Windows 10 Yüklü Uygulamaların Tükettikleri Verileri Görün

Windows 10 Yüklü Uygulamaların Tükettikleri Verileri Görün
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Windows 10 Yüklü Uygulamaların Tükettikleri Verileri Görün hakkında bilgiler vereceğiz.

Windows 10 Yüklü Uygulamaların Tükettikleri Verileri Görün

Bu yazımızda Windows 10’a yüklü uygulamaların tükettiği internetten tükettiği veri oranları hakkında bilgi edineceğiz.

Microsoft son çıkardığı sürüm olan Windows 10 sayesinde bu sistemin yüklü olduğu bilgisayar, tablet ve benzeri teknolojik aygıtlara da belli başlı kolaylıklar sağladı. Eskiden yavaş olan sistem daha da hızlandırılarak insanların işlemlerini daha hızlı donmadan ve kasmadan yapabilmesini sağladı. Bunun dışında Windows 10 ile belli başlı uygulamaları da ek seçenek olarak sundu. İnsanlar bu uygulamalar sayesinde işlemlerini daha hızlı yapmakta zamandan feragat etmektedir.

Tüm bunların dışında bu kolaylığın bir de arka yüzüne bakmak gerekiyor. Windows 10 sayesinde sağlanan bu kolaylık sayesinde hayatımıza giren çeşitli uygulamaların bir de tükettiği veriler var. Eskiden bu verileri görmemiz imkansızken Microsoft’un son işletim sistemi Windows 10 sayesinde artık mümkün, işletim sisteminin ayarlar paneli kısmından veri kullanımına tıkladığınız zaman WiFi veya Ethernet kısmından hangi uygulamanın ne kadar veri tükettiği detaylı bir şekilde görülebilmektedir.

Bu sayede bilgisayar üzerindeki uygulamaların hangisinin daha fazla veri tükettiği hakkında kolay bir şekilde bilgi edinebiliyoruz. Eskiden bazı uygulamalar kendi kendine açılıp özellikle kotalı internet kullanıyorsanız kota üzerinden interneti bitiriyordu. Ardından kotanızın nasıl tükendiğini fark edemiyordunuz. Windows 10 ile gelen bu yenilikle artık internetinizi tüketen uygulamaları kolay bir şekilde görmeniz mümkün oldu.

Windows 10 Veri Tüketimi Yapan Uygulamaları Görmenin Yolu

İnternet kotanız çabuk bitiyorsa ya da internet hızınızda bir yavaşlama varsa bu sorun farklı nedenlerden kaynaklansa bile bir nedeni de bilgisayarınızda açık olan uygulamalarda olabilir. Bu nedenle bilgisayarınızda ki “Başlat” sekmesinden “Ayarlar” bölümüne girip oradaki “Ağ ve İnternet” sekmesine tıklamalısınız. Bunun nedeni “Ağ ve İnternet” bölümü üzerinden veri tüketimi yapan uygulamaları kolay bir şekilde görebilmeniz.

Bu bölümde en alt sekmeye indiğinizde çıkan “Veri Kullanımı” bölümünden bilgisayarınızdaki uygulamaların ne kadar internet tükettiğini görebilirsiniz. Eğer bu bölümde herhangi bir veri görünmüyorsa veya sekme kendini açıp kapatıyorsa ya da kendi kendine kapanıyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatıp işlemleri tekrar yapmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.