2020 MSÜ Fiziki Yeterlilik Şartları Nelerdir? Harp Okulu – Astsubay MYO

2020 MSÜ Fiziki Yeterlilik Şartları Nelerdir? Harp Okulu – Astsubay MYO

MSÜ adayları bu yazımızda sizlere, MSÜ Fiziki Yeterlilik Şartları Nelerdir? Harp Okulu – Astsubay MYO hakkında bilgiler vereceğim.

MSÜ Fiziki Yeterlilik Şartları Nelerdir? Harp Okulu – Astsubay MYO

Kovid-19 bulaşma riski ve yayılma hızı insanların toplu olarak bulunduğu ortamlarda daha da arttığından Kovid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında; Fiziki Yeterlilik Testleri esnasında oluşabilecek yığılmaların önlenerek sosyal mesafenin korunması temin faaliyetinin sağlıklı bir şekilde icra edilmesi maksadıyla Fiziki Yeterlilik Testlerinin kısa süre içerisinde bitirilmesi önem kazanmıştır.

Bu maksatla MSÜ 2020 yılı Askeri Öğrenci Temini 2’nci Seçim Aşamalarında uygulanacak olan Fiziki Yeterlilik Testlerinde değişiklik yapılmıştır.

2020 yılı MSÜ Askeri Öğrenci Temini 2’nci Seçim Aşamaları Fiziki Yeterlilik Testinin 3 (üç) branş üzerinden (barfiks, mekik ve 400 m. koşu) uygulanmasına karar verilmiştir.

FYT’de üç branşın ikisinden birer puan almak zorunludur. İki ve daha fazla branştan puan alamayan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Aday puan alamadığı branş veya branşlardan bir defaya mahsus olmak üzere itiraz sınavına girebilir.

Fiziki Yeterlilik Testinde uygulanacak branşlara göre derece ve puanlar erkek adaylar için TABLO-1‘de, kadın adaylar için TABLO-2’de gösterilmiştir.

 

1. Barfikste kol çekme

Barfiks direğine tutunan adayların kendi vücut ağırlıklarını yukarı çekme kabiliyetlerinin değerlendirildiği bu testte başarılı sayılabilmek ve en az 1 puan alabilmek için;

 • Erkek adayların 1 barfiks çekmesi,
 • Kadın adayların 30-35 saniye asılı kalmaları gereklidir.

Barfikste en yüksek puan 15’tir.

 • Erkek adayların 15 kez kendini tam olarak yukarı çekmesi
 • Kadın adayların 1 dakika 5 saniye asılı kalmaları gerekir.

2. Mekik

Bu aşamada adaylardan bir dakika içerisinde çekebildikleri kadar mekik çekmeleri istenir. Diğer branşlarda olduğu gibi 15 puan üzerinden değerlendirilen mekikte 1 puan alabilmek için;

 • Erkek adayların 20-21 tekrar,
 • Kadın adayların 15 tekrar yapmaları yeterlidir.

Mekik parkurunda tam puan almak için;

 • Erkek adayların 48 tekrar,
 • Kadın adayların 42 tekrar yapmaları gerekir.

3. 400 metre koşu

Bu branşta adayların 400 metrelik parkuru en kısa sürede tamamlamaları beklenir. 400 metre düz koşuda en düşük puan olan 2 puanı alabilmek için;

 • Erkek adayların parkuru 01:19 ile 01:24 süreleri arasında,
 • Kadın adayların parkuru 01:39 süresinde tamamlamaları gereklidir.

400 metre koşu 40 puan üzerinden değerlendirilir.

 • Erkek adayların parkuru 1 dakika veya altında,
 • Kadın adayların parkuru 1 dakika 20 saniye veya altında bir sürede tamamlamaları gerekir.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!