Eklem Faresi Bekçiliğe Engel Mi? – Bekçi Sağlık Şartları

Eklem Faresi Bekçiliğe Engel Mi? – Bekçi Sağlık Şartları

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Eklem Faresi Bekçiliğe Engel Mi? – Bekçi Sağlık Şartları hakkında bilgiler vereceğim.

 Eklem Faresi Bekçiliğe Engel Mi? – Bekçi Sağlık Şartları

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında  Eklem Faresi  ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

 Eklem Faresi  Yönetmelikteki Madde:

Eklem faresi (loose body) özellikle diz eklemi çevresinde görülmekle birlikte kalça, dirsek ve diğer eklemlerde de görülen, ufak parçalardan oluşan cisimlerdir. Eklem çevresinde eklem sıvısı ya da sinoviyumda görülen kıkırdak ya da kemik parçalarıdır.

29 Eylül 2019 Tarihinde Yapılan Değişikli Güncelleme Yapılmıştır. Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Eklem faresi ve eklem içi yabancı cisim, eklemlerin fonksiyon ve şekil bozuklukları ile her türlü eklem cerrahisi öğrenciliğe engeldir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. izzettin dedi ki:

  Topuk dikeni var bende bekcilige engel mi 10 saatten sonra ayakta durmak agri veriyor bana soruma cevap verirseniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim yönetmelik daha yeni incelemeye devam ediyoruz

 2. Cengiz dedi ki:

  Admin merhaba 2 sene önce sag el bilegimden pigmente villonodüler sinovit kisti ameliyati oldum. Şuan elimde hiç bişe yok. Eklem falan degil. Beçkilige engel olurmu

  1. Admin dedi ki:

   kardeşim bunu hiç duymadım emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğini incelemek lazım