Seboreik Dermatit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Seboreik Dermatit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Seboreik Dermatit tedavi yöntemleri nelerdir? Başlıklı bu yazımızda, hastalığın tedavisi için kullanılan farklı yöntemler hakkında verdiğimiz bilgilerin yanı sıra, Seboreik Dermatit hastalığı hakkında genel bilgilere de yer verdik.

Yaygın görülen cilt rahatsızlıklarından birisi olan Seboreik Dermatit hastalığı, özellikle çocuklarda daha sık görülse de yetişkin kişilerde de görülebilmektedir. Vücudun genellikle saçlı kabul edilebilecek bölgeleri olan koltuk altları, kafa, kirpik dipleri ve göz kapakları, kasıklar, yüz ve kulak gibi bölgelerde görülmektedir.

Hastalık en fazla kafa kısmında ortaya çıkmakta olup, kepek problemine benzese de kepekten renk ve tabaka oluşması nedeniyle ayrılmaktadır. Kepek beyazımsı ve küçük pullanmalar şeklinde olurken, Seboreik Dermatit hastalığı sarımsı ve tabaka şeklinde ortaya çıkmaktadır. Seboreik Dermatit tedavi yöntemleri farklılık arz etmekte olup, hastalığın seyrine göre değişebilmektedir.

Seboreik Dermatit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın farklı seyirlerde ve bölgelerde bulunabilmesi nedeniyle, kesin bir tedavisi olmasa bile uygulan yöntemler rahatsızlığın kontrol altına alınması ve iyileşmesini sağlamaktadır. Hastalığın ilerleyişine, bölgesine ve hastanın durumuna göre, farklı Seboreik Dermatit tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ağızdan alınan ilaçların yanı sıra farklı içeriklere sahip kremler ve yaşam standartlarında yapılabilecek değişiklikler, Seboreik Dermatit tedavisi için faydalı olabilecek yöntemlerdir.

Her ne kadar bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olmasa da, hastalığın tedavisi vakit geçmeden yapılmalıdır. Zira cilt yüzeyinde bulunan hastalığın özellikle açık yerlerde olması, hastanın psikolojik açıdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine de sebep olmaktadır.

İlaçlı Tedaviler

Ağız yoluyla alınan ilaçlar, hastalığın tedavi yöntemlerinden birisidir. Genellikle kortizon içerikli ilaçların kullanıldığı hastalık için kullanılan tüm ilaçların, kesinlikle doktor tavsiyesi ile olması gerekmektedir.

Antifungal mantar giderici olarak bilinen ilaçlarla, ciltte hastalıkla birlikte ortaya çıkan pityrosporum ovale adındaki küfün deri üzerindeki etkisinin azaltılması hedeflenmektedir.

Krem ve Losyonlar

Bir cilt hastalığı olması nedeniyle, doğal olarak krem ve losyon kullanımı da Seboreik Dermatit tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Yine losyon ve kremler, kortizon içeriğine sahip ürünlerdir ve şikayetin bulunduğu bölgeye sürülerek kullanılmaktadır. Losyon ve krem kullanımı sonrasında, yaklaşık bir gün içerisinde bölgedeki kızarıklık kaybolarak, yerini kabuklanmaya bırakır. Bir süre sonra muhtemelen geçecek kabuklanma sonrasında ilaçların hemen bırakılması, yine hastalığın benzer durumda ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Seboreik Dermatit Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hastalığın modern tıp kanallarının yanı sıra, bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemler hastalığın tamamen ortadan kalkmasını sağlamasa bile, ilerlemesini engelleyerek evrenin yavaşlamasını sağlamaktadır.

Cilt bakımı ve cilt rahatsızlıkları tedavisinde kullanılan elma sirkesi, katran sabunu, karbonat ve farklı uygulamalar, rahatsızlığın seyrini hafifletmektedir.

Şampuanlar

Doktor tavsiyesi üzerine kullanılabilecek bazı şampuanlar da hastalığı yok edici özellikte olmasa bile, tıpkı bitkisel tedavi yöntemlerinde olduğu gibi ilerlemesinin yavaşlatılması konusunda yardımcı olmaktadır. Şampuanlar doğal olarak, kafa kısmında saç derisinde görülen rahatsızlıklar için daha faydalı olmaktadır.

Seboreik Dermatit Kesin Tedavisi Var mı?

Hastalığın, kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte, uygulanan birçok yöntem iyileşme konusunda yardımcı olmaktadır. Hatta bazı durumlarda hastalık, kendiliğinden iyileşebilmektedir. Tedavi edildikten sonra tekrar görülme olasılığı da yüksek olan cilt rahatsızlığının kesin tedavisi için, sebep olan nedenlerin de kesin bir şekilde ortaya çıkarılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Seboreik Dermatit cilt probleminin tedavisiyle birlikte, hastanın yaşam standartlarını değiştirmesi de önemlidir. Stres, düzensiz beslenme, uyku düzensizliği ve ciltte kirlilik gibi olumsuzluklardan kaçınılmalı, bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketilmelidir.

Seboreik Dermatit tedavi yöntemleri hakkında, detaylı bilgiler sunduk. Seboreik Dermatit En Etkili İlaç hangileridir? Başlıklı yazımızı okuyarak, hastalık için en fazla olumlu etki eden ilaçlar hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.