Anasayfa / POLİS ALIMLARI / PAEM / Polis Adayı Yetiştiren Okullar Hangileri
Polis Okulunda Geçici Kayıt ve Kesin Kayıt Nedir?

Polis Adayı Yetiştiren Okullar Hangileri

Polis adaylarının en çok merak ettiği nasıl polis olurum ve ben hangi polis okulunda eğitim alabilirim? Bu makalemde sizlere lise mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunların hangi polis okullarında eğitim alabileceklerini anlatacağım. İnşallah sizler için yararlı olur. Bu sitemizde ayrıca sizlere subay,astsubay, harp okulları, bekçi alımları hakkında bilgileri de bulabilirsiniz.

Şimdi Polis Akademisine bağlı polis yetiştiren okulları sırası ile anlatalım;

Polis Akademisine Bağlı Polis Yetiştiren Kurumlar

Aşağıdaki kurumların hepsi Polis Akademisine bağlı ve akademi bu okulların akademik takvimlerini ve okullara alınan öğrenci planlamasını değiştirme hakkına sahiptir.

– Polis Meslek Eğitim Merkezi

– Polis Meslek Yüksek Okulu

– Polis Amirleri Eğitim Merkezi

Polis Meslek Eğitim Merkezine Nasıl Girebilirim?

Polis Meslek Eğitim Merkezleri genellikle POMEM olarak kısaltılmıştır. Bu okula girmek için en az önlisans mezunu olmanız gerekmektedir. Önlisans mezunları KPSS P93 puanı ile başvurabilir. Bu puan genellikle 70.000 Lisans mezunları ise KPSS P3 puanı ile başvurabilirler. Bu puan ise 60.000 oluyor. Yaş şartına gelirsek en son alımı yapılan 22. Dönem POMEM şartı 1989 Aralık sonrası doğanlar, 30 yaşından gün almamış olma şartı vardır. Eğitim süresi en az 4 aydır. Daha sonra bu adaylar Polis Memuru olarak ataması yapılır.

OKUMALISIN  Şükrü Balcı Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü kaldırıldı

POMEM alımları içerisinde Polis Özel Hareket alımı da yapılmakta burada ise adaylar Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim görüyorlar. Başvuru şartları ise en son alıma göre lise, ön lisans ve lisans mezunları arasından alım yapıldı. Alım şartına göre eğitim süreleri de farklılık gösteriyor. Lise mezunlarının eğitim süre 15 ay oldu. Lisans ve ön lisans mezunları ise eğitim süresi en az 4 ay olarak belirlendi. Ancak Polis Akademisi bu süreleri değiştirme hakkına sahiptir. Başvuru puanı olarak herhangi bir taban puan ya da bir sınav istenilmedi.

Polis Meslek Yüksek Okuluna Nasıl Girebilirim?

Polis Meslek Yüksek Okulları ise genellikle PMYO diye bilinmektedir. Burada başvuru şartı olarak lise son sınıf olanlar ve 18 yaşını tamamlayan ve 26 yaşından gün almamış olma şartı bulunuyor bundan dolayı bu sınava ön-lisans mezunları ve lisans mezunları da başvurabilir yaş şartını sağladıktan sonra. Polis Meslek Yüksek Okullarında iki yıllık eğitim verilir. Eğitim sonunda adaylar Polis Memuru olarak atanırlar. Polis Meslek Yüksek Okullarında eğitim süresince 4 dönem şeklinde eğitim yapılır. Adaylar normal ön lisans eğitimi alırlar ve mezuniyet sonrasında ön lisans diplomasına da sahip olurlar.

Arkadaşlar Polis Meslek Yüksek Okulları Kapatılacağı yönünde sorular soruyorsunuz bu okulların kapatılacağına dair bir resmi açıklama yapılmadı. Eğer böyle bir açıklama gelirse sizlere duyuracağız.

OKUMALISIN  PAEM Öğrenci İzinleri Nelerdir?
Polis Amirleri Eğitim Merkezine Nasıl Girebilirim?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi ise genellikle PAEM olarak biliniyor. Lisansüstü eğitim verilir. Bu okula başvuru şartı ise en az lisans mezunu olma şartı vardır. Adaylar için yaş şartı ise 30 yaşından gün almamış şartı bulunmaktadır. Adaylar Ankara Gölbaşı Kampüsünden eğitim alırlar eğitim süresi genellikle 10-11 aydır. Adaylar eğitim sonrasında Komiser Yardımcısı olarak mezun olurlar. Polis Amirleri Eğitim Merkezlerine alım yapıldığından alım kontenjanın 10 katı kadar aday mülakata çağrılır.

Polis Amirleri Eğitim Merkezlerinde lisans mezunları arasından alım sonrası Polis Memurları arasından da alım yapılıyor. Polis Memurları arasından ise 2 yıllık görev süresini tamamlaya ve lisans mezunları arasından meslek içi komiser yardımcısı sınavı ile komiser yardımcısı alınır.

