POMEM Mezunları Ne Zaman İş Başı Yapacaklar?

POMEM Mezunları Ne Zaman İş Başı Yapacaklar?
A+
A-

POMEM adayları bu yazımda sizlere, POMEM Mezunları Ne Zaman İş Başı Yapacaklar? sorusu birçok POMEM adayından gelmektedir. Bende elimden geldikçe sizlere bu sorunun cevabını ayrıntılı şekilde yazacağım. POMEM adayları okuldan mezun olduktan sonra hemen iş başı da yapabilir daha sonrada iş başı yapabilir.

POMEM Mezunları Ne Zaman İş Başı Yapacaklar?

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere 4 yıllık fakülte mezunları ve 2 yıllık önlisans mezunları arasından aranılan niteliklere sahip olup yapılacak sınavlarda başarılı olan adaylara, 4 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimi veren eğitim ve öğretim kurumlarımızdır.

Değerli  meslektaşlarım bu makalemi sizler için  yazıyorum  yeni olduğunuzdan dolayı  ne yapacağınızı  bilmeye bilirsiniz. Bundan dolayı  sizlere biraz açıklama  yapacağım;

POMEM Mezunları  Ne Zaman İş  Başı  Yapacaklar?

Polis okulundan mezun olduktan sizlere belirli belgeler verilecek bunlar silah taşıma belgesi olsun siciliniz yazılı olduğu belgeler gibi sebebi ise kimlikler göreve başladığınız yerde alacağınız için silahı yanınızda taşımanız gerektiğinden silah taşıma belgesini kimliğinizi alana kadar yanınızda bulundurmalısınız.

Daha sonra tüm adaylar mehil süresi verilen 15 olarak belirleniyor ancak her il bunu uygulamayabilir ondan dolayı herkes atandığı ilin İl Emniyet Müdürlüğü Personel Şubesini arayarak bilgi alabilirler. Eğer normal mehil kullanın derlerse sizler okulunuzun ikametine göre sizlere 15+2 ve 15+4 olmak üzere yol izinleri verilir.

Mehil iznini kullanmak isteyen aday kullanır kullanmak istemeyen aday ise gidip başlangıç yapabilir başlangıç yaparsa başlangıç yaptığı günlerinde maaşını alır. Burada belirtmek isterim Polis okulunun bulunduğu ile atanan adaylar 24 saat içinde başlangıç yapmaları zorunludur.

Başlangıç yapacak adaylar atandıkları ildeki il emniyet personel şubeye gidip başlangıç yapacaklar orada sizlere bazı evraklar verecekler bu evrakları doldurarak başvurunuzu yapmış olacaksınız. Daha buradan sizlere nerede çalışacağınız söylenecek ya da telefonlarına mesaj olarak bildirilecektir. Size söylendikten sonra ya da telefonunuza gelen mesaj sonrası artık biriminiz belli olmuştur.

Personel şubede başlangıç yaptıktan sonra asalet süreniz başlamış oluyor. Asaletiniz tasdik olana kadar aday polis memuru olarak sistemde görüneceksiniz daha sonra asalet süresi genellikle 14 ay içerisinde onaylanıyor. Asalet süresi 12-24 ay içerisinde yapılmak zorundadır. Asaletler personel şube tarafından yapılacaktır.

Aklınıza takılan soruları bizlere sosyal medya hesaplarımızdan sorabilir ya da direk email atabilirsiniz. Sizler için gerekli olan bilgileri buradan yazmaya devam edeceğiz. Bizleri takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. özelharekat dedi ki:

  polis okulundan mezun olamamak var mı

  1. Admin dedi ki:

   genellikle olunuyor yıl sonunda mülakat oluyor ondan sonra olunuyor

 2. Umut dedi ki:

  POEM mezunu PAEM geçiş yapabilir mi göreve başlamadan önce.Gecis yapabiliyorsa eğitim süresi ne kadar oluyor (önlisans mezunu ise).PAEM den PÖH e geçiş yapmak isteyen biri
  Veya POEM ile PAEM den PÖH alımı arasında fark var mı

  1. Admin dedi ki:

   pomem mezunu paeme meslek içerisinden yapılan yazılı sınav ile geçebiliyor paem için lisans mezunu olması şartı vardır

 3. Furkan dedi ki:

  Merhabalar iyi akşamlar dilerim öncelikle. Ben bu sene YKS sınavına girdim, ve Önlisans okumayı planlıyorum. Önlisans’ım bittikten sonra ise POMEM’e başvuracağım. Benim Komiser Yardımcılığına kadar yükselebilmem için POMEM bittikten sonra DGS ile Lisans mı bitirmem gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   evet lisansı bitirmeniz gerekiyor

  2. Aytuğ dedi ki:

   Pomem mezunları genellikle çevik kuvvet birimine atanırlar denkliyor bu böyle midir?

   1. polisadmin dedi ki:

    genellikle okuldan mezunlar çevik kuvette başlıyor ama tamamı demek yanlış olur