Bekçilik İşitme ve Odiyometri Testi Nedir? Online İşitme Testi

Bekçilik İşitme ve Odiyometri Testi Nedir? Online İşitme Testi

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Bekçilik İşitme ve Odiyometri Testi Nedir? Online İşitme Testi nasıl yapılır hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçilik İşitme ve Odiyometri Testi

Saf ses odyometrisi

Odyolojide en çok kullanılan temel testtir. Her iki kulağın tüm frekanslardaki en az duyma seviyelerini belirleyen bir testtir. Hastalar ses izolasyonu tam olan sesiz kabinlerde test edilir. Kulaklık aracılığı ile hastanın kulağına farklı frekans ve şiddetlerde sesler verilir. Hastalar sesi duyduğu zaman ellerindeki butona basarak işaret verirler. En az duyulan şiddet seviyesine kadar test devam eder ve en son duyulan seviye belirlenerek kişinin işitme seviyesini gösteren odyogram formuna işaretlenir. Burada havayolu işitme seviyesi belirlenir. Daha sonra kemik yolu ile titreşim şeklinde duymamızı sağlayan kemik yolu işitme eşikleri de belirlenir ve odyograma işaretlenir.

Konuşma testleri

Hastanın konuşmayı duyma ve anlama yüzdesini ölçmeye yarayan bir testtir. Hastanın en az duyduğu seviyeye kadar kelimeler söylenir ve tekrar etmesi istenir. İşitme eşikleri belirlendikten sonra hastanın işitebileceği şiddette bazı kelimeler okunur. Hastanın bu kelimelerin ne kadarını tekrar edebildiğine göre ölçüm yapılır.

29 Eylül 2019 Tarihinde Yapılan Değişikli Güncelleme Yapılmıştır. Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Bekçi alımlarında geçerli olan sağlık yönetmeliği şartı:

b) Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere, 500 – 1000 – 2000 Hz frekanstaki saf ses ortalamasına göre 20dB’e kadar olan (20dB dahil) işitme kayıpları sağlam kabul edilir.

c)Her iki kulakta ayrı ayrı değerlendirilmek üzere, 2000 Hz’den daha yüksek frekanslardaki 60 dB’e kadar olan (60dB dahil) işitme kayıpları kabul edilir.

Arkadaşlar yukarıda sizlere Bekçi Sağlık Raporu işlemlerinde geçerli olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde geçerli olan sağlık şartlarını verdim. Kabul edilen ve edilmeyen dereceler yönetmelikte açıklanmıştır. Aşağıda sizlere online olan bir işitme testinin linki paylaşacağım ancak belirtmek isterim ki en sağlam sonuçlar uzman hekim tarafından alabilirsiniz.

Bekçilik İşitme ve Odiyometri Testi

ONLİNE İŞİTME TESTİ İÇİN TIKLAYIN

 

YORUMLAR

 1. İsim dedi ki:

  Admin, sol 43 sağ 38 çıktı 500-1000-2000 ses dalgasında sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Dereceler yukarıdaki gibidir KBB doktoru bunu daha iyi bilir

  2. Ömer dedi ki:

   Admin kulak testin de sol 19/ sağ 15 / 4000 8000 kayip die yazdı altina da yönetmeliğe göre sağlam diye not düstü sıkıntı olurmu

   1. Admin dedi ki:

    sağlam yazdı ise sorun olmaz

 2. İsim dedi ki:

  Hocam benim 4000hz e kadar 10. 15 db 4000hz sonrası 55db doktor sağlam yazdı ankaradan sıkıntı yaparlarmı

  1. Admin dedi ki:

   sağlam yazdı sise sorun olmaz