Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir?

Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir?

Bu yazımızda, vücudun çeşitli bölgelerinde görülen ve tedavi edilebilir bir cilt hastalığı olan Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir? Sorusuna cevap bulabilir, hastalıkla ilgili farklı bilgiler edinebilirsiniz.

3 yaşına kadar çocuklarda daha yaygın bir şekilde görülmesine karşın yetişkinlerde de görülen Seboreik Dermatit hastalığı, kendiliğinden iyileşebilmesinin yanı sıra farklı tedavi yöntemleriyle de giderilebilmektedir. Ancak hastalık, tedavi edildikten sonra yeniden ortaya çıkabilecek ve hatta hastanın genel yapısına göre sıklıkla tekrar edebilecek özelliktedir. Aşağıda, Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir? Sorusuna kapsamlı cevaplar bulabilirsiniz.

Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir?

Cildin Aşırı Yağlı Olması

Hastalığın temel nedenlerinden birisi, cildin normalin ötesinde yağlı olmasıdır. Aşırı yağlı cilde sahip olan kişilerin önemli ölçüde risk faktörü altında olduğu hastalıkta, Sebase adı verilen yağ bezlerinin üretilmesinde ortaya çıkan aşırılık, hastalığın ortaya çıkmayasına neden olacak faktörlerden birisidir. Özellikle diğer etkenlerle birlikte, hastalığın oluşumunda önemli rol oynamaktadır.

Mikrobiyolojik Nedenler

Mikrobiyolojik nedenlerde, Seboreik Dermatit nedenleri nelerdir? Sorusuna verebileceğimiz cevaplardan birisidir. Tıpkı yağ bezelerinde olduğu gibi, hastada maya ve deride bulunan bakterilerde görülen önemli artış Seboreik Dermatit nedenleri arasında gösterilmektedir.

İlaç Kullanımı

Kullanılan bir takım ilaçların, cilt hastalığının ortaya çıkması konusunda tetikleyici faktör olduğu bilinmektedir. İlacın niteliğinden çok hastanın genel durumunu tetikleyecek ilaçların farklı olması nedeniyle, gerek hastanın bağışıklık sistemi ve gerekse mevcut rahatsızlığının durumu nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar, xx rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetiklemektedir.

Farklı Hastalıklar

Epilepsi, Parkinson, Polimyelit ve yüz felci gibi farklı rahatsızlıklar da, bu cilt hastalığı için bir tetikleyici olarak görülmektedir. Bu nedenle bu tip hastalığı bulunan kişilerde aynı zamanda, Seboreik Dermatit görülme olasılığının daha yüksek olduğu kabul edilmektedir.

Düzensiz ve Sağlıksız Beslenme

Uzun süreli düzensiz ve sağlıksız beslenen kişilerde, diğer faktörlerle birlikte hastalığın görülme olasılığı daha fazla olmaktadır. Özellikle vitaminler ve proteinler bakımından uzun zaman düzensiz beslenen ve bunun yanında sağlıksız bir beslenme biçimine sahip olan hastalarda, rahatsızlığın görülme olasılığı yüksektir.

Deri Kan Akımı

Derideki kan akışının normal seviyede olmayıp kabul edilebilir seviyenin özellikle çok altında kalması, deride döküntüler, kızarıklık, pullanma ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kan akışının yeterli seviyede olmaması, Seboreik Dermatit nedenleri arasında öne çıkanlardan bir tanesidir.

Çevresel Isı

Çevresel ısı faktörü, hastanın ısıya aşırı maruz kalması nedeniyle hastalığı tetiklemektedir. Temas etmeye yakın ısılara uzun süre maruz kalmanın yanı sıra, aşırı derecede zararlı güneş ışınlarına maruz kalmakta hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet verecek etkenler arasında görülmektedir.

Yaş Faktörü ve Uyku Düzensizlikleri

Her ne kadar ileri yaş kişilerde de görülebilecek bir hastalık tipi olsa da, çocuklarda daha fazla ve yaygın bir şekilde görülmesi de yaşın hastalık üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Hastalığın görülmesinin yanı sıra, çocuklarda hastalığın tedavisinin de daha kısa ve hızlı geçtiğini söylemek mümkündür.

Uyku düzensizlikleri ise kan akışı başta olmak üzere, bireyin vücudunun normal işleyişine olumsuz etki ederek cilt hastalığını tetiklemektedir.

Kalıtsal Nedenler

Ailesinde önemli cilt hastalıkları bulunan bireylerde, Seboreik Dermatit görülme olasılığı doğal olarak her hastalıkta olduğu gibi kalıtsal nedenler arasındadır. Ailesinde farklı cilt hastalıkları da dâhil olmak üzere problem yaşayan bireylerin, bu cilt hastalığına yakalanma ihtimalleri çok daha fazladır.

Hormonal Bozukluklar

Hormon bozukluğu bulunan kişiler, diğer tetikleyici faktörlerin bir araya gelmesiyle birlikte daha fazla risk altında kalmaktadır. Metabolizma düzeni ve hastada aşırı ya da çok yetersiz olacak şekilde düzensiz salgılanan bazı hormonların, hastalığın ortaya çıkmasında bir sebep olduğu bilinmektedir.

Önerilen İçerik: Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir? Sorusuna cevap verdik. Seboreik Dermatit Nedir? Başlıklı yazımızı okuyarak, hastalığın tanımı ve genel yapısı hakkında da daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.