Anasayfa / POLİS ALIMLARI / PAEM / Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Hakkında Her Şey
Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Hakkında Her Şey

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Hakkında Her Şey

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Çevik Kuvvet Hakkında Her Şey

Değerli arkadaşlar bugünkü makalemizde sizden gelen sorular doğrultusunda Çevik Kuvvet Nasıl Olunur? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Yazı hazırlayan yani ben bir Çevik Kuvvet Polisiyim sizlere bu konuda detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. İlk olarak Çevik Kuvvet nedir ne zaman kuruldu hakkında biraz bilgi vereyim.

Çevik Kuvvet Tarihi

Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri ilk olarak Adana,İstanbul,Ankara, Zonguldak ve İzmir’de kuruldu. 1983 yılında ise bu illerdeki birimler Çevik Kuvvet Şube Müdürlüklerine dönüştürüldü.

Çevik Kuvvet Nerede Görev Yapar?

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz kanunlar çerçevesinde yapılan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerde düzeni sağlaması, her türlü basın açıklaması, miting, açık-kapalı yer toplantıları, duruşma, yıkım, sportif faaliyetlerde katılımcıların korunması ve gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmesi amacıyla Emniyet Teşkilatı bünyesinde oluşturulan özel bir polis birimidir.

Çevik Kuvvet Teçhizatları Neler?

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü diğer polis birimlerinden farklı olarak görev yaptığından dolayı teçhizatları da değişiklik göstermektedir. İfa edilen görevlerin durumuna göre Çevik Kuvvet Birimleri kask, kalkan, robocop, cop, fn 303 savunma tüfeği, göz yaşartıcı gazlar ve gaz maskelerini kullanmaya yetkilidir. Ayrıca toplumsal olaylarda olayın mahiyetine göre TOMA (toplumsal olaylara müdahale aracı) Panzer ve Shortland zırhlı araçları kullanılmaktadır.

Çevik Kuvvet İçinde Birimler Neler?

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz Birlik Amirlikleri, Özel Tim Birlik Amirliği, Atlı Polis Grup Amirliği ve Kem Kısım Amirliği olarak hizmet vermektedir. Birliklerimiz; Eğitim Birliği, Nöbet Birliği, İzinli Birlik, Destek Birliği ve Gece Birliği olacak şekilde çalışma döngüsünü tamamlar.

Çevik Kuvvet Nasıl Olunur?

Çevik Kuvvet olmak için en önemli şart ise Polis olmanız gereklidir. Çevik Kuvvet biriminde çalışan personel polis okullarından mezun olmuş yeni memurlardır. Yani polis okulundan mezun olduktan sonra atandığınız ilinde Çevik Kuvvette çalışma olasılığınız %95 oluyor. İlk ataması çevik kuvvet birimene yapılan adaylara Toplumsal Olaylara Müdahale Eğitimi verilmektedir. 45 yaşından küçük adaylar Çevik Kuvvette çalıştırılır. Ayrıca Çevik Kuvvet bünyesinde polis okulundaki gibi devamlı müdahale eğitimleri ve gaz eğitimleri verilmektedir. Kısacası yoruldum diye bir kelime kullanılmayan bir birimdir.

Yunus Polis Nasıl Olunur? Yunus Polisi Olma Şartları Nelerdir?

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

Polislik sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

>

Buna da bakın

2018 PAEM Mülakat Sonuçları Açıklandı.

PAEM Adayları, 2018 PAEM Mülakat Sonuçları Açıklandı. Aday sınav sonucunu T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı …

26 Yorumlar

 1. Selamın aleyküm ben şuan emniyet genel müdürlüğünde bekçiyim nasıl gecebilirim

  • Bu konuda bir yönetmenlik olması lazım henüz bir açıklama yok bekçi alımları arttıkça bir açıklama yapılabilir

 2. KOLAY GELSİN. ÇEVİK KUVVET OLMAK İSTİYORUM ÖNLİSANS MEZUNUYUM OLMAK İÇİN NE YAPABİLİRİM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 3. selamunaleyküm çevik kuvvette 4 veya 6 yıl görev yaptıktan sonra istediğimiz şubeye geçiş
  yapabiliyormuyuz? (trafik vb)

 4. açıktan lise diplamasını alsam polisliye basvuru yapabilirmiyim yardımcı olurmusunuz lutfen …

 5. sadece lise mezunumu kabul

 6. Çevik Kuvvetçiler pöhe başvurabilirmi?
  Ve böyle normal polis, çevik kuvvetler için her sene pöh alımı oluyormu yani meslek içinden

 7. birde çevik kuvvetken pöhe geçebilmek için 3 yıl çevik kuvvette kalıp öyle pöhe geçiliyormuş doğrumu

 8. Önlisans mezunu 17.01.1990 doğumlu bir kişi 2019 da polislik alımında yasa takılır mı ?

 9. 2018 tyt-ayt sinavlarina girdim fakat puanim düşük oldugu icin tercih yapmadik puanim 184 tyt puani sadece çevik kuvvetemi girebilirim yoksa polislikte başka alanlarda bulunabilirmiyik yunus polisi olmak istiyordum. Son olarak tercihler ne zaman başlayıp ne zaman bitiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Polis olmak için PMYO ve POMEM mezunu olman lazım aramaya PMYO ve POMEM yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

   • ben anlamadım şimdi lise mezunuyum çevik kuvvete girmek için normal polismi olmam gerekli yani lise mezunu olup çevil kuvvete giremiyor muyum? internetten araştırdım fakat çevik kuvvet hakkında çok bilgi yok tercih zamanı filan geçmeden net bir bilgi olsa güzel olurdu tercih başvuru zamanını bile bulamadım nasıl iş bu anlamadım.

 10. Yaşlanan çevik kuvvet polislerine ne oluyor (40 yaş üstü)

 11. admin besyo mezunu olduktan sonra çevik kuvvet olamıyormuyuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir