Polis Alımlarında – Polislikte Askerlik Şartı Değişti.

Polis Alımlarında – Polislikte Askerlik Şartı Değişti.

Polis Adayları, bu yazımda sizlere  Polis Alımlarında – Polislikte Askerlik Şartı hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarında geçerlidir.

Polis Alımlarında – Polislikte Askerlik Şartı

24 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile POMEM, PAEM, PMYO Giriş Yönetmeliklerinde değişiklik yapıldı. Yeni değişiklik:

RESMİ GAZETEDEKİ DEĞİŞİKLİK VE AÇIKLAMAMIZ

MADDE 1 – 17/5/2008 tarihli ve 26879 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan POMEM – PMYO – PAEM Giriş Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan Madde: Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini,

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin birinci fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddeye birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki ikinci fıkra eklenmiş ve diğer fıkra buna göre teselsül ettirilmiştir.

25/6/2019 tarihli ve 7179 sayılı Askeralma Kanununa göre silah altında bulunması nedeniyle müracaat edemediğini belgeleyenler hariç, bu fıkrada belirtilen süreler içinde müracaat etmeyen ya da eksik belge ile gelen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtları yapılmaz.

(2) Askeralma Kanununa göre silah altında bulunduğu için geçici kaydı yapılamayan adaylar, müracaatları halinde bir sonraki eğitim programı planlamasına dahil edilir.

AÇIKLAMA: Arkadaşlar bu madde ise başvuru yaptınız tüm aşamaları geçtiniz ve kazandınız bu süre zarfında askerliğiniz geldi ve askere gittiniz bu durumda dilekçe ile bir sonraki döneme direk girme hakkınız oluyor. Önceden hakkınızı kaybediyordunuz. 

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Askeralma Kanununa göre silah altında bulunan adaylar hariç, planlandıkları Yüksekokullara süresi içinde kayıt yaptırmayan adaylar, haklarından vazgeçmiş sayılırlar.”

POMEM Alımlarında Askerlik Şartı Değişti. – Polis Alımları

PMYO Alımlarında Askerlik Şartı Değişti. – Polis Alımları

PAEM Alımlarında Askerlik Şartı Değişti. – Polis Alımları

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Yusuf dedi ki:

  Merhaba admin şimdi değişen askerlik şartına göre özel durumumu tekrar sormak istiyorum. Daha önce tsk da çalışıyordum. Deneme süresi içinde istifa ettim. Askeralma şubesinde zorunlu askerlik 4 ay saydılar ve 2 ay eksiğim çıktı. 2 ay tamamlamak için askeri birliğe sevkimi verdiler. Bende silah altında olursam pomem açıklanır hakkım yanmasın diye gitmemiştim. Şimdi yeni değişiklikte bu sorun olurmu yoksa. Napayım sonuçlar acıklanmasını mı bekleyeyim yoksa kalan askerliği tamamlayıp o süreç içinde açıklanırsa dilekçe verip bi sonraki döneme mi eğitim alacağım

 2. fatih dedi ki:

  aynı durum bekçilik içinde geçerli mi

 3. Yusuf dedi ki:

  Noksan hizmeti olanlar icin sorun olurmu peki. Kalan hizmet süresini mi tamamlamak gerek yoksa pomem açıklanmasını bekleyip eksik hizmet süresi olarak başvuru yapabiliyozmu acaba

 4. Emrah dedi ki:

  Askerdeyken pomem yedek gelir ise yine öbür yılki eğitime katilabilirmiyiz

  1. Admin dedi ki:

   kazanırsanız evet öyle olacak artık

 5. Can dedi ki:

  Şimdi ben askere alınmadım alinmama sebebim aşırı kilo ancak ben spor ve diyetle kilo verdim fiziğim şu an gayet iyi sporcu vücudu var ben başvuruda bulunsam askere alınmadığımdan dolayı sıkıntı çıkar mı

  1. Admin dedi ki:

   Şu an kiloda sıkıntı yoksa sorun olacağını sanmıyorum

 6. Cerhawk dedi ki:

  Polis okulunu kazandıgınızda askerlik durum belgesi isteniyor yanlış bilgi veriyorsunuz

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim bu yönetmelik daha 24 Nisan 2020 tarihinde yayınlandı henüz okula öğrenci girişi olmadı sen nereden biliyorsun belge isteyeceklerini

   1. ibrahim59009 dedi ki:

    o zaman kimse askere gitmez ki polislik bahanesiyle.o resmi gazetede yayınlanan madde de açıklık var.bu durum özel kurumlar içinde geçerli.özel ve devlet kurumlarında askerlik durum belgesi istemesini kaldırmışlar

    1. Admin dedi ki:

     Askere gitmemekle ne alaka onu anlamadım burada sadece diyor ki adam asker olmadan polislik sınavına girmiş aşamaları geçmiş daha sonra askerlik görev süresi başlamış sonuçlar açıklandığın da da kazandığı belli oldu polis akademisi diyor ki sen askerliğine devam et bir sonraki dönem seni alacağım hakkını kaybetmeyeceksin diyor

 7. ibrahim59009 dedi ki:

  ben de onu millete daha önce anlattım ama onlar farklı anlıyor.kayıtta askerlik belgesi istemiyor.adamın celpi gelmiş.askerlik yapmadan direk gireriz diyor 😀 var mı öyle bir şey

 8. durmuş dedi ki:

  Bu kanun kimleri etkiliyor…22 ve 23 donemler madur biliyorsunuz …

  1. Admin dedi ki:

   yeni alımlarda geçerlidir

 9. Fatih dedi ki:

  Sorum şu olacak ben askere gittim. Polislik için alım ilanı yayınlandı. Izin alıp mülakatlara girebiliyor muyum. Yoksa hakkımı kaybediyorum mu?

 10. Fatih kaan dedi ki:

  Sorum şu olacak ben askere gittim. Polislik için alım ilanı yayınlandı. Izin alıp mülakatlara girebiliyor muyum. Yoksa hakkımı kaybediyorum mu?

  1. Admin dedi ki:

   Alım ilanı geldiğinde bu konu belli olacak yeni yönetmeliğe göre henüz alım gelmedi

error: Content is protected !!