Askerde Subay Olarak Kalma Koşulları Nelerdir?

Askerde Subay Olarak Kalma Koşulları Nelerdir?

Asker Adayları bu yazımda sizlere Askerde Subay Olarak Kalma Koşulları Nelerdir?hakkında bilgiler vereceğim.

Askerde Subay Olarak Kalma Koşulları Nelerdir?

Arkadaşlar bu konuda çok sorular geliyor sizlere kısa bir açıklama yapma gereği duyduk. Askerde subay olarak kalma gibi işlemler de dışarıdan alım yapılan subay alımı ile aynı zamanda yapılmaktadır. Sadece askerde olanlar için ayrı bir subay alımı yapılmamaktadır.  Jandarma Genel Komutanlığı, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri vb kurumlar düzenli olarak subay alım ilanları yayınlamaktadır. Buradaki başvuru şartlarını taşıdıktan sonra başvurunuzu yapacaksınız daha sonra yapılan başvuru işlemi kontrol edilecek. Daha sonra ise alım kılavuzunda sınav türleri neler ise o sistem uygulandıktan sonra başarı olan adaylar subay olabilir.

Ben askerdeyim direk subay olacağım diye bir şey yoktur. Öyle olsaydı askere lisans mezunu olarak gidenlerin yarısından fazlası subay olarak askerde kalırdı. Genel olarak subay olma şartları ise aşağıda sizler için verildi.

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları Nelerdir

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak subay olmanın temel şartlarından biridir.

2) En az dört yıllık lisans mezunu olmak. (Denkliği olan okulların lisans mezuniyeti de kabul ediliyor.)

3) Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle yirmi yedi yaşını, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için otuz iki yaşını bitirmemiş olmak. Yaş askeriye için temel kiriterlerden biridir. Yaşınızı mahkeme kararı ile düzeltseniz dahi kabul görmüyor.

4) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, T.S.K., J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. Bu maddede sağlıkla ilgili şartlar belirtilmektedir. Boyunuzun, kilonuzun, sağlık durumunuzun subay olmaya engel olmaması gerekmektedir.

5) Adayın kendisi ve evli ise eşi; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmamış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisi ve evli ise eşi; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak. Yani yüz kızartıcı suçları işlediği mahkeme kararı ile tespit edilen kişiler subay olamazlar.

6) Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik, ahlaki nedenlerle çıkarılmamış olmak,

7) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

8) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

9) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle askeri okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak,

10) Terör örgütleri ile bu örgütlerin yasal veya yasa dışı uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,

11) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair yazılı beyan sunmak,

12) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Polis Adayı Yetiştiren Okullar Hangileri

Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olur

PMYO Adaylarının Dikkatine YKS Başvuruları Başladı

YORUMLAR

 1. Sefa Durgut dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) nasıl olabilirim bilen varsa söyleyebilirmi?

 2. Halil dedi ki:

  Dış kaynaktan subay alımları için 2020 son diyorlar. Doğru mudur?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır böyle bir açıklama yok

   1. Halil dedi ki:

    2016’dan önce hep sözleşmeli subay alınmış, sonrasında da muvazzaf alınmış. Bundan sonra hep böyle gider mi acaba?

 3. resul dedi ki:

  2. sınıfdayım 2 seneye kadar bu kanun değişirmi ?

  1. Admin dedi ki:

   Belli olmaz.

 4. Mehmet dedi ki:

  Kpss puanının subay lik icin 60 ve üzeri olması şart mı yani kpss puanı sorun olur mu acaba çok merak ediyorum teşekkürler şimdiden