2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları

2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları

Asker Adayları, Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin sitesinde yayınlanan 2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları hakkında bilgiler vereceğim.

2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları

MSB Per.Tem.D.Bşk.lığında (Cebeci/ANKARA) yapılan uzman erbaş temin faaliyeti kapsamında icra edilen seçim aşamalarında başarılı olmanız halinde işlemlerinizin sürdürülebilmesi için Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşlarından; uzman onbaşı adayları “Uzman Erbaş Olur/Komando Olur/Paraşütle Atlar” ve “Komando Olur/Paraşütle Atlar”, uzman çavuş adayları ise “Uzman Erbaş Olur/Komando Olur/Paraşütle Atlar” sağlık raporu, almanız gerekmektedir.

Hastane tarafından verilecek olan ön raporda bulunan karar hanesi ve bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Hatalı karar verilen adaylar sağlık raporlarını ilgili hastanelere müracat ederek düzelttirmekten sorumludurlar. Sağlık işlemleriniz için sağlık kuruluşları tarafından herhangi bir ücret veya katkı payı alınmayacaktır.

Tercih ettiğiniz Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına adınıza düzenlenmiş olan hastane sevk belgesi (EK-A) ve nüfus cüzdan fotokopiniz ile birlikte, Ankara ili içi sevklerde en geç üç iş günü, Ankara dışındaki illere sevklerde en geç beş iş gününde başvurmanız gerekmektedir. Hafta sonu tatili ve resmî tatil günleri (sevk süresinden sayılmaz) iş günü olarak kabul edilmemektedir.

2019 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Sağlık İşlemleri Aşamaları

Sevk belgelerinin geçerlilik süresi içerisinde hastaneye başvurmayan ve sevk belgesini herhangi bir aşamada kaybeden, yırtan, kullanılamaz hale getiren adaylara yeni sevk belgesi verilmeyecektir. Herhangi bir kanuni mazeretini polisten, jandarmadan veya muhtardan alacakları tutanakla belgelendirenlere bir defaya mahsus olmak üzere Per.Tem.D.Bşk.lığı tarafından hastane sevk belgesi verilebilecektir. Aday aldığı tutanak ile Per.Tem.D.Bşk.lığına tekrar şahsen başvurarak sevk kağıdını yenileyebilecektir.

En son adayın hastaneye sevk tarihinden itibaren sağlık raporu işlemleri en geç 45 gün sonunda tamamlanacak, bu tarihten sonra MSB Per.Tem.D.Bşk.lığına gönderilen sağlık raporlarına işlem yapılmayacak ve raporu ulaşmayan, geç ulaşan, hatalı rapor düzenlenen adayların adaylıkları sonlandırılacaktır. Belirtilen aksaklıkların takibi ve sorunun ilgili hastaneye başvurarak giderilmesi adayın kendi sorumluluğundadır.

Hastaneler tarafından düzenlenen “Ön Bildirim Belgesi/Raporu” ve “Sağlık Kurulu Kararı Bildirim Belgesi” geçerli kabul edilmeyecektir.

Sağlık raporları işlemleri yapılan Hastane tarafından sağlık raporlarının bir nüshası posta yoluyla MSB Per.Tem.D.Bşk.lığı (Cebeci/Ankara)’na gönderilecektir. Hastaneler tarafından sağlık kurulu raporlarının uygun/hatasız şekilde düzenlenmemesinden, MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığına zamanında ulaştırılmamasından ve posta kanalıyla gönderimlerde gecikmelerden Millî Savunma Bakanlığı sorumlu olmayacaktır.

Sağlık kurulu raporuna itiraz ve hakem muayenesine giderken; sağlık kurulu raporu olumsuz olan adayların raporun kendilerine tebliğinden itibaren 3 (üç) iş günü içerisinde dilekçe ve sevk kağıdının fotokopisi ile 10/09/1982 tarihli ve 08/5319 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’ ne göre o yerin en büyük mülki amirliğine (İl Sağlık Müdürlüğü) yapılır.

