Bekçiler Polis Olabilir Mi? – Bekçiler Nasıl Polis Olabilir?

Bekçiler Polis Olabilir Mi? – Bekçiler Nasıl Polis Olabilir?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Bekçiler Polis Olabilir Mi? hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçiler Polis Olabilir Mi?

Arkadaşlar birçok kişi Bekçilikten Polisliğe Geçiş olduğu yönünde bilgiler paylaşıyor ancak bir şey yoktur. Son yıllarda Bekçi alımlarının artmasından dolayı adaylarda belirli bir yıl çalıştıktan sonra Polisliğe geçerim yönünde düşünceler oluşuyor. Ne Bekçi Kanununda  ve de araştırdığım bir yerde böyle bir şeye rastlamadım.

Bekçi Kanunundaki Madde Nedir?

Madde 13 – Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfi edebilmek için bulunduğu derecede Fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmak, üst derecede açık kadro bulunmak şarttır.

Terfiye hak kazananların açık kadro sayısından fazla olması halinde yarışma sınavı yapılır.

Bekçilikten Polisliğe Geçiş Konu İlk Nerede Açıldı?

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, 2018 yılında İzmir’de bekçi adaylarının yemin töreninde bekçilerin başarı gösterdiklerinde polis memurluğuna geçebileceklerini söyledi. Konuşmasında ise;

Aşkın, “İçişleri Bakanlığı ile iletişime geçtik. Bizlere çarşı ve mahalle bekçiliği uygulamasından memnun olup olmadığımızı sordular ve onlara çok memnun olduğumuzu, uygulamaya sayının artarak devam edilmesini beklediğimizi söyledik. Sizlere bir de müjdem olsun, bekçilerin yani sizlerin gelişimini izleyeceğiz, durumlarınızı takip edeceğiz. Görevinde başarılı olup sivrilenleri polis kadrosuna alacağız. Mevzuatta herhangi bir sıkıntı yok, İçişleri Bakanlığı da konuya oldukça sıcak baktı” dedi.

Geçiş konusunda bir yönetmelik ya da kanun yayınlandığında sizlere en kısa sürede bilgiler vereceğim. Yukarıda paylaştığım gibi şu an ki koşullarda Bekçilerin belirli bir görev yaptıktan sonra Polisliğe geçişi yönünde bir şey yoktur.

Bekçilik Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Bayan Bekçi Alımı Ne Zaman Olacak?

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Olma Şartları Neler?

YORUMLAR

 1. Kubilay dedi ki:

  Polislik sınavlarını kazanıp girebiliriz ama heralde

  1. Admin dedi ki:

   Evet kardeşim

  2. İsmail dedi ki:

   14 aylık bekçiyim asaletin tasdik oldu 4 yıllık üniversite mezunuyum bu sene kpss den polislik puanını yaptığım takdirde istifa etmeden emniyette polisliğe geçiş yapabilir miyim?

   1. Admin dedi ki:

    Geçiş yok kardeşim aşamaları tamamlaman lazım okula kesin olarak yerleştikten sonra istifa edersin ama garantsi yok yani

    1. Önder dedi ki:

     İstifa ettiğinde tekrar emniyet bünyesine girebilir Misin?

     1. Admin dedi ki:

      Bu sorunun cevabını kesin olarak bir dilekçe ile Emniyet Genel Müdürlüğüne yazmanızı öneririm

    2. Çmb dedi ki:

     Emniyette bekçi olarak 2 yıldır görev yapıyorum. 2019 kpss lisans sınavından 75 puan aldım. 26. Dönem polislik başvurusu için siteye girdiğimde başvuru koşullarını karşılamıyorsunız yazısı çıkıyor. Kurumiçi yükselme sınavı da yapacaklarını sanmıyorum. Anlamadığım yeterli puanı yaptığım takdirde niye önümüzü kapatıyorlar. Boş yere kpss ye girdik. Bekçilik kanunlarıda yetersiz bir düzenleme yapılmıyor. Tam bir muamma içerisinde çalışıyoruz. İlerisi ne getirir bilinmez.

 2. oguz eren dedi ki:

  bi türlü anlayamadım ya bi yardımcı olsanız 12.sınıfım üniversite sınavına giricem bekçi olmak için ayrı bi sınava falanmı girmem lazım açıklamada bulunursanız sevinirm

  1. Admin dedi ki:

   Bekçi alımalrında sınav ayrı oluyor ama şu an alım yok alım olunca duyuracağız