Uzlaştırmacı Nedir? Uzlaştırmacı Nasıl Olunur? 2020 Son Değişiklik

Uzlaştırmacı Nedir? Uzlaştırmacı Nasıl Olunur? 2020 Son Değişiklik

Adalet Bakanlığı görevlendirilmesi yapılan Uzlaştırmacı Nedir? Uzlaştırmacı Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğim.

Uzlaştırmacı Nedir?

Uzlaştırma, ceza hukuku soruşturması veya kovuşturması aşamasında, ceza hukuku uyuşmazlığı içine düşen mağdur, suçtan zarar gören ile şüpheli veya sanık arasında uzlaşma kapsamına giren bir suç dolayısıyla, bu suçun tarafı olan kişilerden tamamen bağımsız ve objektif konumda olan, uzlaştırma konusunda uzmanlık eğitimi almış üçüncü bir kişinin katkısı ve katılımıyla yürütülen, suçun mağduru ve failinin iletişim kurmasının sağlandığı alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

Uzlaştırma yönteminin temel amacı ceza uyuşmazlıklarının çözümünde esas sistem olarak kabul edilen yargısal sistemin yerine geçirilmeye çalışılan veya bu sistemle rekabet eden bir çözüm süreci değil; ceza uyuşmazlığının taraflarını barıştırmayı amaçlayan, cezalandırıcı adalet anlayışına alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Uzlaştırma yönteminde ceza uyuşmazlığıyla ilgisi bulunan taraflar bu uyuşmazlığın çözüm sürecine dâhil edilmekte ve uzlaştırmacının yardımıyla aralarındaki uyuşmazlığın çözümü için bir edim belirlenerek veya böyle bir edim belirlenmeksizin uyuşmazlığın sona erdirilmesi konusunda ortak bir paydaya erişebilmektedirler.

Ceza Muhakemesi Hukukunda uzlaştırma Ceza Muhakemesi Kanunu md. 253’de belirtilen durumlarda ve yine bu maddede sayılan suçlar için uygulama alanı bulur.

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir?

Uzlaştırmacı eğitimi, Hukuk öğrenimi görmüş kişiler yönünden üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak veya hukuk ya da hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat, maliye alanlarında veya polis akademisinde en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olmak,

Uzlaştırmacı Olmak İçin Hangi Dersleri Almak Zorunlu

Siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış kişilerin uzlaştırmacı olabilmesi için aşağıda belirtilen derslerden en az ikisini almış olması gerekir:

● Anayasa Hukuku
● Ceza Hukuku (Genel Hükümler)
● Ceza Hukuku (Özel Hükümler)
● Ceza Muhakemesi Hukuku
● Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş/Hukukun Temel Kavramları/Temel Hukuk
● Ticaret Hukuku
● İş Hukuku
● Borçlar Hukuku

Uzlaştırmacı Eğitim Süresi Ne Kadar?

48 Saat (36 Saat Teori- 12 Saat Uygulama)

Uzlaştırmacı Eğitiminde Verilen Dersler Neler?

Programda verilecek dersler:

● Onarıcı Adalet ve Uzlaştırma
● Uzlaştırma Usulü
● İletişim
● Müzakere
● Uzlaştırma Şartlar ve Sonuçlar
● Uygulama

Kurs Ücreti Ne Kadar?

Kurs ücretlerinde farklılık göstermektedir. Üniversiteler kendi bünyesinde çalışanlara daha uygun bir fiyat verirken dışarıdan başvurularda 1000 – 1250 civarında olabiliyor. Adliyeler tarafından açılan ilanlarda ise bu ücret 800 civarında olabiliyor.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!