E-Devlet ile Medula Optik ve Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama

E-Devlet ile Medula Optik ve Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devlet ile Medula Optik ve Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E-Devlet ile Medula Optik ve Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama

Türkiye devleti sosyal bir devlet olup vatandaşların birçok sağlık ihtiyacını karşılamaktadır. Bu ihtiyaçlardan biri de optik cam ve çerçevelerdir. Medula; bir reçete onay sistemi olup optik alanında, bireylerin tüm bilgilerinin mevcut tutulduğu bir sistemdir. Kısaca; Optik mağazalarındaki optikçilerin, bireylerin T.C. kimlik numarasıyla üzerine kayıtlı tüm optik bilgilerinin görüldüğü sisteme medula optik sistemi denir.

SGK Destekli Gözlük Alabilme Şartları

  • Öncelikle kişilerin gözlük alabilmesi için SGK’ye belli zamanlarda belli bir miktar prim ödemesi Böylece kişiler indirimli gözük satın alma hakkına sahip olur.
  • Reçetesiz gözlük alınamaz. Bu yüzden bireyler, muayene olduktan sonra doktorun belirlediği gözlüğü almalıdır. Ayrıca gözlük yenileme işlemlerinde de tekrar muayene olunmalıdır. Çünkü göz hastalığının seyri değişebilir.

Gözlük Reçetesi Geçerlilik Süreci

SGK kapsamında gözlük reçetesi, alındıktan sonraki 10 iş günü içerisinde geçerlidir. SGK kapsamı dışındaki gözlük reçeteleri ise 1 yıl geçerlidir. Yani bu süreler içinde, optik mağazalarına giderek reçete edilen gözlükler satın alınabilir.

Gözlük Yenileme İşlemi Süresi

SGK kapsamındaki bireylerin gözlük yenileme hakkının doğması için 3 yılı doldurması gerekir. 3 yıl sonra indirimli gözlük alma hakkı doğar. SGK kapsamı dışındaki bireyler, gözlük yenile işlemini dilediği zaman gerçekleştirebilir.

Aşağıdaki göz hastalıklarına sahip olan bireyler, muayene olma şartıyla 3 yıl dolmadan da gözlük değişimi yapma hakkına sahip olurlar.

  • Diyoptrilik
  • Gelişim çağında olan çocuklar

E-Devlet ile Adım Adım Cam ve Çerçeve Sorgulama İşlemleri

  • Öncelikle e-Devlet sitesine giriş sayfasına geçilmelidir. https://www.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklayarak e-Devlete geçiş yapabilirsiniz.
  • Açılan sayfada giriş seçeneklerinden herhangi biri seçilerek giriş yapılmalıdır. “T.C. Kimlik Numarası” ile giriş yapmak en çok tercih edilen seçenektir. Öncelikle T.C. kimlik numarası girilir, ardından şifre girilir. E-Devlet şifresi yoksa herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz.
  • Ana sayfadaki arama motoruna “Medula Optik ve Cam Çerçeve Bilgisi Sorgulama” yazılır ve hemen altta çıkan seçeneğe tıklanır.
  • Kimlik doğrulama işlemleri yapılır.
  • Kimlik doğrulama işlemleri onaylandıktan sonra tüm cam ve çerçeve bilgileri sayfada gözükür.
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!