Seboreik Dermatit En Etkili İlaç Hangileridir?

Seboreik Dermatit En Etkili İlaç Hangileridir?

Seboreik Dermatit ilaçları arasında ilaçlı şampuanlar, kremler ve losyonlar Seboreik dermatitin ana tedavisidir. Doktorunuz reçeteli ilaçları düşünmeden önce reçetesiz kepek şampuanları gibi ev ilaçlarını denemenizi tavsiye edecektir. Ev ilaçları işe yaramazsa, bu tedavileri denemek konusunda doktorunuzla danışmak en iyi seçenek olacaktır.

Seboreik Dermatit En Etkili İlaç Hangileridir?

Enflamasyonu kontrol eden kremler, şampuanlar veya merhemler: Reçeteli mukavemetli hidrokortizon, fluosinolon (Capex, Synalar), klobetasol (Clobex, Cormax) ve desonid (Desowen, Desonate), kafa derisine veya diğer etkilenen bölgelere uyguladığınız kortikosteroidlerdir. Etkili ve kullanımı kolaydır, ancak az miktarda kullanılmalıdır. Ara vermeden haftalarca veya aylarca kullanıldığında, inceltme cildi veya cilt çizgileri veya çizgiler gösteren cilt gibi yan etkilere neden olabilirler.

Seboreik Dermatit ilaçları olan Kalsinörin inhibitörleri tacrolimus (Protopic) ve pimecrolimus (Elidel) içeren kremler veya losyonlar etkili fakat kortikosteroidlerden daha az yan etkiye sahip olabilirler. Ancak bunlar ilk tercih edilen tedaviler değildir. Ek olarak, takrolimus ve pimekrolimus hafif kortikosteroid ilaçlarından daha maliyetlidir.

Etkilenen bölgeye ve semptomlarınızın ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz yüzde 2 ketokonazol (Nizoral) veya yüzde 1 siklopiroks içeren bir ürün reçete edebilir. Ya da doktorunuz dönüşümlü olarak kullanılmak üzere her iki ürünü de önerebilir.

Antifungal ilaçları hap olarak alırsınız. Durumunuz diğer tedavilerle düzelmezse doktorunuz hap şeklinde bir antifungal ilaç önerebilir. Bunlar olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri nedeniyle tedavi için ilk seçenek değildir. Bir dermatologun reçete ettiği tedavi tipi yaşa ve seboreik dermatitin ciltte ortaya çıktığı yere göre değişir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Seboreik dermatit hastalığını yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları ile kontrol edebilirsiniz. Bunların çoğu reçetesiz (reçetesiz) formlarda mevcuttur. Durumunuz düzelmeden önce farklı ürünler veya bir ürün kombinasyonu denemeniz gerekebilir.

Sizin için en iyi yaklaşım cilt tipinize, durumunuzun ciddiyetine ve belirtilerinizin saç derinizi veya vücudunuzun diğer alanlarını etkileyip etkilemediğine bağlıdır. Ancak durumunuz düzelse bile, bir noktada geri gelmesi muhtemeldir. Belirtileriniz ve semptomlarınız azalmaya başlayana kadar günlük bir ürün kullanın ve ardından gerektiğinde haftada bir ila üç kez kullanın.

Katran içeren şampuan açık renkli saçların rengini değiştirebilir, bu nedenle diğer ürünleri kullanmak isteyebilirsiniz. Kepek şampuanları deride ve saç derisinde faydalı olabilir. Dermatoloğunuz bu şampuanların cilt üzerinde nasıl kullanılacağını açıklayabilir. Genellikle en iyi sonuçlar iki veya daha fazla tedavinin birleştirilmesinden gelir.

Dermatoloğunuz ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir tedavi planı oluşturabilir. Planların çoğu ilaç ve cilt bakımıdır. Seboreik dermatit, cilt maya seviyesini azaltan tedavi ile tedavi edilir- bunlar uzun süreli olarak güvenle kullanılabilecek kremler ve şampuanlardır. Herhangi bir tahrişi gidermek için kısa süre boyunca hafif steroid kremleri kullanılabilir ve yeni steroid olmayan anti-inflamatuar egzama kremleri (kalsinörin inhibitörleri) bu şikayet için lisanslı olmasa da etkilidir.

Dermatoloğunuzun talimatlarını daima takip edin. Bir tedavinin reçete edilenden daha sık veya daha uzun süre kullanılması, yan etkilere neden olabilir.

Genellikle en iyi sonuçlar hem ilaç hem de yaşam tarzı olan tedavilerin bir kombinasyonundan gelir. Seboreik dermatitiniz iyileşmezse veya alan ağrılı, kırmızılı, şişmiş veya irin boşalmaya başlarsa doktorunuzu görün.

Hastalığın ağırlıklı olarak ilaçlı ve kremle tedavi yöntemlerinin bulunması nedeniyle, doktor tavsiyesi ile alınacak ilaçların kullanılması büyük önem arz etmektedir. Hastalığın tedavisinde doğal tedavi yöntemlerinin kullanılması, hastalığın durumuna ve görüldüğü bölgeye göre yararlı etkenlerden birisi olsa da yine bu yöntemleri kullanırken de doktora başvurulması gerekmektedir.

Önerilen İçerik: Seboreik Dermatit ilaçları hakkında bilgi aldığınız bu yazımızdan sonra, Seboreik Dermatit Kimlerde ve Hangi Yaşta Görülür? Sorusu hakkında bilgi veren içeriğimizi de incelemenizi öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.