Unipolar – Major Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

Unipolar – Major Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Unipolar – Major Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler? hakkında bilgiler vereceğim.

Unipolar – Major Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

Unipolar veya major depresif bozukluk (MDB) olarak da bilinen major depresyon, sürekli bir hüzün hissi veya dış uyaranlara duyulan ilgi eksikliği ile karakterizedir.

Tek kutuplu major ile bipolar depresyon arasındaki bir farkı ifade eder; bu, depresyon ve mani arasındaki salınım hali olarak da belirtilir. Bunun yerine, tek kutuplu depresyon, yalnızca “düşük duygu haline” ya da yaşamış olabileceğiniz olumsuz duygulara ve semptomlara odaklanır.

Neyse ki, major depresyon tıp toplumunda iyi anlaşılmıştır ve ilaç tedavisi ve konuşma terapisi kombinasyonu ile sıklıkla kolayca tedavi edilebilir.

Major Depresyon Nedenleri

Major depresyon prevalansı yaygın olmakla birlikte, nedenleri eşit derecede fazladır ve kökenleri çeşitlidir. Neuron Tıp Dergisi, genetiği, major depresif bozukluğun önde gelen bir nedeni olarak görmektedir; “ MDD’li bireylerin birinci dereceden akrabalarında (ebeveynler, kardeşler, çocuklar) genel olarak MDB’ye karşı yaklaşık 3 kat artmış risk [Major Depresif Bozukluk] grubu olarak belirler. Bu, depresyonunuzun en büyük belirleyici faktörünün soy ağacınızda bulunabileceği, ancak aynı zamanda önemli bir fizyolojik ve anatomik temeli olduğu anlamına gelir.

Birlikte ortaya çıkan hastalıklar ve tıbbi durumlar, major depresif bir atak geçirmede ciddi bir risk faktörü olabilir. Ayrıca, hastalığın semptomları da depresyona neden olabilir. Örneğin:

 • İştahınızı düzenleyin
 • Uyku zamanlamanızı düzene sokun veya sirkadiyen ritimlerinizi dengeleyin

Bu kalıpları ve alışkanlıkları ayarlamak genellikle depresyonunuzu tedavi etmez, ancak diğer semptomlarınızı profesyonel tedavi ile birlikte hafifletmek için harika bir adım olabilir.

Anatomik ve fizyolojik faktörlerin major depresyonda olduğu bilinmemektedir, ancak önemli olduğu düşünülmektedir. Sosyo ekonomik faktörlerin yanı sıra (örneğin, bir iş kaybı ve ekonomik yetersizlik hissi), yukarıdakiler major depresif bozukluktan muzdarip olmanızın ana nedenleri olarak kabul edilmektedir.

Major Depresyon Türleri

Günlük yaşamınızı zorlaştırabilmenizi etkileyebilecek birçok farklı tipte depresif bozukluk olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Her türün genellikle farklı nedenleri vardır, ancak genellikle bir zamanlar sevdiğiniz aktivitelere aynı genel ilgisizlik ve genel olarak melankolik hisleri içerir. Bunlar, depresyon tanısının ne kadar süreceğini ve her bir tipin tanımlayıcı özelliğini belirleyen belirleyiciler adı verilen alt türlere ayrılmıştır.

Mevsimsel afektif bozukluk veya SAD, doğrudan yılın zamanının neden olduğu bir hastalık olarak sınıflandırılır. En sık kış aylarında güneş ışığının kolayca bulunamadığı durumlarda ortaya çıkar. Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, SAD’nin “ışık terapisi ile etkili bir şekilde tedavi edilebileceğini, ancak SAD’li hastaların neredeyse yarısının sadece ışık terapisi ile iyileşmediğini” belirtmektedir. Bundan dolayı danışmanlık ve ilaç tedavisi ek olarak önerilmektedir.

Psikotik depresyon sıklıkla halüsinasyon görüyorsanız veya gerçekliğe uymayan sanrılara inanıyorsanız gelişir. Bu, travmatik bir olaydan ya da geçmişte bir tür depresyon geçirmiş olmanızdan kaynaklanabilir.

Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonra hormonal değişiklikler yaşayan yeni anneler arasında sık görülen bir durumdur. Yeni bir çocuk yetiştirme stresi ve vücudunuzdaki ve bedeninizdeki değişiklikler ruh halinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Ek olarak, Kanada Ruh Sağlığı Birliği, evlat edinen ebeveynlerin doğum sonrası depresyon belirtilerinin bir kısmına da maruz kalacağını belirtir.

Melankolik depresyonu olanlar genellikle kilo kaybı ve bir zamanlar sevdikleri aktivitelere ilginin azalması dahil en tipik depresyon belirtilerini gösterir. Sevdiğiniz birini veya yoğun bir kederi kaybetmeye benzeyen depresif bir ruh hali yaşayabilirsiniz.

Atipik depresyon genellikle ruh haliniz ve diğerleriyle olan etkileşimlerinizle doğrudan ilişkilidir. Belirtileri hipersomni, uzuvlardaki ağırlık ve sosyal anksiyetedir.

Katatonik depresyondan muzdaripseniz , büyük olasılıkla motor problemler ve davranışsal sorunlar yaşarsınız. Hareketsiz olabilirsiniz veya istemsiz hareketleriniz olabilir.

Belirti ve bulgular

Depresyonunuzun nedeni ile ilgili katkıda bulunan birçok faktör olabilir. Bunlar genellikle başa çıkma davranışlarında ve hissettiğiniz tepkilerde kendilerini gösterir. Ne tür bir depresyon geçirdiğinize bağlı olarak, çeşitli semptomlar yaşayabilirsiniz.

 • Olumlu çözümler görememekle birlikte olumsuz düşünme
 • Huzursuzluk
 • Odaklanamama
 • sinirlilik
 • Sevdiklerinizden ve düzenli faaliyetlerden çekilme
 • Uykuda artış
 • Yorgunluk ve uyuşukluk
 • intihar düşünceleri
 • Kilo kaybı veya kazanç

Major Depresyon Tedavisi

Major depresyon bozukluğu için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu yaklaşımlar psikoterapi, antidepresan ilaçlar, elektrokonvülsif tedavi (ECT) ve diğer somatik tedavileri içerir. Bununla birlikte, aşırı durumlar dışında, hem psikoterapi hem de antidepresanlar lehine ECT’den kaçınılır.

Bir psikiyatr hem psikoterapi hizmetleri sağlayabilir hem de bireysel ihtiyaçlara göre her kişi için farklı olan antidepresanlar reçete edebilir.

Kendinizi belirtilerden herhangi birini ya da herhangi bir şekilde major depresyon bozukluğu ile ilişkili buluyorsanız, bir uzmandan yardım almalısınız. Neyse ki, büyük depresif bozukluk son yıllarda çok daha az klinik hale geldi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.