Wikipedia Giriş Yöntemleri Neler? Vikipedi’ye Nasıl Girilir?

Wikipedia Giriş Yöntemleri Neler? Vikipedi’ye Nasıl Girilir?
A+
A-

Teknoloji bölümümüzde bu yazımızda Wikipedia Giriş Yöntemleri Neler? Vikipedi’ye Nasıl Girilir? hakkında bilgiler vereceğim.

Wikipedia Giriş Yöntemleri Neler? Vikipedi’ye Nasıl Girilir?

Wikipedia veya Vikipedi olarak bilinen sayfa, 2001 yılında kurulmuş olan bir dijital ansiklopedidir. Kurulduğu yıllarda çok büyük ilgi gören ve devrim niteliğinde bir buluş olan bu sanal ansiklopedi kısa sürede dünyanın birçok yerine yayılmıştır. En hızlı büyüyen ve değerlenen siteleri arasında yer alan Wikipedia, günümüzde bile çok hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Günlük ziyaretçi trafiği her gün yüzbinlerde olmaktadır. Wikipedia açık kaynaklı bir ansiklopedi özelliği içermektedir. Site içerisinde yer alan bilgiler kullanıcılar tarafından eklenmekte ve geliştirilmektedir. Günden güne gelişmesinin sürdürmekte ve farklı farklı dillerde bu işlemler sağlanmaktadır.

Özellikle internet üzerinden bir konu hakkında doğru bilgi almak adına yapmış olduğumuz araştırmalarda bizlere en doğru bilgileri aktaran siteler arasında yer almaktadır. Ancak üzücü olarak söylemek isteriz ki bu kadar bilgi kaynağı dolu ve kaliteli içerik üreten bir site olmasına rağmen ülkemizde siteye erişim engeli bulunmaktadır. Şuan 2019 itibari ile bu engel hala devam etmekte olup, Wikipedia ile hükümet yetkililerimiz arasında anlaşmaya varılamaması nedeni ile yasak kaldırılmamıştır.

Vikipedi ’ye ülkemizde erişim yasağının bulunmasından dolayı hiçbir şekilde resmi yollardan erişilememektedir. Ama bu sorunları aşmak için günümüze teknolojilerinin bizlere sağlamış olduğu birçok avantaj mevcuttur. Wikipedia ’ya girmek için VPN, wikizeroo.org gibi yöntemler kullanılarak giriş sağlanabilmektedir.

Vikipedi ‘ye Nasıl Girilir?

Vikipedi ‘ye ülkemizden giriş yapmak resmi olarak hiçbir şekilde olmamaktadır. Ancak geliştirilen farklı yöntemler ile bu sorunlara çözüm üretilmektedir. Bu yöntemlerden ilki VPN kullanımıdır. Doğru ve kaliteli bir VPN programı kullanılması, yasaklı sitelere başka ülke ip adresi üzerinden girmemize olanak tanımaktadır. Ancak VPN kullanımı esnasında internet hızının düşük olabilmesi bizlere sorunlar açabilmektedir. VPN kullanımının biraz karışık olmasından dolayı bu işlemi yapamayanlar bir diğer yöntem ile giriş sağlayabilir.

Wikipedia ‘ya girmek için diğer bir yöntem ise wikizeroo.org sitesidir. Aslında burada direk olarak Wikipedia sitesine giriş yapılmamaktadır. Bir ayna site görevi görmektedir. Ülkemizde Wikipedia engelli bir adres olmasından dolayı gösterim yoktur. Ancak Vikipedi severler tarafından kurulan wikizeroo.org Wikipedia ’da oluşturulan yayınları ülkemizde başka bir kanal adı ile yayın yaparak Wikipedia bilgilerini bizlere sunmaktadır. Site içerisinde yer alan arayüz, maddeler sekmesi, içerikler ve diğer tüm bilgileri Vikipedi veri tabanından çekilerek vikizeroo veri tabanına eklenmektedir.

Wikipedia Giriş Engeli Ne Zaman Uygulandı ve Türkiye ’de Bu Engel Ne Zaman Kalkacak?

Ülkemizde Wikipedia kullanımının engellenmesi 29 Nisan 2017 tarihinde mahkeme kararı ile erişime engellenmiştir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ülkemiz için idari tedbir nitelikli olarak bu işlemin gerçekleştirilmesini karar vermiştir. Açıklanan kararda yasağın uygulanmasında iki madde etkili olmuştur. Bu sözler; ‘’ Suriye iç savaşına yabancı müdahalesi; ‘’Devlet destekli terörizm ‘’ suçlamaları ile gündeme gelmesinden dolayıdır. Engellemenin hemen ardından Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ‘’Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler ‘’ nedeni ile kapatıldı demiştir.

Ülkemizde Wikipedia için engelin kalkacağı konusunda herhangi bir yeni gelişme duyurulmamıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşınan olay Wikipedia ve devlet arasında geçen ve her iki kurumunda geri adım atmadan ilerleyişleri devam etmektedir.  Türkiye’nin belirlemiş olduğu şartların sağlanmaması durumunda yasağın kaldırılmayacağı ve uygulanmaya devam edeceği konusunda bilgiler verilmiştir. Yani yakın bir süreçte Wikipedia ‘ın ülkemizde kullanıma açılması beklenmiyor. Sizlere vermiş olduğumuz yöntemler ile girebilir ve hizmet alabilirsiniz.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!