Sality Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Sality Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Sality Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Sality Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Sality virüsünün ne olduğu ve nasıl temizlendiği gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilir ve bu virüsten kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Sality virüsü, günümüzde oldukça yaygın olarak görülen bir virüstür ve Windows işletim sistemlerinde sıklıkla görülen bir virüs olmaktadır. Bu virüsün ilk olarak keşfedilmesi 2003 yılına kadar dayanmaktadır. Dönem dönem gelişimler ve değişimler gösteren bu virüslerin, değişik versiyonlar ile karşımıza çıktığını bilmekteyiz. Sality virüsü pek çok sistem dosyasına zarar vermekte ve aynı zamanda trojen özelliği ile oldukça ciddi bir tehlike yaratmaktadır. Virüsün bu özelliği yüzünden farklı kötü niyetlere sahip kişiler bilgisayarınızı ele geçirerek diledikleri eylemleri gerçekleştirebilirler.

Sality Virüsü Bilgisayara Nasıl Zarar Verir?

Sality virüsü, Windows’un dosyaları arasında yer almakta olan ve EXE gibi uzantıları bulunan dosyaları direkt olarak hedef almaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayarda yaptığınız bütün tuş hareketlerinin de kaydedilerek başka bir bilgisayara yönlendirilmesi mümkün olmaktadır. Bu virüsün bu etkisi yüzünden insanların kişisel verilerini korumaları tamamen imkansız bir hale gelir ve bu veriler başka insanlar tarafında kötü amaçlar için sıklıkla kullanılır. Kullanıcı adları, banka ve kredi kartı bilgileri ya da çok daha mühim bilgilerin kopyalanması an meselesi olabilir. Bunların yanı sıra Sality virüsü dosyalarınız arasında bulunan System.ini dosya içeriğini de silebilir ya da değiştirebilir.

Sality Virüsü Özellikleri Nelerdir?

Sality virüsü devamlı olarak farklı versiyonlar ile karşımıza çıkan bir virüs türü olmaktadır. Virüsün farklı versiyonları aynı zamanda çok farklı özellikleri de barındırabilmektedir. Virüsün kimi versiyonunda dosya silme işlemi yapılırken bazı versiyonlarında ise tuş hareketleri başka bir bilgisayar ile paylaşılmaktadır. Antivirüs programını devre dışı bırakmak gibi bir özelliği de bulunan Sality virüs, oldukça tehlike arz etmektedir.

Sality Virüsü Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sality virüsünü temizleme ve sorunları ortadan kaldırabilmek için güvenle kullanılacak bazı programların bulunması insanları mutlu etmektedir. Virüs temizleme işlemine başlanılmadan önce dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta ise, bilgisayarda herhangi bir şekilde virüsün kalmamasını sağlamak adına ya da tekrar virüsün bilgisayara bulaşmaması için bütün USB gibi aygıtların bilgisayara takılı olması gerekmektedir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.