Ventriküler Septal Defekt (VSD) – Karıncıklar Arası Delik Polisliğe Engel Mi?

Ventriküler Septal Defekt (VSD) – Karıncıklar Arası Delik Polisliğe Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Ventriküler Septal Defekt (VSD) – Karıncıklar Arası Delik Polisliğe Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PMYO, PAEM, PÖH alımlarında da bu madde geçerlidir.

Ventriküler Septal Defekt (VSD) – Karıncıklar Arası Delik 

Kalbin iki karıncığı (ventrikül) arasındaki bölmede bir delik bulunursa kalbin daha yüksek basınçlı olan sol tarafından, daha düşük basınçlı olan sağ tarafına fazla miktarda oksijenden zengin kan geçer. Böylece daha önce akciğerler tarafından oksijenden zengin hale getirilmiş kan akciğerlere geri pompalanır. Bu şekilde akciğerlere giden kan akımı ve akciğer atardamar kan basıncı artar. Kalp daha fazla çalışmak zorunda kalır ve kalp büyümesi ortaya çıkar.

Ventriküler Septal Defekt (VSD) – Karıncıklar Arası Delik Polisliğe Engel Mi?

Kardiyoloji ve kalp ve damar cerrahisi yönünden sağlam olacaktır.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet uygulamasıyla veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, tedavisiz şekilde remisyonda olsa dahi
sürekli olarak kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyrini ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir

“B” diliminde

a) Mitral valv prolapsusu, mitral stenoz, aort stenozu, pulmoner stenoz, triküspit stenozu.

b) Birinci derece üzeri aort-pulmoner-mitral-triküspit yetmezlik.

c) Biküspit aort, aortun diğer patolojileri.

ç) Atrial Septal Defekt, Ventriküler Septal Defekt.

d) Anjina pektoris.

e) Miyokard İnfarktüsü geçirmiş olanlar veya bir kardiyak patolojisi olanlar.

f) İskemi yapacak düzeyde koroner arter hastalığı kalmayan, koroner arterlerine başarılı PTCA uygulaması yapılmış olanlar.

g) Ekokardiografi ve sağ kalp kateterizasyonu ile tanısı konulmuş ve asemptomatik olan Pulmoner Hipertansiyon.

ğ) Endokardit, miyokardit, perikarditlerin tedavi sonrası kalmış sekelleri.

h) Opere, kalp kapak veya kalp duvar patolojileri

AÇIKLAMA: Arkadaşlar bu madde “B” diliminde yer aldığından öğrenci olmaya engeldir. Aşağıdaki uyarımızı dikkate alınız.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!