Anasayfa / Nasıl Olunur? / Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Hakkında Her Şey
Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Hakkında Her Şey

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Hakkında Her Şey

Çevik Kuvvet Polisi Adayları, bu yazımda sizlere Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Hakkında Her Şey hakkında bilgiler vereceğim.

Çevik Kuvvet Tarihi

Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri ilk olarak Adana,İstanbul,Ankara, Zonguldak ve İzmir’de kuruldu. 1983 yılında ise bu illerdeki birimler Çevik Kuvvet Şube Müdürlüklerine dönüştürüldü.

Çevik Kuvvet Nerede Görev Yapar?

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz kanunlar çerçevesinde yapılan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerde düzeni sağlaması, her türlü basın açıklaması, miting, açık-kapalı yer toplantıları, duruşma, yıkım, sportif faaliyetlerde katılımcıların korunması ve gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmesi amacıyla Emniyet Teşkilatı bünyesinde oluşturulan özel bir polis birimidir.

Çevik Kuvvet Teçhizatları Neler?

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü diğer polis birimlerinden farklı olarak görev yaptığından dolayı teçhizatları da değişiklik göstermektedir. İfa edilen görevlerin durumuna göre Çevik Kuvvet Birimleri kask, kalkan, robocop, cop, fn 303 savunma tüfeği, göz yaşartıcı gazlar ve gaz maskelerini kullanmaya yetkilidir. Ayrıca toplumsal olaylarda olayın mahiyetine göre TOMA (toplumsal olaylara müdahale aracı) Panzer ve Shortland zırhlı araçları kullanılmaktadır.

Çevik Kuvvet İçinde Birimler Neler?

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz Birlik Amirlikleri, Özel Tim Birlik Amirliği, Atlı Polis Grup Amirliği ve Kem Kısım Amirliği olarak hizmet vermektedir. Birliklerimiz; Eğitim Birliği, Nöbet Birliği, İzinli Birlik, Destek Birliği ve Gece Birliği olacak şekilde çalışma döngüsünü tamamlar.

Çevik Kuvvet Nasıl Olunur?

Çevik Kuvvet olmak için en önemli şart ise Polis olmanız gereklidir. Çevik Kuvvet biriminde çalışan personel polis okullarından mezun olmuş yeni memurlardır. Yani polis okulundan mezun olduktan sonra atandığınız ilinde Çevik Kuvvette çalışma olasılığınız %95 oluyor. İlk ataması çevik kuvvet birimene yapılan adaylara Toplumsal Olaylara Müdahale Eğitimi verilmektedir. 45 yaşından küçük adaylar Çevik Kuvvette çalıştırılır. Ayrıca Çevik Kuvvet bünyesinde polis okulundaki gibi devamlı müdahale eğitimleri ve gaz eğitimleri verilmektedir. Kısacası yoruldum diye bir kelime kullanılmayan bir birimdir.

Yunus Polis Nasıl Olunur? Yunus Polisi Olma Şartları Nelerdir?

Çevik Kuvvet Görev ve Yetkileri

 • Kanuna uygun toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin  düzenini ve  güvenliğini sağlamak, Kamu düzenini bozabilecek nitelikteki toplumsal hareketlerin meydana  gelmesi muhtemel yerlerde önleyici tedbirler almak,  Grev ve lokavt sırasında iş yerlerinin tahribe uğramasının veya işgalinin önüne  geçmek, bu yerlerde devriye hizmetleri yürütmek,  Kanuna aykırı sokak ve meydan hareketlerini önlemek,
 • Toplumsal olayda, grev ve lokavtlar ile kanuna aykırı sokak ve meydan hareketlerinde toplumun ve kişilerin maddi ve manevi varlıklarını tecavüzden korumak,
 • Diğer polis kuvvetlerinin yetersizliği halinde, her türlü tören ve gösterilerde  gerekli güvenlik önlemlerini almak ve düzeni sağlamak,
 • Kanuna aykırı olayları gerekirse zor kullanarak etkisiz hale getirmek ile  görevlidir.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

44 Yorumlar

 1. Selamın aleyküm ben şuan emniyet genel müdürlüğünde bekçiyim nasıl gecebilirim

 2. KOLAY GELSİN. ÇEVİK KUVVET OLMAK İSTİYORUM ÖNLİSANS MEZUNUYUM OLMAK İÇİN NE YAPABİLİRİM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 3. selamunaleyküm çevik kuvvette 4 veya 6 yıl görev yaptıktan sonra istediğimiz şubeye geçiş
  yapabiliyormuyuz? (trafik vb)

 4. açıktan lise diplamasını alsam polisliye basvuru yapabilirmiyim yardımcı olurmusunuz lutfen …

 5. sadece lise mezunumu kabul

 6. Çevik Kuvvetçiler pöhe başvurabilirmi?
  Ve böyle normal polis, çevik kuvvetler için her sene pöh alımı oluyormu yani meslek içinden

 7. birde çevik kuvvetken pöhe geçebilmek için 3 yıl çevik kuvvette kalıp öyle pöhe geçiliyormuş doğrumu

 8. Önlisans mezunu 17.01.1990 doğumlu bir kişi 2019 da polislik alımında yasa takılır mı ?

 9. 2018 tyt-ayt sinavlarina girdim fakat puanim düşük oldugu icin tercih yapmadik puanim 184 tyt puani sadece çevik kuvvetemi girebilirim yoksa polislikte başka alanlarda bulunabilirmiyik yunus polisi olmak istiyordum. Son olarak tercihler ne zaman başlayıp ne zaman bitiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Polis olmak için PMYO ve POMEM mezunu olman lazım aramaya PMYO ve POMEM yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

   • ben anlamadım şimdi lise mezunuyum çevik kuvvete girmek için normal polismi olmam gerekli yani lise mezunu olup çevil kuvvete giremiyor muyum? internetten araştırdım fakat çevik kuvvet hakkında çok bilgi yok tercih zamanı filan geçmeden net bir bilgi olsa güzel olurdu tercih başvuru zamanını bile bulamadım nasıl iş bu anlamadım.

 10. Yaşlanan çevik kuvvet polislerine ne oluyor (40 yaş üstü)

 11. admin besyo mezunu olduktan sonra çevik kuvvet olamıyormuyuz

 12. Meraba lise mezunuyim cevvik kuvvet polisi olabilirmiyiz 2019 da alimi varmi tedayli bilgi alabilirmiyim acaba

 13. Ben polis olmak istiyorum ilk önce polis okuluna gitmek istiyorum bitirince mülakat sınavı oluyormuş ve kazanamazsan mezun olmuyormussun yani polis olamiyormusuz bu bilgi doğru mu

  • Evet eğitim sonu yani yıl sonu sınavı oluyor. Mülakat tarzında bir şeydir. Sitemizde bulunla ilgili detaylı yazı bulunmaktadır.

 14. Merhaba önlisans mezunuyum.2018 kpssden 62 puan aldım.91 doğumluyum ve 1.76 boyundayım.Başvuru yapsam, polislikte herhangi bir birime yerleşebilir miyim?

  • Önlisans alımları pomem olarak alınıyor. POMEM için önlisans kpss puanı 70 oluyor ancak yeni alımda ne olur belli değil.

 15. Selamun aleyküm ben ön lisans mezunuyum KPSS ye girmedim 2019 alımlarında polis olma şansım varmı?

 16. Cevik kuvvet polisi olmak için başvuru yaptığında mı formu doldururken yaziyoruz yoksa sonra mulakatlari bitirdikten sonrami birim seciyoruz

 17. Sonsuza kadar cevik kuvvet polisi olabiliyomuyuz

 18. Ben on lisans mezunuyum nas olabilirim. Bilgi verebilirmisimiz

 19. merhaba ben 8.sınıf öğrenciyisim kızları alıyolarmı

 20. merhaba. liseyi aciktan okuyorum eslek lisesi 1 senem kaldi diplomami almaya, fitnisciyim vicudumda eşgal belli edecek herhangi yara izi faca bulunmamakta, yaş 26,boy 177 kilo 80. hangi bolüme başvurabilirim diplomami aldigim tarihe?

  • Kardeşim polis alımında bölüm tüm lise mezunları başvurabilir lise mezunu alımlarında yaş sınırı 26 yaşından gün almamış olmak şartı var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir