E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye İşsizlik Maaşı Sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye

İşinden ayrılan kişiler yeni iş bulana kadar maddi yönden destekleme amaçlı devlet tarafından işsizlik maaşı verilmektedir. İşten ayrılan bireyler şartları yerine getirdiği takdirde işsizlik maaşı alabilir. Bu işlemi E Devletin sunmuş olduğu İşsizlik Ödeneği / İş Kaybı Tazminat Sorgulama ekranından da sorgulayabilirsiniz. Birçok hizmetin internet üzerinden yapıldığı E Devlet uygulaması son zamanlarda dikkatleri üzerine çekiyor ve birçok insan artık işlemlerini E Devlet üzerinden yapıyor. Gün geçmeksizin kendini güncelleyerek her gün yeni hizmetler sunmaya devam ediyor. Tabi bu hizmetlerden yararlanabilmek için öncelikle E Devlet uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Bugün sizlere E Devlet uygulaması üzerinden işsizlik maaşı sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda detayları nasıl görebileceğinizi anlatacağız. Konuyu fazla uzatmadan işsizlik maaşını nasıl sorgulayabiliriz onu anlatalım.

İlk önce bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için öncelikle E Devlet Sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Eğer E Devlet sistemine kayıtlı iseniz izlemeniz gereken aşamalar şu şekildedir.

  • E Devletin resmi sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine ilk olarak giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra Giriş Yap butonuna basarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Giriş yapmak için e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden birini seçerek işleme devam etmeniz gerekmektedir.
  • İstenilen bilgileri doğru girerek Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak işleminize devam etmeniz gerekmektedir.
  • Sisteme başarılı bir giriş yaptıktan sonra aramaya “İşsizlik Ödeneği / İş Kaybı Tazminat Sorgulama” yazmanız gerekmektedir.
  • Açılmış olan pencereden Ödeme Bilgisi Listesine ulaşabilirsiniz.
  • Veya Ödeme Detay Bilgisi detayını görüntüleyebilirsiniz.
  • Açılan pencerede “ Türkiye İş Kurumu – Kayıt bulunamadı” yazısıyla karşılaşıyorsanız adına ait bir işsizlik maaşı olmadığı anlamına geliyor.

İsterseniz tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi vermiş olduğum linki yapıştırarak veya linke tıklayarak ta ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Maşına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İşsizlik maaşı almak isteyen bireyler işten ayrıldıktan 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru işlemini İŞKUR merkezlerine şahsen giderek ya da İŞKUR’un resmi sitesi olanhttps://www.iskur.gov.tr/ adresine giderek varsa E Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.