BESYO Adayları AYT Sınavına Girmeli Mi?

BESYO Adayları AYT Sınavına Girmeli Mi?

BESYO Adayları bu yazımda sizlere BESYO Adayları AYT Sınavına Girmeli Mi? hakkında bilgiler vereceğim.

BESYO Adayları AYT Sınavına Girmeli Mi?

BESYO okuma isteyen birçok adayın merak ettiği BESYO adayları AYT sınavına girmeli mi ya da hangi sınavlara girmeli gibi birçok soru ortalıkta dolaşmakta. Değişen yeni sistem ile birlikte BESYO ve Spor Bilimleri Fakültesi adayı öğrenciler 2 önemli konuda dikkatli olmaları gerekiyor.

Adayların genel olarak BESYO öğrencisi olabilmesi için, yetenek sınavının geçilmesi ve TYT puan türünde sınava girerek yeterli puan elde etmesi başvuru şartlarını karşılayacaktır. Ancak başta da dediğimiz gibi iki önemli husustan ikincisi ile bu başvuruların yapıldığı bazı üniversitelerde, başvurular ÖSYM aracılığı ile yapılıyor. Buralara başvuruda bulunabilmek için ise AYT sınavının da EA türünden yeterli puanın alınması şartı doğuyor. AYT’nin EA puan türünde bir puanınızın olmaması ÖSYM tercihlerine başvuru imkânınızı bitiriyor.

BESYO Öğrenci Alımı Giriş Yolları Neler?

Türkiye şartlarında BESYO öğrencisi olabilmek için son gelen değişiklikler ile iki şekilde giriş yapabilirsiniz. Bu yollar;

  • Yetenek sınavı ve TYT puanı ile alım
  • ÖSYM üzerinden TYT, AYT puanları ile tercih yaparak alım

Yukarıdaki iki şekilde de BESYO okuyabilirsiniz. İlk yöntemi açıklayacak olursak eğer; Ülkemizde çoğu üniversitede uygulanan alım şekli bu şekildedir. BESYO okumak isteyen öğrenci kendisini yetenek sınavı için hazırlar ve yazılı sınav olarak ta TYT sınavına girmesi yeterli olacaktır. Burada en çok sorulan soru BESYO adayları AYT sınavına girmeli mi konusu olmaktadır. Yetenek sınavı ile başvuruların yapıldığı üniversitelerde bu sınava gereksinim duyulmamaktadır.

İkinci öğrenci alma yöntemi ise; ÖSYM aracılığı ile yapılan ve yazılı sınavlar sonucu tercih verilebilen BESYO üniversiteleri bulunmaktadır. Bura da ise AYT sınavının etkisi vardır. EA türüne sahip AYT puanına sahip olanlar başvuru yapabilmektedir.

TYT ve AYT Sınavı Nedir? BESYO İçin Kaç Alınmalı?

BESYO adayları AYT sınavına girmeli mi sorusunu cevabı okumak istenilen üniversiteye göre değişmektedir. Ancak her iki sınava da girmeniz sizin için iyi olacaktır. TYT Temel Yeterlilik Sınavı olarak karşımıza çıkan 120 soruluk bir sınavdır. 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler, 40 Türkçe ve 20 Fen Bilimleri sorusundan oluşur. Bu sınavda n 150 puan ve üzeri almanız BESYO başvurusu için yeterli olacaktır. AYT sınavı ise Alan Yeterlilik sınavı olarak geçer. TYT puanın %40’ı ile AYT alan puanının %60’lık kesiti ele alınır ve çıkan puan ile ÖSYM üzerinden başvuru yapılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.