyor.

KBB polikliniğinde ise kulağınızdaki kulak zarının yırtık olup olmadığına bakılıyor. Ses testi yapılıyor ses testi için bir odaya giriyorsunuz hiç ses gelmiyor makineden bir ses elinde elinizde bulunan butona basıyorsunuz kulak duymasını ölçüyor. Burun konusunda ise et sorun olmuyor ancak konuşmanızda bir farklılık göstermiyorsa.

Kardiyoloji polikliniğinde ise EKG felan çekiliyor ilk olarak onlara bakılıyor eğer sorun çıkmadıysa ayrıntılı inceleme yok kalbiniz dinleniyor. Yapılan diğer tahlilleri inceliyor.

Üroloji polikliniğinde ise idrar tahliline bakılıyor böbrekler inceleniyor. Daha önceden dışarıdan yapılan bir ameliyat var mı o inceleniyor. Böbrek yapısına ve taş olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca burada erkek adaylar sadece olduğundan yumurtalara bakıyorlar iki tane olup olmadığına bir de varikosel olup olmadığınızı kontrol ediliyor.

Nöroloji polikliniğinde ise beyin için inceleme yapılıyor. Bazı hareketler yaptırılıyor denge ye bakılıyor sorular soruluyor.

Psikiyatri polikliniğinde ise en çok inceleme burada oluyor diye bilirim adayın sistemden geçmişine dönük ilaçları ve tanıları inceleniyor. Kullandıkları ilaçlara bakılıyor orada sordum sadece psikiyatri alanına giren ilaçlara bakılıyormuş. Psikiyatri konuşuyor sorular soruyor bazı adaylara test yapıyor. Kişilik testi sorun olmuyor.

Göğüs polikliniğinde ise göğüs filmi inceleniyor karaciğer filmlerine bakılıyor.

Diş polikliniğinde ise adayın dişlerine bakılıp ön dişlerinden eksilik varsa onu inceliyorlar. 5 taneden fazla ise sorun oluyor ancak ön dişlerde eksiklik yoksa sorun olmuyor. Dolgular felan eksik diş sayılmıyor.

Cildiye polikliniğinde ise adayın vücudu inceleniyor kollarınıza ellere yüze bakılıyor. Benler büyük değilse sorun olmuyor. Sivilce izlerinde de aşırı derece oyuk değilse korkmayın bir şey olmuyor.

Orada söylenen bilgiye göre POMEM Genel Sağlık Raporu formları tamamlandıktan sonra hastanenin sağlık heyetine sunuluyor oradan geçtikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Daire Başkanlığına yollanıyor oradan gelen kesin kararla sağlık raporları onaylanıyor.

POMEM Sonucunda “Başarısız” ve “Sıralamaya Giremediniz” Ne Demek

POMEM Kazanan Adayın Okula Götürmesi Gereken Evraklar ve Malzemeler

POMEM Kazanıp Askerde Olanlar Ne Yapacaklar?

POMEM Yedek Nedir? Yedek Alımı Nasıl Yapılıyor?

Tüm Hastalıkları Soru Cevap Şeklinde Bulabilirsiniz Tıklayın

YORUMLAR

 1. Songa dedi ki:

  26.donem pomemi kazandım. Genel sağlık cildiye bölümü çok mu inceleme yapılıyor yani ayak ve bacakta yanık izinden dolayı elenir miyim. Yoksa sadece el yüz kol bölümüne mi bakılıyor acaba cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Ayakta olanlar sorun olacağını sanmıyorum el yüz önemlidir

 2. Hakkı dedi ki:

  26.Dönem Pomem kazandım belimde bel fıtığı var.Ama hayatımda hiç bir değişiklik yok bana engel olmuyor her sporu çok rahat yapabiliyorum.

  1. Admin dedi ki:

   ses çıkarma kardeşim var diye söylersen sorun olur

   1. Hakan dedi ki:

    Hocam yedek 93 önlisans gelirmi acaba

    1. Admin dedi ki:

     Belli olmuyor

 3. Engin dedi ki:

  Ben şuan 26.dönemi kazandım rabbime şükürler olsun cümlesine nasip etsin inşallah acaba egitim ne zaman başlar bilgi varmı

  1. Admin dedi ki:

   Eğitimler haziran diye planlanıyor

 4. Rabia dedi ki:

  Iyi geceler ben 1991 dogumlu bir bayanin 27. Donem pomemde kazanma oranim cok dusuk olurmu ve 26. Donemde en son kac yasinda asil kazandi

  1. Admin dedi ki:

   HESAPLAMA menüsünden direk yaş hesaplaması yapabilirisniz

 5. Mert dedi ki:

  Merhaba varikosel mevcudiyeti olmasi ve ayrıca
  Kum dökmek genel sağlıkta elenme sebebimidir.

  1. Admin dedi ki:

   Site içi aramaya varikosel yazmanız yeterlidir