Sağlık durumunuz ve sağlık raporunuzla ilgili herhangi bir tereddüt oluştuğunda, yerleştirilmiş olsanız dahi idare tarafından gerekli görülmesi halinde tekrar sağlık kurulu raporu almaya gönderilebilirsiniz. Olumsuzluk olması durumunda adaylığınız iptal edilecektir.

Tarafınıza sağlık işlemleri ile ilgili yazılı tebligat yapılmayacaktır. Sağlıkla ilgili adaylık işlemleri takibinizi https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresindeki aday durumu bilgilendirme programından takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. mehmet emin dedi ki:

  uzman olmak için raporu hastahane mi veriyor yoksa ankarada rapor verip hastanede doldurmak mı gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim personel temin merkezi yolluyor rapor için

 2. Emin dedi ki:

  Hastane raporuna itiraz ettikten sonra verdikleri 45 günlük süre uzuyor mu ? Benim sürem doldu ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Admin dedi ki:

   Belli olmuyor kardeşim kuruma bir daha sor istersen

   1. Mehmet dedi ki:

    Bayram tatili sayılıyor mu

    1. Admin dedi ki:

     Onlar iş günü sayılmıyor kardeşim

     1. Enes dedi ki:

      Hocam en uzun süre 45 gün diyor 45 iş günü demiyor bu sebepten dolayı bayram tatili sayılıyor mu sayılmıyor mu kesin eminsiniz değil mi sayilmadigindan 🙂

     2. Admin dedi ki:

      bayram tatili sayılmıyordur

     3. Oğuzhan dedi ki:

      Bu 45 gün dedikleri 45 iş günü mü yoksa hafta sonları bayram tatili vs. Dahil mi

     4. Admin dedi ki:

      tatil günleri genellikle sayıılmıyor ama kurumu arayarak bilgi alabilirsiniz

    2. Yunus dedi ki:

     Hastane degistirebiliyoz mu sevk kagidimda a hastane olarak verildi ama Ben b hastanesine gitmek istiyorum nasil olur

    3. Gökhan dedi ki:

     Ben raporumu olumlu hatasız şekilde gönderdim 45 günü geçti hala ulaşmadığı bilgisini aldım hastaneyi aradım hastanede göndermiş geçikme olma sebebi nedir acaba

     1. Admin dedi ki:

      Personel Temin MErkezini arayarak bilgi almanı öneririm

   2. Esin dedi ki:

    Saglik da sürem doluyor ne yapabilirim lütfen cvp

    1. Admin dedi ki:

     Kardeşim personel alım yerini ara bir bilgi al

    2. Yadigar dedi ki:

     S.a ben itiraz ettim hastanede diğer hastanede geçtim ama 3 cu hastane gitmem lazımmış hastane bana söylemedi gitmem gerektigini ve aradan 7 ay geçti ve bana bunu yeni diyorlar 3 hastane raporun bekleniyor diyorlar ben bu 3 hastane gitsem ankara kabul eder mi raporu acaba

     1. Admin dedi ki:

      Personel Temin Merkezinden kesin bilgi alabilirsin

  2. Atay dedi ki:

   S.a olumsuz sağlık raporuna il sağlıktan itiraz ettim 2 hastaneden olumlu rapor aldım . fakat süreç uzadı benlik değil hastanelerin tahlil sonuçları yüzünden (böbrek taşı ) sorumun cevabının bir kısmı var .. 1-) İl sağlığa itiraz ettikten sonra ek süre veriliyormu ..2-) cumartesi , pazar günleride süremizden gidiyormu . Sonuçta o günler içersinde hastane de heyet yok . Teşekkürler

   1. Admin dedi ki:

    KArdeşim bunun bilgisini personel temin merkezini arayarak alabilirsin

   2. Osman dedi ki:

    Selamı aleyküm ben yeni foca da eğitimdeyim 2 ayağımda kemik tümörü çıktı iyi tepkili hastaneden komado olamaz verdiler alay tekrar heyete cıkatacak sonuç değişir mi

    1. Admin dedi ki:

     Kardeşim o konuda kesin bir şey diyemem yönetmeliği detaylı incelemek lazım

  3. Atay dedi ki:

   Dostum konu ile ilgili kurumla görüştün mü, ne gibi sonuç aldın acaba. Yazabilirmisiniz

  4. İsmail yılmam dedi ki:

   Kardeşim itirazı nasıl yaptın sadece kaldığın doktoramı gidiyorsun birde kaçtan hastaneye gidiyorsun

  5. Cihat EĞERCI dedi ki:

   Kardaşim ben jandarma uzm Ç.avuşum benimde raporda sıkıntı çıktı itiraz ettim itirazdan sonra sevk edilen hastanede muayne o
   luyosun ordan olur raporu alırsan hakem hastaneye sevk ediyorlar orayıda geçersen hiçbir sıkıntı olmuyor bu süreç her hastane için 45 gün demişlerdi bana yani iki hastaneye de gidersen 3 ay zamanın olur

 3. mehmet gökhan dedi ki:

  şimdi benim kardeşim hastaneden geçmedi nasıl nereye itiraz edeceğiz

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru kılavuzunda bununla ilgili bilgiler mevcuttur

  2. Ayay dedi ki:

   İl sağlık müdürlüğünden itiraz ediyorsun.

 4. Arif dedi ki:

  Ben mayısın 15 mülakata girdim eğitime ne zaman çagırırlar

  1. Admin dedi ki:

   Belli değil kardeşim

 5. Şükrü dedi ki:

  Merhaba, Dövmemden dolayı cildiye bölümünden onay alamadım, ama belgeye de herhangi bir şey yazmadılar, her defasında gt sildir gel dediler, şu an dövmemi sildiriyorum ancak süre sıkıntım var. İtiraz süreci hakkında bilgi verir misiniz? Belgenin iletilmesi gereken 45 günlük süreye itiraz aşamaları dahil mi yoksa itiraz için ek süre tanınıyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim onu kurumla konuşmanı öneririm

   1. Cihan dedi ki:

    Selamın aleyküm sağlıktan elenirsek başka alımda başvuru yapsak sıkıntı olur mu? Bi sonraki başvuruda olumlu rapor alırsak şayey

    1. Admin dedi ki:

     Okulda sağlıktan elenmediğin sürece sorun olmuyor

  2. Mustafa dedi ki:

   Rapor tarihi ile sevk tarihinin araso tam 44 gün kargoyla gitmesi falan 45 günü geçer sıkımtı olurmu bilgisi olan varmı

 6. Selçuk dedi ki:

  2018 jandarma uzman erbaş ligi kazandım gözden elediler lakin göz numaralarim yönetmeliğin belirttiği numaralari geçmiyor aradan zaman geçti acaba nereye başvuru yapilir

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim itiraz için kılavuzu okumanı öneririm aşamalar detaylı verilmiştir

   1. Mustafa dedi ki:

    Reis ben sağlık kurulu rağorundan onay aldım elime bir tane ön bildirim raporu verdiler. Şimdi sağlık raporunu hastane mi yolluyor bizmi gönderiyoruz ankaraya. Bana verdiklere kapıtta bu belge ile kesin bir işlem yapılamaz diyor.

    1. Admin dedi ki:

     Kardeşim onu kuruma bir sor istersen belli olmuyor

 7. Emin dedi ki:

  Selamün aleyküm ben sağlık raporuna itiraz ettim sonraki 2 hasteneden de olur aldım ama rapor teslim süresi olan 45 günlük süre doldu itiraz ettiğim için ek süre veriliyor mu veriliyorsa da kaç gün veriliyor bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

  1. Furkan dedi ki:

   Kardeşim raporu ne yaptın gönderdin mi kabul ettiler mi aynısı bana da oldu

 8. Özkan dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba ben Perşembe günü itiraz etiğim hastanede heyete girdim ama iki üç gün sürem kalmıştı raporu göndermek sürem ozamana kadar bitiyor arkadaşlar konu hakında bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin

 9. Selman dedi ki:

  Sağ elimin orta parmağı tırağımın altından koptu uzman erbaş olabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlık aşamasında inceleme ile belli olur doktor muayenesi lazım kardeşim o an

 10. zafr dedi ki:

  admin benim sağlık kurulunda sol gözüm 1.25 sağ gözüm 1.00 cıktı heyete cıktım gözümde hafif görmeme var dedi 5 iş günü sonra sonucunu gel ögren dedi sonuc ne olur sıkıntı olurmu uzman cavus için

  1. Admin dedi ki:

   kardeşim askeriyedeki göz dereceleri için TSK Sağlık Yönetmeliğini incelemeni öneririm orada kesin bilgiler mevcuttur

 11. Deniz dedi ki:

  Mayıs’ın son haftasında mülakata girdim ve kazandım ne zaman çağırırlar baya geç oldu

  1. Admin dedi ki:

   Süreler belli olmuyor kardeşim

 12. RAMAZAN dedi ki:

  Merhaba ben deniz kuvvetleri şoför uzmanlık başvurusunda bulundum 16 .09 . 19 ankarada sınava girdim olumlu geçti sevk kağıdı verildi belirledimiz hastaneye gittim 12 doktor heyet için gezdim sadece genel cerrahide inguinal herni kasık da fıtık cıktı bende itiraz hakkımı kullandım il sağlık müdürlüğüne gittim böle bi rahatsızlık olduğunuda orda öğrendim şişme ağrım hiç yoktu çünkü doktor muayene ettiğinde de her hangi bi sikintin yok dedi ama ultrasyon da çıkıyor itiraz sonucu farklı hastane yönlerdi orda sonuç malûm aynı cıktı doktorumuz ilgili cıktı ameliyat edeyim dedi yetiştirmeye çalışalım ititiraz ettiğim gün dosyaları sağlık kuruluna teslim etmedim çünkü ultrasyona fıtık çıkıyor muayene sistemde açıldı ama evrak teslimi etmedim yaram taze bi kaç gün sonra tekarar gitsem ameliyat oldum rapor yeniden değerlendirilir mı il sağlık müdürlüğün gönderdiği hastaneye 07.10.19da hastane muayne olmaya geldim sonuçları sağlık kuruluna teslim etmedim daha doktor 10.10.19 da ameliyat oldum şimdi tekrar ultrason çekilip raporu teslim etme gibi imkanım var mıdır sonucu nasıl olur ilk hastane sonucu bu sekil de yazılmış TSK SYY 23 MADDE EK-D UZMAN ERBAŞ OLAMAZ PARAŞÜTLE ATLAYAMAZ komando olamaz diye sonuçlandırmış . Not bu son şansım 1992 doğumluyum bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız çok teşekkür ederim .

  1. Admin dedi ki:

   MSB personel temin merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz kesin bilgiyi onlara verebilir

 13. Emine uzn dedi ki:

  Merhaba benim oğlum mayıs ayında acemi birliğindeyken uzman erbsşlığı kazandı şu an askerliğini bitmesine bir hafta kaldı. onunla birlikte işlemlerini tamamlayan arkadaşları şu an atandılar eğitimdeler.msb pertem aradığımızda sağlık raporu sistemde görünmüyor diğer belgeler tamam dendi.hastsneye sorduk ankaraya gönderildi dendi.teslimatı yapan posta dağıtım merkezi teslim edildiğini teyit etti. Acaba bu sağlık raporu niye sistemd
  e görünmüyor. Ne yapmamız lazım

  1. Admin dedi ki:

   onu biz bilemiyoruz perosnel temin merkezi ile alakalı

 14. kadir dedi ki:

  kara kuvvetlerinde başvuruda bulunmak istiyorum fakat askerdeyse önce yapmış olduğum göğüs bölgemde ve sol omuz bölgemde çok sayıda kesik var sol omuz üstüne dövmede yaptırdıydım ama askerliğimi hiç bir. şekilde etkilemedi şöför olarakta bitirdim acaba bu sorun beni engellermi.

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlık aşamasınd ainceleme ile belli olur o

 15. alper dedi ki:

  merhaba ben deniz kuvvetleri komutanlığına başvuruda bulundum. hastaneden sağlık raporunu almada olumsuz rapor çıktı. daha sonra itirazda bulundum ve iki ayrı hasatneye gidip olumlu raporları aldım. fakat bu işlemler uzun sürdü. 45 gün içerisinde raporların msb ye gönderilmesi gerekiyor ancak hastanenin gönderimi yetişmeyecek. ben sağlık raporlarının aslının msb ye kendim postalasam geçerli sayılır mı lütfen yardımcı olur musunuz? personel temin dairesini arıyorum ama bir türlü bağlanmıyor.

  1. Admin dedi ki:

   personel temin merkezine ulaşman lazım kabul edilip edilmediğine onlar sana kesin cevabı verebilir

   1. alper dedi ki:

    hiçbir şekilde telfon bağlanmıyor. abartmıyorum en az 100 kez aradım. mailde attım yine de dönüş yapılmadı

 16. Muzaffer dedi ki:

  Merhaba ben sağlık raporunda komando uzman erbaş olamaz kararı aldım göz tembelliği çıktı asayişe çağırırlarmj yoksa sadece komanandodan mı eklediler?

  1. Admin dedi ki:

   asayiş içinde aynı sağlık şartları geçerli olursa orada da sorun olabilir

 17. Ahmet dedi ki:

  Merhaba deniz kuvvetleri muvazzaf subaylik icin ilk hastaneden olumsuz ikinciden olumlu aldim 45 gunluk sürem yetisneyecek, benim gibi adaylar da var. Bu tur durumlarda ek süre veriliyor mu bilgisi olan yardimci olursa sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Personel temin merkezi ile iletişime geçin kardeşim

 18. RAMAZAN dedi ki:

  Merhaba deniz kuvvetleri şoför branşını kazandım sevk kağıdım ile hastaneye gittim sağ kasıkta fıtık cıktı önümüzden ilk hastane olmaz raporu verdi bende itiraz ettim 2 hastaneye sevk edildim oda ameliyat etti 35 gün rapor yazdı ilişme sonucunda heyet raporumu olumlu verdi 2 hastanede 3 hastaneye sevk edildim şuan ama rapor son günüm 12.11.19 da sondu daha yeni 3 hastane 13.1118 da belli oldu gitcem olumlu olursa oda 12 sinde teslim edilmesi gereken raporun günü aşılmış olcak tahminimce 13 veya 15 gün geçmiş olcak bu konuda ne yapabilirim 35 gün yazılan raporun mevcut ameliyat olduğuna dâir ne yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekürler.

 19. Celal dedi ki:

  Sağlık raporum olumsuz cıktı tekrar sınava girsem karşıma çıkar mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Çıkabilir kardeşim sağlık şartlarındaki kesin değişmeyecek bir şeyse çıkabilir

 20. Ayhan dedi ki:

  Hocam merhaba ben askere gitmeden olunan muayenede gözlük kullandığım için askeri hastahane bana komando olamaz raporu verdi. Fakat askerden geldikten sonra lazer tedavisi gördüm. Sormak istediğim bu rapor başvurularımda benim için sıkıntı yaratır mı?

  1. Admin dedi ki:

   sorun olacağını sanmıyorum

   1. Furkan altınışık dedi ki:

    Merhaba beni aydınlıga kavusturmanızı istiyorum ben uzman erbaslıga girdim sinavi parkuru heyeti gectim hastanede heyette sadece dövmeden olumsuz rapor aldim ama aradan 1 aya yakin bir sure sonra emliyet genel müdürlügünden aradilar güvenlik soruşturmanız var diye raporum olumsuz gitti ama aradilar beni sizce nedir

    1. Admin dedi ki:

     onu bilemiyorum kardeşim msb personel temin merkezini ara bir

 21. Samet dedi ki:

  Benim keratakonüs tanısı koydu sol 0 sag 2.50 astsubay falan olamıyorum polis de peki uzman erbaş olabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   TSK Sağlık Yönetmeliğini incelemeni öneririm site içi aramaya uzman göz yaz istersen makale gelir

error: Content is protected !!