Seboreik Dermatit Kremi Nelerdir?

Seboreik Dermatit Kremi Nelerdir?

Kuruluk, Atopik dermatit/egzama, alerjik cilt reaksiyonları ve pek çok farklı tahriş ciltte kızarıklık, şişlik ve kaşıntıya neden olabilir. Bu durumda Seboreik Dermatit kremi kullanılmalıdır. Hastalığın boyutuna göre olumlu etkilerini görebileceğiniz bu kremler, sadece doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken kremlerdir. Tavsiye dışı kullanımlarda önemli olumsuzluklar görülmeyecek olsa bile, olası alerjik olumsuzlukların oluşma ihtimali değerlendirilmelidir.

Ciltte karniye tabakası, yani cilt bariyerini oluşturan lipidler zarar görür ve kaşıntı tetiklenebilir. Temel olarak seramidlerden oluşan bu lipidler tahrişe karşı doğal bir koruma oluşturur. Bu koruyucu bariyer zarar gördüğünde, cilt su kaybeder. Bu durum ciltte kuruluk ve kaşıntıya sebep olur. Savunmasız cilt bariyeri cildi tahrişe neden olabilecek irritanların vücuda girişine engel olmakta zorlanır ve bu durum daha fazla kaşıntıya sebep olur.

Dermakozmetik denilince ‘Derinin, saçın, tırnakların sağlığını ve sağlıklı görünümünü ortaya çıkaran veya geliştiren, derinin nem ve parlaklığını arttıran, derinin renk farklılıklarını ve sivilceleri gibi cilt problemlerini gideren, yaşlanma belirtilerini yavaşlatan veya yok edici etkileri olan kozmetik madde ve ürünler’ tanımı akıllara gelmektedir. Yani dermakozmetikler sadece güzelleştiren değil aynı zamanda tedavi eden veya tedaviye yardımcı ürün grubudur.

Dermakozmetik firmaları SD tedavisinde kullanılabilecek ürünleri piyasaya sürmüş durumdadır. Şu anda Türkiye piyasasında bulunan Bioderma, Cosmed, Evinal&Cosmetic Laboratory, Dorafarma, Babe, Vichy, Uriage gibi dermakozmetik markları, SD tedavisinde kullanılan çinko piritiyon, pirokton olamin gibi kozmesötik amaçlı etkin maddeleri içeren şampuan, duş jeli ürünlere sahiptir.

Seboreik Dermatit Kremi Çeşitleri Nelerdir?

BepantholSensiderm Kaşıntı Giderici Krem

  • Bepanthol Sensiderm Kaşıntı Giderici Krem, Seboreik Dermatit kremi, bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde kuruluk, atopik dermatit, egzama ve alerjik reaksiyonlar kaynaklı oluşabilecek kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesi ve cildin rahatlatılması için geliştirilmiştir.
  • Kortizon içermez.
  • Cilt bariyerini güçlendirir, 30 dakika içerisinde kaşıntının giderilmesine yardımcı olur.
  • Cilt bariyer onarımını destekler.
  • Lamellar lipidler, Provitamin B5, nemlendiriciler içerir.
  • Açık yaralarda kullanımı uygun değildir.

Kerıum Ds Yüz Kremi- La Roche Posay

Seboreik Dermatit kremi pullanmayı ve kırmızı lekeleri yok etmeye ve cildin savunma sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Seboreik dermatitin sonucu olarak pullanma, kızarıklık ve aşırı yağlanma görülen cilt tipinde kullanılır.

Biyoteknoloji ile elde edilen termal dermobiyotikler kızarıklık ve pullanmaya etki eder, yinelemeyle savaşır.  Sebum düzenleyici etkiye sahip Piroctone Olamine ve Çinko içerir. Yapışmayan, ultra rahat içeriğe sahiptir. Tolaransı dermatolojik olarak test edilmiştir. 4 haftalık bakım sonrası belirtilerde (kızarıklık, pullanma,kaşıntı) %100’e kadar azalma görülür. Bakım durdurulduktan sonra dahi 6 haftalık yineleme karşıtı etki sağlar.

Ducray Kelual DS Creme- Seboreik Dermatit Kremi

Ciltte oluşan seboreik dermatit için bakım kremidir. Kaşlar, burun çevresi ve saç derisinin yüzeyle birleştiği alanlardaki aşırı kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Seboreik Dermatit kremi geliştirilmiş içeriği ile ciltteki hassasiyeti gidermeyi destekler. Cildin doğal yapısını korur.

Yetişkinlerde görülen ısrarlı vakalarda itrakonazol içeren ilaçların veya tetrasiklin içeren antibiyotiklerin oral yoldan alınması gerekebilir. Kortikosteroid kremlerin sık kullanılması gerektiği vakalarda kalsinörin inhibitörü kremler kullanılır. Bu sayede yüz cildinde oluşabilecek yan etkiler en az seviyeye indirilir. Pimekrolimus kremi, takrolimus merhemi gibi örnekleri vardır.

Kremler, hastalığın tedavi sürecinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle doktor tedavisiyle birlikte, aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

Önerilen İçerik: Seboreik Dermatit Nedenleri nelerdir? Başlığıyla yayınladığımız içerikte, hastalığın nedenleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Hastalığın başlıca nedenleri ve risk faktörleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak, öncesinden gerekli önlemleri alarak hastalığa yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.