Polis Akademisi Raporu: 2023 Yılına Kadar Bekçi Alım Sayısı

Polis Akademisi Raporu: 2023 Yılına Kadar Bekçi Alım Sayısı

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Polis Akademisi Raporu: 2023 Yılına Kadar Bekçi Alım Sayısı hakkında bilgiler vereceğim.

Polis Akademisi Raporu: 2023 Yılına Kadar Bekçi Alım Sayısı

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Polis Akademisi Başkanlığı, mahalle bekçileriyle ilgili ‘Güvenliğin Kurumsal Yönetiminde Destekleyici Polislik – Bekçilik Örneği’ isimli bir rapor hazırladı.

Buna göre raporda, şu ifadelere yer verildi:

1993 yılında durdurulan bekçi alımları 2016 yılında tekrar aktif hale getirilerek; 2016 yılı itibari ile günümüze kadar düzenli olarak bekçi alımları yapılmıştır. 2016’da sadece 3.147 olan bekçi sayısı 2019 yılı itibariyle 21.311 olmuştur. Bu sayının 2023 yılına kadar 30 bine ulaşması beklenmektedir. Yeni bekçi alımlarının asayiş olanlarına da olumlu etkisi olmuştur. Türkiye genelindeki yakalanan suçlu sayıları, açıktan hırsızlık suçundan yakalama sayıları ve kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçundan yakalanma sayıları 2016, 2017 ve 2018 yılları için sırasıyla incelendiğinde;
bu suç oranlarının bekçi alımlarındaki artışla uyumlu bir şekilde düşüşe geçtiği gözlenmiştir. Bekçilerle birlikte GBT ile sorgulanan kişi sayısı artmış ve GBT ile aranan şahısların yakalanmalarında da ciddi mesafe katedilmiştir.

“Unvan ve kıyafetler konusunda da bekçiler tarafından birtakım istekler dile getirilmektedir. Unvan konusunda; ‘bekçi’ kelimesinin sahip oldukları görev ve yetkileri yansıtabilecek mahiyette olmadığı, bu nedenle ‘mahalle polisi, mahalle muhafızı, koruma polisi ve polis yardımcısı’ gibi içerisinde polis geçen unvanlar kullanmak istemektedir.”

Diğer yandan bekçilerin bu talepleri için, “Bu tür bir isimlendirme ile genel kolluğun bir unsuru olan polis ve buna ek destekleyici polislik birimi olarak bekçiliğin arasındaki ayrımı iyice belirgin olmayan hale getireceği, polislikle bekçiliğin görev olarak iç içe geçeceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.” denildi.

Bekçilerin bu taleplerinin altında vatandaşın farkındalık düzeyinin düşük olduğu belirtilirken, “Farkındalık düzeyini artırıcı çalışmalar, bekçilerin mevcut unvanlarıyla vatandaş nezdinde görev ve yetkilerinin bilindiği birer destekleyici polislik unsuru olmalarının anlaşılmasına da katkı sağlayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.