E-Devlet ile Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama

E-Devlet ile Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devlet ile Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

Alt-Üst Soy Hakkında Genel Bilgiler

Alt-üst soy bilgisi sorgulama, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün 8 Şubat 2018 tarihinde e-Devlet sisteminde kullanıma açtığı bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanan bireyler; alt soy geçmişini ve 1800 yılının başlarına kadar olan üst soy geçmişini inceleme şansını buluyor.

Bu belge resmi olarak herhangi bir kurumda geçerli bir belge değildir. Özetlemek gerekirse; bu belgede Ermeni kökenli olduğunu öğrenen bireyler, bu belgeyle Ermenistan vatandaşı olmak için hak iddia edemez. Alt-üst sorgulama sayfasında; en üstte bulunan kişiler en eski nesilleri, en altta bulunan kişiler en yeni nesilleri ifade eder.

E-Devlet ile Adım Adım Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama İşlemleri

  • Öncelikle e-Devlet ana sayfasına bağlanılmalıdır. E-Devlet ana sayfasına bağlanmak için https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklanabilir.
  • Ana sayfadaki giriş seçeneklerinden herhangi biri seçilir. “T.C. Kimlik Numarası” en çok tercih edilen giriş seçeneğidir.
  • C. kimlik numarası yazılır ve ardından da şifre yazılır. E-Devlet şifresine sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesine giderek 2 ₺ karşılığında e-Devlet şifresine sahip olabilirsiniz.
  • Giriş yapıldıktan sonra ana sayfadaki arama motoruna “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” yazılır ve altta çıkan seçeneğe tıklanır.
  • Kimlik doğrulama işlemi istenirse doğrulama işlemi yapılır.
  • Kimlik doğrulama onayı sonrasında çıkan sayfada üst ve alt soyların; yakınlık dereceleri, ad-soyadı bilgisi, bağlı bulundukları mekân, medeni halleri, doğum-ölüm tarihleri, öğrenilebilir.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!