Polislerin Taltif Hesaplaması Nasıl Yapılır? 1 Taltif Tutarları Ne Kadar?

Polislerin Taltif Hesaplaması Nasıl Yapılır? 1 Taltif Tutarları Ne Kadar?

Bu yazımızda sizlere Emniyet Hizmetleri Sınıfı içinde geçerli olan Polislerin Taltif Hesaplaması Nasıl Yapılır? 1 Taltif Tutarları Ne Kadar? hakkında bilgiler vereceğiz.

Polislerin Taltif Hesaplaması Nasıl Yapılır? 

Memur maaş katsayısı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 154 üncü maddesine göre aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge ve kıdem aylığı gösterge rakamlarının aylık tutarlarına çevrilmesinde kullanılan katsayıya aylık katsayı, memuriyet taban aylığı ile çarpılan katsayıya da taban aylık katsayısı adı verilmektedir.

Emniyet Teşkilatı mensuplarının fiilen almakta oldukları aylık tutarların yani gösterge ve ek göstergeleri toplamının maaş katsayısı ile çarpımından oluşmaktadır. Buna göre; 6/2 derecesinde olan bir Polis Memurun alacağı taltif tutarı 108 +111 *0,146061 = 268,00 Diğer personellerde taltif tutarı da aynı şekilde hesaplanabilir. Hizmet yılı düşük personelin alacağı tutar ise ister istemez düşük olmaktadır.

AÇIKLAMA: Aylık tutar ve ek göstergenizi E- Devlet üzerinden Bordronuzdan görebilirsiniz.  2020 yılı memur aylık katsayısı ise 0,146061’dir.

Memur maaş katsayıları ve taban aylık katsayıları alınacak ücreti tespit açısından temel kıstastır. 2020 yılı memur maaş katsayısı şu şekildedir:

Genelgeye göre 1 Ocak ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasını kapsayan dönemde,

– aylık katsayı 0,146061,

– taban aylık katsayısı 2,28624,

– yan ödeme katsayısı ise 0, 046321 olacak

 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun (ETK) 86’ncı

Emniyet Teşkilatı mensuplarından; ülkenin güvenlik ve esenliği, devletin çıkarları ve kişilerin can, ırz ve mallarını korumada yüksek hizmetleri görülenlere, fiilen almakta oldukları aylık tutarlarının iki katından beş katına kadar ve olağanüstü durumlarda yaşamını ortaya koyarak büyük yararlıklar gösterenlere, fiilen almakta oldukları aylık tutarlarının altı katından yirmi dört katına kadar, para verilerek ödüllendirilme yapılmaktadır.

Yapılacak bu ödüllendirmede, ödüllendirilecek hizmeti yerine getiren birim tarafından açıklayıcı bilgilerle, ayrıntılı olarak özel ve somut anlatımla ‘taltif Teklif Dosyası’ hazırlanmakta ve buna göre ödenmektedir. Yılda ortalama üç kez toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Taltif Komisyonu kararına istinaden yapılacak ödüllendirme miktarı her toplantı için personel başına yirmi dört maaş tutarını geçememektedir.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!