SSK Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Emeklilik Prim İadesi

SSK Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Emeklilik Prim İadesi
A+
A-

SSK Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Emeklilik Prim İadesi

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarının büyük bir bölümü, emekli olduktan sonra Türkiye’ye dönüp hayatını burada idame etmeye çalışıyor. Aynen Türkiye’de yaşayan diğer vatandaşlar gibi emeklilik hayali kuruyor. Artık 11 Eylül 2014 tarihi itibariyle Türkiye’de 1 gün bile sigorta primi bulunan vatandaşlar açısından bu durum hayal olmaktan çıkmış durumdadır. İster çifte vatandaş olsun ya da isterse de ikinci defa emekliliği hak etmiş olsun durum değişmemektedir. Sonuç genel itibarıyla aynıdır.

Vatandaşlar, ister yurtdışında isterse de yurt içinde yaşasın Türkiye’ye tekrar geri dönmeleri halinde sosyal güvenliklerini sağlayabilmek amacıyla en son olarak 1985 senesinde kanun yürürlüğe konulmuştur. Bu kanun kapsamına göre yurtdışı hizmet borçlanması yapabilme açısından kesin dönmeleri şartı olarak konulmamıştır. Fakat bu zorunluluk, yurt dışında yaşayanların Türkiye’de emekli olması için gereklidir.

İade Olunan Primler

Türkiye,  çeşitli ülkeler ile Sosyal Güvenlik kapsamında çeşitli antlaşmalara varmış olmasının sonunda bu ülkelerden prim iadesi talep edebilir. Fakat her ülkenin emeklilik koşullarına göre prim iadesi ile değişiklik gösterir. Yurtdışından kesin bir şekilde Türkiye’ye dönen kişilerin yurtdışında sigortalarının bittiği tarihten itibaren 2 sene süre doldurmaları gerekecektir.

Bu süreye bekleme süresi denilmekte olup bu surenin en sonunda prim iadesine başvurmak mümkün hale gelmektedir. 2 senesini doldurmadan Türkiye’de bir sigortalı işe girerlerse vatandaşların sigorta bitiminden itibaren 2 senenin beklenmesi gerekir.

Fakat dul ve yetimler açısından istisnai durum söz konusu olmakla beraber, 2 sene şartı bulunmamaktadır. Ayrıca 18 yaşından küçük olan yetimler, 18 yaşını doldurana kadar, öğrenim gören ayrıca fiziksel ya da ruhsal açıdan engelli olan yetimler için 27 yaşını doldurmadan prim iadesi talep edebilir.

 İade Edilmeyen Primler

Prim iadesine başvuru yapan vatandaşlara ait, çocuk büyütürken geçirilmiş olan sürenin primleri, işveren hisseleri ve işsizlikten gelen ücretler gibi primler emeklilik sigortası kapsamında alınan yardım varsa bu primler iade edilmemektedir.

Prim İadesine Başvuru

Faaliyette bulundukları yurt dışından prim iadesi ile ilgili başvuruda bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının T.C. kimlik numaraları bulunan nüfus cüzdanları ile beraber bulundukları ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Ayriyeten yurtiçi ve yurtdışı emeklilik sorgulama işlemi de SGK İl müdürlükleri tarafından yerine getirilir.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!