Yapışık Parmak – Sindaktili – Polis Olmaya Engel Mi?

Yapışık Parmak – Sindaktili – Polis Olmaya Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Yapışık Parmak – Sindaktili – Polis Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Yapışık Parmak – Sindaktili – Polis Olmaya Engel Mi?

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Yapışık Parmak ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Yapışık Parmak – Sindaktili – Polis Olmaya Engel Mi?

Sindaktili iki veya daha fazla parmağın kaynaştığı bir durumdur. Siamang ve kanguru gibi bazı memelilerde normal olarak oluşur, ancak insanlarda alışılmadık bir durumdur. Basit sindaktilide bitişik el ve ayak parmakları yumuşak dokuyla birleşmiştir. Kompleks sindaktilide, bitişik parmakların kemikleri kaynaşmıştır.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Çok Parmaklılık (Polidaktili) Yönetmelikteki Madde:

Polidaktili, sindaktili için yapılan, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmayacak, eşkal belirtemeyecek, başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir.   

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. Halil dedi ki:

  Ayaklarimda Elleriminde doğuştan orta iki parmaklarım birleşik fakat ellerimden başarı bi şekilde ameliyat oldum rahatça iki elimide ve parmaklarımı kullanabiliyorum fakat dokturum ayak parmaklarimin(orta iki parmak)herhangibi bi sorun teşkil etmediği ve günlük yaşantımı aksatmadigi için ameliyat etmemize gerek yok dedi genel sağlıkta elenmeme Sebep olurmu?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim normal olarak sorun olmaya bilir ama polis alımlarında emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğine göre yapılıyor ona göre inceleme yapılması gerekiyor ön sağlık doktor muayenesi ile kesin öğrenilir

   1. Halil dedi ki:

    Diyelimki ön sagliktan ve spor mulakatinda geçtim genel sağlıkta heyet bu durumu göz önünde bulundurur mu?

    1. mahmut dedi ki:

     HOCAM AYNI SIKINTI BENDE DE VAR. BİRŞEYLER ÖĞRENEBİLDİNİZ Mİ ?

 2. Çicek dedi ki:

  Merhaba admin benim doğuştan başparmagım güçsüzmüş onay işareti yapamıyormuşum her 2 elimdende ameliyat oldum .ön saglıkta ellere bakalınca titremesine ellerimi uzattıgımda basparmagım asagı gibi duruo biraz şekil bozukluğu var yönetmeliği herseyi okudum çok anlayamadım.kavramlama sıkıntım hiç yok sadece ön sağlık aşamasında el titremesi için elimizi uzattıgımızda asagıda duruo. Bu durum beni korkuyor elenirmiyim hep araştırdım ama bulamadım hastaneye gitcem sorucam da burayada yazmak istedim inşallah yorumu görürsünüz şimdiden tşk ederim😊