26. Dönem POMEM Asil veya Yedek Kazananlar Neler Yapacak?

26. Dönem POMEM Asil veya Yedek Kazananlar Neler Yapacak?

POMEM Adayları, bu yazımda sizlere 26. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları – POMEM Mezunundan Tavsiye vereceğim.

26. Dönem POMEM Kazanan Adayların Yapacakları 

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan alımlarda Ön Sağlık – Parkur ve Mülakat aşamasından sonra Polis Akademisi kendi resmi sitesi üzerinden sınav sonuçlarını yayınlar bu sonuçlar doğrultusunda ASİL ve YEDEK adaylar belirlenir. Yedek adayların belirlenmesi POMEM Giriş Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. YEDEK olan aday ise ASİL adaylardan okula kayıt olmayan, Sağlık durumu sebebi ile elenenler ve ya güvelik soruşturması olumsuz gelenlerin yerine YEDEK adaylardan alım yapılır. YEDEK aday kesin olarak kazanmış değildir. YEDEK sırası gelmeyen adayların YEDEK işlemleri bir süre sonra sonlandırılır.

Kazanan arkadaşları tebrik ederim. Yapmanız gereken tek şey artık kazandığınız okula ait resmi bir site bulunmaktadır. O siteden sizler için duyurular yayınlanacak onları takip edebilirsiniz bizlerde bu yazı altında okulların duyurularını sizlerle paylaşacağız. Asil adaylar için okula kayıt tarihleri açıklanacak o tarihler içerisinde okula gidip kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra okulda yatılı olarak kalacaksınız. Polis Okulu hayatınız böylelikle başlamış oluyor.

Okulda sizleri İntibak Eğitimi bekliyor bu eğitim süresinde sizler Genel Sağlık Raporu alımı için okulun bulunduğu ildeki devlet hastanesinden rapor alma işlemi başlayacaktır. Rapor alma işlemi aşağıdaki gibidir.

Daha sonra bildiğiniz Sağlık Raporu alma işlemleri başlıyor. Ancak buradaki tek fark POMEM Genel Sağlık Raporu için doktorlar Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine bakıp ona göre Sağlam yazıyor yada not düşüyorlar. Ben size bazı bölümler hakkında bilgiler vereyim. Boy – Kilo ölçümü yapılıp not düşürülüyor.

Dahiliye Bölümünde birkaç tüp kan veriyorsunuz. Burada bakılanlar daha önce kullandığın zararlı maddeler, Karaciğer yağlanması, Açlık şekeri – tokluk şeker, Kan değerleri, Enfeksiyon gibi şeylere bakılıyor. Sonuçların hepsi olumlu ise sorun olmuyor. Sağlam alıyorsunuz. Bu aşamalar her yerde aynı olmaya bilir.

Göz Polikliniğine gidiyorsunuz. Doktor  bakmadan ilk olarak bir makine içerisinde küçük eve bakıyorsunuz göz derecesi çıkarılıyor. Sonra doktor muayene ediyor. Renk Körlüğü testi burada tekrardan yapılıyor. Göz dereceleri için uzaktan harfler okutuluyor doktor inceleme yapıyor. Göz muayesinde doktor sayı olarak not yazıyor.

KBB polikliniğinde ise kulağınızdaki kulak zarının yırtık olup olmadığına bakılıyor. Ses testi yapılıyor ses testi için bir odaya giriyorsunuz hiç ses gelmiyor makineden bir ses elinde elinizde bulunan butona basıyorsunuz kulak duymasını ölçüyor. Burun konusunda ise et sorun olmuyor ancak konuşmanızda bir farklılık göstermiyorsa.

Kardiyoloji polikliniğinde ise EKG felan çekiliyor ilk olarak onlara bakılıyor eğer sorun çıkmadıysa ayrıntılı inceleme yok kalbiniz dinleniyor. Yapılan diğer tahlilleri inceliyor.

Üroloji polikliniğinde ise idrar tahliline bakılıyor böbrekler inceleniyor. Daha önceden dışarıdan yapılan bir ameliyat var mı o inceleniyor. Böbrek yapısına ve taş olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca burada erkek adaylar sadece olduğundan yumurtalara bakıyorlar iki tane olup olmadığına bir de varikosel olup olmadığınızı kontrol ediliyor.

Nöroloji polikliniğinde ise beyin için inceleme yapılıyor. Bazı hareketler yaptırılıyor denge ye bakılıyor sorular soruluyor.

Psikiyatri polikliniğinde ise en çok inceleme burada oluyor diye bilirim adayın sistemden geçmişine dönük ilaçları ve tanıları inceleniyor. Kullandıkları ilaçlara bakılıyor orada sordum sadece psikiyatri alanına giren ilaçlara bakılıyormuş. Psikiyatri konuşuyor sorular soruyor bazı adaylara test yapıyor. Kişilik testi sorun olmuyor.

Göğüs polikliniğinde ise göğüs filmi inceleniyor karaciğer filmlerine bakılıyor.

Diş polikliniğinde ise adayın dişlerine bakılıp ön dişlerinden eksilik varsa onu inceliyorlar. 5 taneden fazla ise sorun oluyor ancak ön dişlerde eksiklik yoksa sorun olmuyor. Dolgular felan eksik diş sayılmıyor.

Cildiye polikliniğinde ise adayın vücudu inceleniyor kollarınıza ellere yüze bakılıyor. Benler büyük değilse sorun olmuyor. Sivilce izlerinde de aşırı derece oyuk değilse korkmayın bir şey olmuyor.

Orada söylenen bilgiye göre POMEM Genel Sağlık Raporu formları tamamlandıktan sonra hastanenin sağlık heyetine sunuluyor oradan geçtikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Daire Başkanlığına yollanıyor oradan gelen kesin kararla sağlık raporları onaylanıyor.

POMEM Yedek Nedir? Yedek Alımı Nasıl Yapılıyor?

Tüm Hastalıkları Soru Cevap Şeklinde Bulabilirsiniz Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR
 1. Istanbul dedi ki:

  Yakında inşaallah resmi nikahim var. Fakat evleneceğim kişi alman vatandaşı. Bu durum pomeme başvurmamda engel teşkil eder mi?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır sorun olmaz

 2. Fy dedi ki:

  23. Dönem pomemi kazanan ancak şuan bedelli askerlikte olan birisinin Hakkı yanıyor mu ne yapmamız gerekiyor bu süreçte

  1. Admin dedi ki:

   Yanıyor kardeşim askerlikle ilişiği bulunmama şartı var kardeşim sen kazandığın okulu ara bir sor yinede

 3. Serhat dedi ki:

  Benim sağ kulağımda doku kaybı var ama duymada falan sıkıntı yok polis olmama engel olur mu acaba

  1. Admin dedi ki:

   Genel sağlık aşamasında inceleme ile belli olur

 4. Çağla dedi ki:

  Ben bu yil sınava girecem eğer polisligı kazanirsam puanımi çıkarıp üniversiteye direk yerlesirmiyim parkur ve mülakata girmeden

  1. Admin dedi ki:

   polislik parkur ve mülakat kesinlikle girilmesi gereken bir aşamadır

 5. MhrMrz dedi ki:

  Merhabalar. Kadın pöh e başvurmak istiyorum. Bütün şartları taşıyorum. Ancak bundan 6 sene önce yanlış teşhis sonucu birkaç ay kadar psikiyatrik ilaçlar kullanmıştım. Ayrıca evliyim ve iki çocuğum var. Eğitimler ne kadar sürüyor? Ve kesin yatili kalmak mi gerekiyor? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   6 yıl baya geçmiş üzerinden sorun olacağını sanmıyorum kardeşim okullar yatılı evli olsanızda farketmiyor

 6. can dedi ki:

  merhabalar 26.dönem kazandığımda varikosel ameliyatını eğitimi tamamladıktan sonra atama gerçekleştiğinden kısa bir süre sonra yaptırsam izin verirler mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Polis olduktan sonra yaptırablirisn

 7. Hsayoglu dedi ki:

  Şuan 5 kilo fazlam var eğer 26. Dönemi kazanırsam okulda sıkıntı yaşarmıyım elenme sebebimi bu

  1. Admin dedi ki:

   Boy – Kilo Endeksin tutmaıs lazım

 8. Faruk dedi ki:

  Sırtım da 2 3 tane ben var çok büyük değil 26. Pomem kazanisam genel sağlıkta sıkıntı olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını hiç sanmıyorum

 9. Nslhn dedi ki:

  Merhabalar. 26.dönem pomemin sonucu bekliyorum Allahın izniyle. Size bi sorum olacaktı. Evliyim eşim devlet memuru, okulu kazandığım takdirde atamam eşimin olduğu yere yapılabiliyormuş diye yönetmelikte okumuştum. Eşim aynı zamanda benim memleketimde çalısıyorsa il olarak aynı ilçe olarak farklı yine atamam gerçekleşir mi. Ve bir de polis memurları 2.kez aynı ilde görev yapabilir mi? Şimdiden tesekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim memur olduğu için eşinin yanına gidersin eğer ilçe merkez ilçe ise aynı yer de olursun ama senin doğduğun ilçe ve merkez ilçe değilse kendi ilçende çalışamazsın şark görevini yapmak zorundasın eşin çakılı kadro değilse oda seninle tayin olur kurumu buna olur veriyor şarktan sonra ayni ile gidebilirsin ataman olursa

   1. Nslhn dedi ki:

    Teşekkür ederim.

 10. behlül dedi ki:

  ayağimda çokta göze batmayan parmak şekil bozukluğu var genel sağlıkta sorun olurmu ?

  1. Admin dedi ki:

   Muayane sonucu belli olur

 11. rıdvan dedi ki:

  merhaba iyi akşamlar bi sorum olacak. ben 26. dönem pomem sonuçlarını bekliyorum şuan aynı zamanda 19.01.2020 tarihinde askerlik tecil sürem bitiyor eğer ki kazanırsam ve tecilim biterse bi sorun olur mu. yada açıklanmadan önce tekrar tecil mi ettireyim.

  1. Admin dedi ki:

   Onu askerlik şuben ile görüş kardeşim tecil ettirme hakkın olmadığını intibak tarihine kadar askerlikle ilişği olmama şartı var

 12. Mhmt dedi ki:

  Merhaba 26 dönem pomem e girdim on sağlıkta sivilce izlerime ses edilmedi kazanırsam şayet bu izler den dolayı genel muayenede elenme olasılığım var mi 2.sorum da dişlerde çürük yada plak felan sorun oluyor mu genel muayenede şimdiden tsk ederim..

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta sorun olmadıysa sorun olacağını sanmıyorum

 13. Onur dedi ki:

  26.donem sonuçları tahmini ne zaman açıklanır.

  1. Admin dedi ki:

   belli değil kardeşim

 14. İsmail dedi ki:

  Ben de 26. Dönem pomem sonucu bekliyorum iki sorum olacak ön lisans ve parkuru geçtim ama bir ön dişim eksik ve kolumda iki tane bir cm kare yanık izi var genel sağlıkta sorun olur mu çok istiyorum kazanmayı ama bu sebeplerden dolayı biraz korkuyorum cevap verirseniz çok mutlu olurum. teşekkürler..

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta geçtiysen sorun olacağını sanmıyorum

error: Content is protected !!