Polislik hakkında daha fazla bilgi için Polis Alımları linkten tüm alımlara ulaşabilirsiniz.

Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olur

PMYO Adaylarının Dikkatine YKS Başvuruları Başladı

Mülakat Soruları ve Cevapları

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberlerin tüm hakları Polis Asker Adayları (https://polisaskeradaylari.com) aittir. https://polisaskeradaylari.com şeklinde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak linki gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

Polislik sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

>

Buna da bakın

Polis ve Bekçi Personel Kimlik Kartları Değişiyor İşte Yeni Kimlikler

Polis ve Bekçiler ve adayları Polis ve Bekçi Personel Kimlik Kartları Değişiyor İşte Yeni Kimlikler  …

37 Yorumlar

 1. 26.09.2001 doğumluyum seneye pmyo gitmek istiyorum yasim yetiyor mu?

 2. İyi günler sağlağım ve sol gözümü kırpmakta zorluk çekiyorum bi tavsiyeniz var midir veya pmyo için engel midir?

 3. Diyelim ki yks de istenilen puanı aldık ve üniversite geldi üniversiteye başlamadan önce mülakat,parkur… Falan yaparlar mı?

 4. Ben 2014 lise mezunuyum ben polis olmak istiyorum 2016 da kpss sınavından 63 aldım peki bende polis olabilirmiyim tekrar sınava girmeme gerek varmı yoksa tam olarak nerden basvurabilirim tam detaylı bilgi alabilirmiyim lütfen yardımcı olun bu ŞEREFLI mesleği bende yapmak VATANIMA , MILLETIME hayırlı bir birey olmak istiyorum … Lütfen yardimci olun .

  • Lise mezunları KPSS ile alınmıyor TYT ile alınıyor. Sitemizde arama kısmından PMYO yazarak bilgilere ulaşabilirsin

 5. ben polis olmak istiyorum hangi liselere gidebilirim ya da lise değil de nereye?

 6. Özel polis okullarının ücreti ne kadr

 7. Merhaba ontolojik degil de direk polis akademisine Nasıl gidebilirim ? Baktım sayfaya ama ya ben farkedemedim yada PMEM , PMYO,lafı var ancak bir de bu seneki sınavdan pmyo için k puan gerekli tyt den geçen sene 260 idi . Yönlendirdiğiniz sayfaya baktım ancak bu konu ile ilgili herhangi bir bileğiye ulaşamadım

 8. Benim sağ ayak bileğim,ilkokul zamanlarında birkaç defa burkuldu şuan hiçbir sorunum yok.bir zararı var mı? engel olur mu polis olmama??

 9. Geçen sene ayağım çatlak halinde kırıldı şuan iyileşti kosabiliyorum 3 senedir güreş sporu yapıyorum şuan halen devam ediyorum ayağimda hiç sıkınti yok ağri yok polis olmamda bi sıkıntı olurmu ?

 10. Ben şu anda 12. Sınıfım ve imam hatipteyim. PMYO mi daha iyi yoksa POMEM mi daha iyi ve üniversiye okumam gerekiyor mu?

 11. Ben 12. Sınıfı bitirdigimde tyt ye gireceğim orda polis meslek yüksek okulu na gitmek istiyorum. Tyt den sonra bana mülakat olurmu yoksa mülakat ilerki zamanlardamı?

 12. Ben sivil polis olmak istiyorum sitenizden okudum fakat istedğim gibi bir bilgi alamadım mesela çocuk şube de olan birisi sivil olabilir mi ya da sivil olan polis merkezleri nereleri anlatabilmişimdir umarım

 13. PMYO Okuluna girebilmek için tyt den kaç puan almak lazım

 14. Ben gözlük kulaniyorum ama tyt sinavindan sonra lazer ile cizdirmeyi planliyorum lazerle goz cizdirmek polislige engellmi

 15. Ben polis olmak istiyorum ama lise 2.sınıf öğrencisiyim polis okuluna gidebilir miyim

 16. ön lisans mezunuyum 1993 dogumluyum PMYO TYT ye girerk mi başvurabiliyoruz bir puan sınırı var mı

  mezun olduktan sonra da atama için herhangi bir sınav koşulu var mı.?

 17. Ben şuan sağlık hizmetleri 1 sınıf öğrencisiyim polislik okuluna gecenseneki TyT puanimla geçiş yapabilirmiyim

 18. Ben ortaokul son öğrencisiyim. Polis lisesine gitmek istiyorum. Nasıl kayıt yapabilirim lise son sınıf ta sınav mı var pmyo sınavına girmem lazım mı? Çok istiyorum mesleği ama hiçbir bilgim yok kendi çapımda araştırma yapıyorum. Bilgi alabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir