Bekçilik Ön Sağlık Aşamasını Geçenler Ne Yapacaklar?

Bekçilik Ön Sağlık Aşamasını Geçenler Ne Yapacaklar?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Bekçilik Ön Sağlık Aşamasını Geçenler Ne Yapacaklar? hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçilik Ön Sağlık Aşamasını Geçenler Aşamalar;

Bekçi adaylarından evrak teslim ve Bekçilik Ön Sağlık Aşamasını Geçenler bir sonraki aşamalara katılma hakkı elde etmiş olacaklardır. Bu aşamalar yazılı sınav ve sözlü mülakattır. Yazılı sınavı kazanan adaylar sözlü mülakata gireceklerdir.

Sınav aşamaları

Giriş sınavları; yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü sınavı şeklinde yapılır.

Sınavların yürütülmesine ilişkin esaslar

Sınavın yürütülmesine ilişkin iş ve işlemler sınav döneminden önce Bakanlık tarafından hazırlanan talimatla belirlenir.

Hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, aynı başvuru dönemi içinde başka bir sınav komisyonuna başvuramazlar.

Yazılı sınav

Ön sağlık kontrolü komisyonu tarafından “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olur” kararı verilenler, yazılı sınava alınırlar.

Bekçilik Yazılı Deneme Sınavı Çöz 1

Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Hazırlanan sorular içerisinden soru denetleme ve soru bankası oluşturma komisyonu tarafından seçim yapılarak yazılı sınavda sorulacak sorular belirlenir. Belirlenen soruların basım işlemleri ve kitapçık haline getirilmesi soru basım komisyonu tarafından yapılır. Yazılı sınav, yazılı sınav komisyonu tarafından yapılır. Gerektiğinde yeteri kadar sınav gözlemcisi görevlendirilir.

Sınav sorularının hazırlanması, basımı, saklanması, dağıtımı, sınavlarla ilgili diğer iş ve işlemler Başkanlık tarafından yürütülür.  Ancak yazılı sınav sorularının hazırlanması, basımı, saklanması ve yazılı sınavın yapılması işleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi veya Milli Eğitim Bakanlığına yaptırılabilir. Yazılı sınavın belirtilen kurumlara yaptırılması halinde, yazılı sınavda uygulanacak esas ve usuller protokolle belirlenir.

Yazılı sınava ait işlemlerde gizlilik dereceli evraka ilişkin usul uygulanır.

Sınavın düzenli bir şekilde yürütülmesinden yazılı sınav komisyonu sorumludur. Yazılı sınav komisyonu tarafından sınava girecek aday öğrencilerin sayısına uygun olarak gerekli düzenleme yapılır ve sınav işlemleri tamamlatılır. Bekçilik Ön Sağlık Aşamasını Geçenler

(6) Sınav bitiminde, sınava girenlerin ve girmeyenlerin sayısı ve sınav akışını gösteren tutanaklar düzenlenerek sınav gözlemcileri ve komisyon üyelerince imzalanır.

Yazılı sınavı

Yazılı sınav, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur.

Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

a) Türkçe,

b) Sosyal Bilgiler,

c) Fen Bilgisi,

ç) Hayat Bilgisi,

d) Matematik,

e) Genel kültür.

Yazılı sınav soruları, sınavın başlama saatinde adayların önünde açılır. Yazılı sınavda bilgisayar sisteminde okunabilen özel kâğıtlar kullanılır.

Yazılı sınavda kopya çekenler veya kopya çekme teşebbüsünde bulunanlar ya da yerine başka bir kimseyi sokanlar hakkında tutanak düzenlenerek sınavı geçersiz sayılır. Bu adaylar bir daha adaylığa başvuruda bulunamazlar. Ayrıca söz konusu adaylar hakkında adli ve idari soruşturma açılabilmesi için gerekli işlemler yapılır.

(5) Yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alanlar başarılı sayılırlar. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir.

Yazılı Sınava İtiraz ve Başarı Listesi

Yazılı sınav sonuçlarının ilanını takip eden iki iş günü içerisinde bizzat aday tarafından başvuru merkezlerine veya doğrudan Başkanlığa yazılı olarak itiraz edilebilir. Başvuru merkezlerine yapılan itirazlar bir iş günü içerisinde Başkanlığa ulaştırılır. İtirazlar, itiraz süresi dolduktan sonra sınav değerlendirme komisyonu tarafından en geç dört iş günü içerisinde incelenir. Sonuçlar Başkanlık internet sayfasında duyurulur.

(2) Başkanlığa her ne sebeple olursa olsun süresinde ulaşmayan itirazlar değerlendirmeye alınmaz.

(3) Yazılı sınav sonucuna göre başarılı olanların listesi, Başkanlık internet sayfasında duyurulur.

Fiziki yeterlilik sınavı

Yazılı sınavda başarılı olanlar, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar.

(2) Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.

a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.

b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

(3) Fiziki yeterlilik sınavına ilişkin bu Yönetmelikte yer almayan diğer düzenlemeler sınavdan önce Başkanlık tarafından hazırlanan talimatla belirlenir.

Sözlü sınav

MADDE 17 – (1) Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, kendilerine duyurulacak yer ve zamanda sözlü sınav komisyonu tarafından sözlü sınava tabi tutulurlar.

(2) Adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Her aday;

a) Konu hakkındaki bilgi düzeyi,

b) Kendisinden istenileni kavraması,

c) Özgüveni,

ç) İfade etme yeteneği,

d) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Adayın sözlü sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

Sözlü sınav komisyonu; başarılı olan adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olur”, başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verir. Puanlama ve karar, değerlendirme karar formuna işlenir.

BEKÇİ ADAYLARI FACEBOOK GRUBU İÇİN TIKLAYIN.

BEKÇİ  ADAYLARI İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYIN

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. sedat dedi ki:

  selam aleyküm ben bugün on sağlıktan elendim ama elenmeme sebep bilegiminiç kısmında küçük bi ameliyat izi buna itiraz edebiliyomuyuz edebiliyorsak nerelere başvuru yapmamız gerek

  1. Admin dedi ki:

   Kardesim alım kılavuzundaki maddeleri okuman gerekli oradaki sağlık aşaması kararları maddesi var

   1. yiğit dedi ki:

    Merhaba.vki sınırı 27.benimse 28.5 bu şekilde onay alma şansım varmı.görüntüde kilom yada fazlam yok.kas kütlem fazla.hiç 27 üzeri olup onay alan varmı?

    1. Admin dedi ki:

     boy kiloda taviz yok olarak biliyorum ama kesin bir şey demek zor

 2. Kaan dedi ki:

  Selamın aleyküm kardeşim ben ön sağlık taramasindan sorunsuz bi şekilde geçtim içimizden orda elenenler oldu biz son evreye kadar geldik sıkıntısız bir şekilde sonra işlemin sonunda geçip geçmediğiniZi pol.edu.tr den bakıp görebilirsiniz dedilerde bakıyoruz duyurular kısmına herhangi bişey yok acaba ne zaman açıklanır ön sağlık taraması bilgin varmı ?

  1. Admin dedi ki:

   Kardesim ön sağlıkta elenenlere zaten söyleniyor diğer aşamaya geçenler polis akademisi tarafından açıklanacak tarihi belli değil

 3. Kaan dedi ki:

  Eyvallah sağolasın kardeşim

 4. Kazım dedi ki:

  Merhaba spor ve sözlü mülakat sonrası aşamaları sırasıyla yazabilir misiniz ?

  1. Admin dedi ki:

   Sonuçların açıklnaması olacak asil ve yedek daha sonrası duyurulmadı

 5. Mesut dedi ki:

  İçra sıkıntı olurmu güvenlik soruşturmasın da

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 6. Güven dedi ki:

  1yıl 15 gün arşiv kaydımda var kamo malına zarar vermekten bu engel teşkil ederim üstünde 5 yıl geçmiş

  1. Admin dedi ki:

   Belli olmaz kardeşim bunun sonucunu öğrenmek çok zor

 7. Ahmet dedi ki:

  Bekçilik eğitiminde eğitim sonu sınav varmış bu sınav da ne gibi elemeler olur bekçileri eliyecekler mi işimizi gücümüzü bırakıp oraya gidicez orda da mı eleme olucak anlamadım

  1. Selman dedi ki:

   Eğitimde kalanlar ne yapacak bidaha çağırlayacakmı çağırmasa masrafı karşılanacakmı karşılanacaksa nereye başvuru yapacak

 8. Ali dedi ki:

  Psikiyatriye gitmek engelmi

  1. Admin dedi ki:

   Hayır kardeşim teşhis önemlidir

 9. Erkan dedi ki:

  Evlilik ilgili istenen 5.madde yönetmeliği tam olarak ne oluyor bilgilendirirmisiz arkadaşlar

  1. Admin dedi ki:

   Arama kısmına 5. madde yaz direk gelir

 10. Emrah dedi ki:

  Benim adıma abimden kaynaklı 450 milyar borç var banka SGK na vergi dairesine falan bu borçlardan dolayı bu sorunlardan dolayı güvenlik soruşturmasından sıkıntı çıkarım aceba

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum

 11. Şevket dedi ki:

  Kardesim emeklerine saglik çok guzel olmus sistem ancak birseyi merak ediyorum genellikle hepimiz calisiyoruz ve butun asamalari gecip egitimin sonunda eleme yapıyorlar mi bu konu hakkinda bilgin var mi

  1. Admin dedi ki:

   Hayır eğitim sonu mülakat yok

 12. Veli dedi ki:

  Hocam selamum aleykum heyet raporunu kendi ilimizden almak sart mi

  1. Admin dedi ki:

   Heyet raporu yok şu an ki aşamada

 13. Mehmet ali dedi ki:

  Yazılı sınavla fiziki yeterlilik aynı gün mü olacak

  1. Admin dedi ki:

   Hayır yazılı sınav sonuçları ile parkur ve mülakat açıklanıyor

 14. Hakan dedi ki:

  Kolay gelsin ve ön sağlık taramasına girdim tam sınırda sıkıntı yok göz taramasına da girdim en son imzamida attım ve bana hiç birşey demediler olumlu veya olumsuz

 15. Yahya dedi ki:

  Kolay gelsin hocam spor mülakatı kac gün sürüyor aynı gün içinde halloluyor mu acaba

  1. Admin dedi ki:

   evet 1 gün içinde tamamlanıyor mülakatla birlikte

 16. Ali dedi ki:

  Ön sağlıkdan geçtim bundan sonraki aşama hastanedeki kontrol heyet raporu mu yazılı sınav mı bir de her şey bitti 40 günlük yatılı eğitime giderken bekçi olarak mı gidiyoruz yoksa eğitimden sonra mı tam bekçi olucaz ben başka bi yerde çalışıyom 40 gün izin alamam ki

  1. Admin dedi ki:

   Hastanede genel sağlık yapılıyor bekçi olarak kazandıktan sonra eğitim oluyor

 17. Aday adayı dedi ki:

  Hocam ön sağlığa girdim geçtin kaldın demediler nasıl ögrenecem sonucu

  1. Admin dedi ki:

   Elendin demediyseler sorun yok kardeşim polis akademisi açıklayacak

 18. Ferhat dedi ki:

  Merhaba kardesim. Mulakata girerken takim elbise rengi cok onemli mi? Gri olsa vs sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum kardeşim

   1. isimsiz dedi ki:

    Mülakat sonuclarindan sonra ne zaman egitime gidilecek

    1. Admin dedi ki:

     Polis Akademisi tarafından henüz bir resmi açıklama yapılmadı belli değil.

 19. Ferhat dedi ki:

  Kesin kazanildiktan sonra genel saglik taramasi bulundugumuz (uyasadigimiz) ilden mi yapiliyor

  1. Admin dedi ki:

   Aynen bulunduğunuz ilde yapılıyor

 20. Murat turhal dedi ki:

  Hocam guvenlk sorusturmasi ne zaman yapiliyo acaba herkese yapiliyo mu

  1. Admin dedi ki:

   Genellikle kazandıktan sonra yapılıyor

 21. cio97 dedi ki:

  2020 YILI bekçi alımında evrak teslimi,sağlık, yazılı,spor, ve sözlü mülakat aynı gün içindemi olmakta yoksa ayrı günlerde mi oluyor

  1. Admin dedi ki:

   şu anki açıklamaya göre sadece evrak teslim ve ön sağlık olacak

 22. Huseyin dedi ki:

  Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Benim sol kulak sağ kulağa nazaran az duyuyor nasıl diyin sağ %100 sol %80-85 felan Genel sağlık taramasina girdiğimde sıkıntı olur mu acaba.
  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   genel sağlıkta muayene sonucu inceleme yapılıyor site içi aramyaa bekçilik işitme dereeceleri yazın

 23. Onur küçüksarıbaş dedi ki:

  sayin admin Saglik belgesi almaya gerek varmi ilk on saglik basvurusunda hastaneden yoksa excel doldurmak yeterlimi

  1. Admin dedi ki:

   Ön Sağlık aşamasında sadece ön sağlık bilgi formu vardır

 24. Tolga Boztoprak dedi ki:

  Ön sağlık sonucları tahminen ne zaman açıklanır? 400 kişi alınacak haliyle başvuran sayısı 30.000 vardır diye tahmin ediyorum. Ortalama olarak 90 puan üzeri almak lazım sanıyorsam asillere girebilmek için.

  1. Admin dedi ki:

   Tarihler henüz belli değil

error: Content is protected !!