Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Sahil Güvenlik Muvazzaf /Sözleşmeli Subay Fiziki Yeterlilik Şartları Boy-Kilo Tablosu

Sahil Güvenlik Muvazzaf /Sözleşmeli Subay Fiziki Yeterlilik Şartları Boy-Kilo Tablosu

Sahil Güvenlik Muvazzaf /Sözleşmeli Subay Fiziki Yeterlilik Şartları Boy-Kilo Tablosu

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığına Sahil Güvenlik Komutanlığı Karargahı ile bağlısı birlik ve kurumlarına alınan muvazzaf/sözleşmeli erkek ve kadın subay alımlarında geçerli olan  Fiziki Yeterlilik Şartları Boy-Kilo Tablosu sizlere biraz açıklamak istedik.

BOY- KİLO TABLOSU 

FİZİKİ YETERLİLİK PARKURU 

SEÇME SINAVLARI VE BAŞARI SIRALAMASININ YAPILMASI

a. Adaylar kendilerinden istenen tüm belgeleri yarım kapak karton dosya içerisine takılmış olarak getirerek kayıt ve belge inceleme komisyonuna vereceklerdir. İstenen belgeleri tam olarak getirenler bir sonraki aşama olan fiziki kontrol komisyonuna geçecektir.

b. Fiziki kontrol aşamasında Tablo-1‟de örneği bulunan “Vücut Kitle İndeksi (VKĠ)” esaslarına göre her adaya not verilir. Erkek adaylarda 1,67, kadın adaylarda 1,62 metreden daha kısa boylu olanlar ile Vücut kitle indeksi (VKĠ) ölçümü sonucu 17‟den az, 27,49‟dan fazla olanlar elenir. (Ağırlık, şortlu/eşofmanlı vücut ağırlığıdır. Boy, çıplak ayakla ölçülür. (VKİ) Personelin kilolu veya zayıf olup olmadığını ortaya koyan bir formüldür. VKİ formülü, vücut ağırlığının (kilogram olarak) boyun karesine (metre olarak) bölünmesi ile elde edilen bir değerdir.) Ayrıca tüm branşlar için yapılacak kontrolde vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak, diğer bulgular için ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre uygun bulunmak) asgari standartlarını sağlayan ve “Astsubay Öğrenci Adayı Olur.” kararı verilenler fiziki yeterlilik sınav aşamasına geçecektir.

c. Adayın fiziki yeterliliği değerlendirilmek üzere örneği Tablo-4‟te bulunan parkurda fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulur. Başarılı olmak için 100 tam puan üzerinden en az 60 puan almak zorunludur.

ç. Adaylar; psikolojik yeterlilik, sorulacak sorulara ilişkin konu hakkında bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavrama, ifade etme yeteneği, özgüveni ve beden dilini kullanma becerisinin tespitine yönelik mülakat sınavına tabi tutulur. Mülakat sınavından başarılı olunabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 60 puan alması gereklidir.

d. Başarı sıralaması puanı, KPSS puanının % 30‟u, fiziki yeterlilik sınavı puanının % 20‟si, VKĠ puanının %10‟u ve mülakat sınavı puanının %40‟ının toplamından oluşur. Adaylar bu sıralamaya göre asıl ve yedek sırası ile branşı belirlenir.

e. Her iki tercihinden de asil veya yedek listeye giren adaylar, kesin kayıt tarihinde tercih ettikleri branşlardan yalnızca bir branşa kayıt yaptırabilecek, diğer tercihinden vazgeçmiş sayılacaktır. Diğer tercihi yerine başka aday çağrılacağından, yapılan bu kayıt her ne sebeple olursa olsun değiştirilmeyecektir.

f. Branş bazında eksik kalan kontenjanlar (başarılı yedek adaylar çağrılmasına rağmen), yalnızca Jandarma branşı kontenjanlarına aktarılabilecektir. Ayrıca kontenjan oranında başarılı kadın aday bulunmadığı takdirde başarılı erkek adaylar temin edilebilecektir.

g. Asıl ve yedek listeye giren adaylar bulundukları illerin İl Jandarma Komutanlıkları tarafından sağlık kurulu raporu almak üzere tam teşekküllü hastanelere sevk edilerek “Astsubay Öğrenci Adayı Olur” kararlı sağlık kurulu raporu alacaktır. Uygun raporu alan adaylar geçici kayıt yaptırmak üzere müracaat edecektir. Yedek adaylar internet adreslerinden çağrı duyurusu yapılmadan gelmeyecektir.

ğ. Adaylar yanlarında cep telefonu, ses-görüntü kayıt cihazı veya benzer özellikli değişik elektronik cihazları getirmeyeceklerdir.

GENELLİKLE SINAVLARA ÇAĞRILAN ADAYLARIN GELİRKEN GETİRECEĞİ BELGELER:

a. T.C. Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ve fotokopisi.

b. Sınav başvuru dilekçesi. (Seçme sınavlarına katılmaya hak kazanarak para yatırma duyurusu yapılan adaylar, “Aday Bilgi Formu’nun pdf olarak” çıktısını alıp imzalayarak seçme sınavlarına gelirken yanında getirecektir. Bu belge sınav başvuru dilekçesi yerine geçecektir.)

c. Ön lisans veya lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, lisansüstü eğitim görmüş olanlar için lisansüstü eğitim diplomasının aslı ve fotokopisi, ilan tarihinde verilen tarihe kadar mezun olabilecek durumda olan adayların öğrenci belgesinin aslı ve/veya fotokopisi. (Yabancı ülkelerden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan “denklik belgesi” ile birlikte kabul edilecektir. Formasyon belgeleri yüksek lisans diploması olarak kabul edilmez.)

ç. Son bir yıl içerisinde çekilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf.

d. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi.

e. KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı.

f. Kendisi ve evli ise eşinin, sabıka kaydı olmadığına dair Cumhuriyet Başsavcılıklarından veya e-Devlet kapısı üzerinden alınmış “Adli Sicil Belgesi”.

g. Şehit, malul gazi ve muharip gazi eş ve çocuklarından başvuru yapacak adaylar için verilen şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin kurum veya Valilik onaylı örneği. (Ancak bu belgenin verilememesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan şehit veya vazife malulü olarak maaş aldığına dair belge ile kendisine verilen kimlik kartının aslı ve fotokopisi.)

ğ. Başvuru sırasında herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair imzalı beyanı.

h. Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu. (Şehit veya gazi eş ve çocukları sınav ücreti yatırmayacaktır.)

ı. Başvuru ile ilgili istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.

Aklınıza takılan soruları uygulamamızdan ve sitemizden Soru Sor menüsünden sorabilirsiniz.

Polis -Asker -Bekçi Alımları Hakkında Her Şeyi Uygulamamızda Bulabilirsiniz. Sorularınızı Uygulamamız üzerinden sorabilir ve bildirim alabilirsiniz.

Uygulamamızı indirmek için Tıklayın

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. bu yıl sınava girdim ve beni kara harp okuluna 28 hazirana çağırdılar tercihlerimde sahil güvenlik subay ve hava harp var ama sahil güvenlik tutuyor vücut kitle endeksi en az 17 olması gerekir değilmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir