Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Uzman Alımları / 2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları

2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları

Asker Adayları, Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin sitesinde yayınlanan 2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları hakkında bilgiler vereceğim.

2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları

MSB Per.Tem.D.Bşk.lığında (Cebeci/ANKARA) yapılan uzman erbaş temin faaliyeti kapsamında icra edilen seçim aşamalarında başarılı olmanız halinde işlemlerinizin sürdürülebilmesi için Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşlarından; uzman onbaşı adayları “Uzman Erbaş Olur/Komando Olur/Paraşütle Atlar” ve “Komando Olur/Paraşütle Atlar”, uzman çavuş adayları ise “Uzman Erbaş Olur/Komando Olur/Paraşütle Atlar” sağlık raporu, almanız gerekmektedir.

Hastane tarafından verilecek olan ön raporda bulunan karar hanesi ve bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Hatalı karar verilen adaylar sağlık raporlarını ilgili hastanelere müracat ederek düzelttirmekten sorumludurlar. Sağlık işlemleriniz için sağlık kuruluşları tarafından herhangi bir ücret veya katkı payı alınmayacaktır.

Tercih ettiğiniz Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına adınıza düzenlenmiş olan hastane sevk belgesi (EK-A) ve nüfus cüzdan fotokopiniz ile birlikte, Ankara ili içi sevklerde en geç üç iş günü, Ankara dışındaki illere sevklerde en geç beş iş gününde başvurmanız gerekmektedir. Hafta sonu tatili ve resmî tatil günleri (sevk süresinden sayılmaz) iş günü olarak kabul edilmemektedir.

2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları

Sevk belgelerinin geçerlilik süresi içerisinde hastaneye başvurmayan ve sevk belgesini herhangi bir aşamada kaybeden, yırtan, kullanılamaz hale getiren adaylara yeni sevk belgesi verilmeyecektir. Herhangi bir kanuni mazeretini polisten, jandarmadan veya muhtardan alacakları tutanakla belgelendirenlere bir defaya mahsus olmak üzere Per.Tem.D.Bşk.lığı tarafından hastane sevk belgesi verilebilecektir. Aday aldığı tutanak ile Per.Tem.D.Bşk.lığına tekrar şahsen başvurarak sevk kağıdını yenileyebilecektir.

En son adayın hastaneye sevk tarihinden itibaren sağlık raporu işlemleri en geç 45 gün sonunda tamamlanacak, bu tarihten sonra MSB Per.Tem.D.Bşk.lığına gönderilen sağlık raporlarına işlem yapılmayacak ve raporu ulaşmayan, geç ulaşan, hatalı rapor düzenlenen adayların adaylıkları sonlandırılacaktır. Belirtilen aksaklıkların takibi ve sorunun ilgili hastaneye başvurarak giderilmesi adayın kendi sorumluluğundadır.

Hastaneler tarafından düzenlenen “Ön Bildirim Belgesi/Raporu” ve “Sağlık Kurulu Kararı Bildirim Belgesi” geçerli kabul edilmeyecektir.

Sağlık raporları işlemleri yapılan Hastane tarafından sağlık raporlarının bir nüshası posta yoluyla MSB Per.Tem.D.Bşk.lığı (Cebeci/Ankara)’na gönderilecektir. Hastaneler tarafından sağlık kurulu raporlarının uygun/hatasız şekilde düzenlenmemesinden, MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığına zamanında ulaştırılmamasından ve posta kanalıyla gönderimlerde gecikmelerden Millî Savunma Bakanlığı sorumlu olmayacaktır.

Sağlık kurulu raporuna itiraz ve hakem muayenesine giderken; sağlık kurulu raporu olumsuz olan adayların raporun kendilerine tebliğinden itibaren 3 (üç) iş günü içerisinde dilekçe ve sevk kağıdının fotokopisi ile 10/09/1982 tarihli ve 08/5319 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’ ne göre o yerin en büyük mülki amirliğine (İl Sağlık Müdürlüğü) yapılır.

Sağlık durumunuz ve sağlık raporunuzla ilgili herhangi bir tereddüt oluştuğunda, yerleştirilmiş olsanız dahi idare tarafından gerekli görülmesi halinde tekrar sağlık kurulu raporu almaya gönderilebilirsiniz. Olumsuzluk olması durumunda adaylığınız iptal edilecektir.

Tarafınıza sağlık işlemleri ile ilgili yazılı tebligat yapılmayacaktır. Sağlıkla ilgili adaylık işlemleri takibinizi https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresindeki aday durumu bilgilendirme programından takip edebilirsiniz.

45 Yorumlar

 1. uzman olmak için raporu hastahane mi veriyor yoksa ankarada rapor verip hastanede doldurmak mı gerekiyor?

 2. Hastane raporuna itiraz ettikten sonra verdikleri 45 günlük süre uzuyor mu ? Benim sürem doldu ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

 3. mehmet gökhan

  şimdi benim kardeşim hastaneden geçmedi nasıl nereye itiraz edeceğiz

 4. Ben mayısın 15 mülakata girdim eğitime ne zaman çagırırlar

 5. Merhaba, Dövmemden dolayı cildiye bölümünden onay alamadım, ama belgeye de herhangi bir şey yazmadılar, her defasında gt sildir gel dediler, şu an dövmemi sildiriyorum ancak süre sıkıntım var. İtiraz süreci hakkında bilgi verir misiniz? Belgenin iletilmesi gereken 45 günlük süreye itiraz aşamaları dahil mi yoksa itiraz için ek süre tanınıyor mu?

 6. 2018 jandarma uzman erbaş ligi kazandım gözden elediler lakin göz numaralarim yönetmeliğin belirttiği numaralari geçmiyor aradan zaman geçti acaba nereye başvuru yapilir

  • Kardeşim itiraz için kılavuzu okumanı öneririm aşamalar detaylı verilmiştir

   • Reis ben sağlık kurulu rağorundan onay aldım elime bir tane ön bildirim raporu verdiler. Şimdi sağlık raporunu hastane mi yolluyor bizmi gönderiyoruz ankaraya. Bana verdiklere kapıtta bu belge ile kesin bir işlem yapılamaz diyor.

 7. Selamün aleyküm ben sağlık raporuna itiraz ettim sonraki 2 hasteneden de olur aldım ama rapor teslim süresi olan 45 günlük süre doldu itiraz ettiğim için ek süre veriliyor mu veriliyorsa da kaç gün veriliyor bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

 8. Arkadaşlar merhaba ben Perşembe günü itiraz etiğim hastanede heyete girdim ama iki üç gün sürem kalmıştı raporu göndermek sürem ozamana kadar bitiyor arkadaşlar konu hakında bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin

 9. Sağ elimin orta parmağı tırağımın altından koptu uzman erbaş olabilirmiyim

 10. admin benim sağlık kurulunda sol gözüm 1.25 sağ gözüm 1.00 cıktı heyete cıktım gözümde hafif görmeme var dedi 5 iş günü sonra sonucunu gel ögren dedi sonuc ne olur sıkıntı olurmu uzman cavus için

  • kardeşim askeriyedeki göz dereceleri için TSK Sağlık Yönetmeliğini incelemeni öneririm orada kesin bilgiler mevcuttur

 11. Mayıs’ın son haftasında mülakata girdim ve kazandım ne zaman çağırırlar baya geç oldu

 12. Merhaba ben deniz kuvvetleri şoför uzmanlık başvurusunda bulundum 16 .09 . 19 ankarada sınava girdim olumlu geçti sevk kağıdı verildi belirledimiz hastaneye gittim 12 doktor heyet için gezdim sadece genel cerrahide inguinal herni kasık da fıtık cıktı bende itiraz hakkımı kullandım il sağlık müdürlüğüne gittim böle bi rahatsızlık olduğunuda orda öğrendim şişme ağrım hiç yoktu çünkü doktor muayene ettiğinde de her hangi bi sikintin yok dedi ama ultrasyon da çıkıyor itiraz sonucu farklı hastane yönlerdi orda sonuç malûm aynı cıktı doktorumuz ilgili cıktı ameliyat edeyim dedi yetiştirmeye çalışalım ititiraz ettiğim gün dosyaları sağlık kuruluna teslim etmedim çünkü ultrasyona fıtık çıkıyor muayene sistemde açıldı ama evrak teslimi etmedim yaram taze bi kaç gün sonra tekarar gitsem ameliyat oldum rapor yeniden değerlendirilir mı il sağlık müdürlüğün gönderdiği hastaneye 07.10.19da hastane muayne olmaya geldim sonuçları sağlık kuruluna teslim etmedim daha doktor 10.10.19 da ameliyat oldum şimdi tekrar ultrason çekilip raporu teslim etme gibi imkanım var mıdır sonucu nasıl olur ilk hastane sonucu bu sekil de yazılmış TSK SYY 23 MADDE EK-D UZMAN ERBAŞ OLAMAZ PARAŞÜTLE ATLAYAMAZ komando olamaz diye sonuçlandırmış . Not bu son şansım 1992 doğumluyum bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız çok teşekkür ederim .

 13. Merhaba benim oğlum mayıs ayında acemi birliğindeyken uzman erbsşlığı kazandı şu an askerliğini bitmesine bir hafta kaldı. onunla birlikte işlemlerini tamamlayan arkadaşları şu an atandılar eğitimdeler.msb pertem aradığımızda sağlık raporu sistemde görünmüyor diğer belgeler tamam dendi.hastsneye sorduk ankaraya gönderildi dendi.teslimatı yapan posta dağıtım merkezi teslim edildiğini teyit etti. Acaba bu sağlık raporu niye sistemd
  e görünmüyor. Ne yapmamız lazım

 14. kara kuvvetlerinde başvuruda bulunmak istiyorum fakat askerdeyse önce yapmış olduğum göğüs bölgemde ve sol omuz bölgemde çok sayıda kesik var sol omuz üstüne dövmede yaptırdıydım ama askerliğimi hiç bir. şekilde etkilemedi şöför olarakta bitirdim acaba bu sorun beni engellermi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir