Jandarma Subay-Astsubay-Uzman Dövme Engel Mi?

Jandarma Subay-Astsubay-Uzman Dövme Engel Mi?

Askeri personel ve öğrenci alımlarında geçerli olan sağlık yönetmeliğinden Jandarma Subay-Astsubay-Uzman Dövme Engel Mi? sorusunu cevaplayacağım. Yazının sonunda sizlere geçerli olan sağlık yönetmeliğini vereceğim oradan indirip bakabilirsiniz.

Jandarma Subay-Astsubay-Uzman Dövme Engel Mi?

Sağlık yönetmeliğinde direk dövme olarak arattığınız hiçbir sonuç çıkmamaktadır. Yönetmelikte Tatuajlar olarak geçmektedir.
Tatuaj: Dövme, insan derisi üzerine yapılan işaret ve desenlerin genel adıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Geçen Madde Aşağıdaki Gibidir:

Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2 ’den, diğer vücut bölgelerinde 10 cm2 ’den büyük olanlar), tatuajlar (el ve yüz bölgesi hariç yazlık üniforma ile vücudun görünmeyen bölgelerinde 20 cm2 ’den büyük olanlar).

AÇIKLAMA-1: Alan hesaplanırken bu maddede belirtilen tüm izler ve tatuajlar, alana en yakın sonucu verecek şekilde tek seferde dikdörtgen, üçgen veya daire içine alınarak alan hesaplanacak. Aynı kategorideki izlerin veya tatuajların ayrı ayrı alanı hesaplanıp toplanacak ve çıkan toplam sonuca göre karar verilecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Zng67 dedi ki:

  YA böyle saçma bi aistem olamaz,benim gibi binlerce kisinin cocukluk hayali astsubay,polis,erbaş vs gibi kolluk kuvveti olmak.Elimizde kolumuzda dövme var diye resmen geleceğimizden ekmeğimizden oluyoruz,benim önüme engeller koyup önümü kesen bu sisteme bir tek sözüm var,benim yerime giren şahısa hakkım helal falan değildir,bu sistemin böyle olmasında başrol oynayanlara da hakkım helal değildir,geleceğiyle oynadığınız binlerce gencin ahı üzerinizde olsun inşallah .

  1. Altan inanır dedi ki:

   Helal olsun kardeşim bende senin düşündüğün gibi düşünüyorum buna bi çare getirmeleri gerek !!

  2. Can dedi ki:

   Düz zihniyet ile düşündüğünüz için cevabı bulamıyorsunuz şöyle örnek olsun güzel kardeşim senin bileğinde ay yıldız veya hilal dövmesi var evet işine engel değil ama bu seni teşhir ettiği gibi görevlerde senin can sağlığın düşünüldüğü için yasak HAVACI TEĞMEN 🙏🏻bilgisidir bu bence dikkate al

 2. Zafer berkay dedi ki:

  Yazık gercekten dövmenin ne zararı var ki birşeyi engellese neyse diyeceğim ama bir engeli de yok

error: Content is protected !!