E-Devlet Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye

E-Devlet Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devlet Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E-Devlet Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? Dijital Türkiye

Dava dosyalarının hangi durumda veya hangi aşamada olduğunu birçok insan merak ediyor. E Devletin hizmetlerinden biri olan Dava Dosya Sorgulama hizmetini birçok insan merak ediyor ve internet üzerinden araştırma yapıyor. Her ne kadarda seçenekler arasında yargının vermiş olduğu kararları öğrenmek için Adliye’yi ziyaret ederek davanızın durumunu öğrenebilmek de seçenekler arasında yer almaktadır. Bu işlemi E Devlet üzerinden artık çok kolay ve güvenli bir şekilde kolayca ulaşabileceğimiz bir hizmet sunmaktadır. Bugünkü makalemizde E Devlet uygulaması üzerinden Yargıtay dava dosyası sorgulama ekranına nasıl ulaşabileceğimizi ve nasıl sorgulama işlemini gerçekleştireceğimizi öğreneceğiz. Fazla konuyu uzatmadan şimdi bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimize geçelim ve adım adım anlatalım.

E Devlet uygulaması üzerinden Yargıtay dava dosyası sorgulama işlemi yapabilmemiz için öncelikle E Devlet sistemine kayıtlı olmamız gerekmektedir. Şimdi nasıl bir yol izleyeceğimize gelelim.

  • E Devletin resmi sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine ilk olarak giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra Giriş Yap butonuna basarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Giriş yapmak için e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden birini seçerek işleme devam etmeniz gerekmektedir.
  • İstenilen bilgileri doğru girerek Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak işleminize devam etmeniz gerekmektedir.
  • Sisteme başarılı bir giriş yaptıktan sonra aramaya “Dava Dosya Sorgulama” yazarak Yargıtay seçeneğini seçmemiz gerekiyor.
  • Açılan penceren adınıza açılmış bir dava dosyası varsa Dava Dosyalarım başlığı altında görüntüleyebilirsiniz.
  • Açılan penceren Dava Dosyalarınız hakkında detayları görüntüleyebilirsiniz.
  • Ve açılan pencereden Dava Dosyanızın durumunu öğrenebilirsiniz.
  • Açılan pencere “Tarafınıza ait Yargıtay dosyası bulunamamaktadır.” Yazısı ile karşılaşıyorsanız adına açılmış bir dava olmadığı anlamına gelmektedir.

İsterseniz tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/yargitay-dava-sureci-sorgulama vermiş olduğum linki yapıştırarak veya linke tıklayarak ta ulaşabilirsiniz.

Hangi Sıfatla Yer Alan Davalarıma Ulaşabilirim?

Bu hizmet ile Yargıtay Başkanlığı’nda davacı, davalı, sanık, mağdur, tanık, müdahil veya diğer sıfatlarla adınızın yer aldığı dava dosyaları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Dosyalarda taraf olmadığınızı veya dosyaların size ait olmadığını düşünüyorsanız Yargıtay Başkanlığına başvurabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.