Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Astsubay Alımları / Jandarma Astsubay Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları
Jandarma Astsubay Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Jandarma Astsubay Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Jandarma Astsubay adayları bu yazımda daha önceki alımlarda çıkmış, Jandarma Astsubay Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları hakkında bilgiler vereceğim.

Jandarma Astsubay Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Değerli Jandarma Astsubay alımı ve askeri mülakatlara girecek arkadaşlar sizler için çıkmış bazı soruları cevaplandırdım. Elimden geldikçe soruları cevaplayıp buradan yayınlamaya çalışacağım. Yazımın sonunda sizlere bu alanda kaliteli bir uygulamayı önereceğim. İçerisinde yüzlerce soru olan ve kendinizi ifade etmenizi sağlayacak güzel bir uygulamadır.

İnkılapçılık ilkesini anlatınız?      

Çağın gerisinde kalan kurumları kaldırarak modern kurumların oluşmasını sağlamaktır. Bununla birlikte yapılan devrimlerin kalıcı ve sürekli olması önemlidir.

Laiklik ilkesini anlatınız?

Devletin, bütün dinlere eşit yaklaşması, kişilerin din ve vicdan hürriyetini koruması anlamına gelir. Devletin daha demokratik bir yönetim biçimine kavuşması için yönetimde dini etkiden arındırma gerekir. İnanç ve pozitif bilimlerin arasındaki sınırı kesin olarak belirleyen bir ilkedir.

Milliyetçilik ilkesini anlatınız?     

Ülkemizde bireyin hak ve özgürlüğüne önem vermeyi, bireylerin birbirlerinin haklarına saygı duymasını, ulusal birlik ve beraberliği sağlamayı hedeflemektedir.

Cumhuriyetçilik ilkesini anlatınız?           

Toplumun ulusal egemenlik ve cumhuriyet yönetimi anlayışını benimsemesi, halkın yönetime etkin biçimde katılması hedeflenir.

Devletçilik ilkesini anlatınız?      

Devletin kalkınma için gereken ekonomik modeli gerektiğinde kendi eliyle uygulayabilecek teşebbüsler kurmasıdır. Kamu çıkarlarını yakından ilgilendiren konularda devletin daha etkili bir mekanizma olması gerekir.

Halkçılık ilkesini açıklayınız?        

Halk arasında demokrasi kültürünün geliştirilerek halkın devleti daha iyi tanıması ve yöneticilerini nitelikli insanlar içinden seçmesi amaçlanır. Ulus, kendi geleceğini kendisi belirler.

İzmir’de ilk kurşunu atan kimdir?            

Hasan Tahsin

Gelibolu’da savaşın seyrini değiştiren köyün adı nedir?               

Oluklu Köyü

Tarih nedir?      

İnsan topluluklarının geçmişte meydana getirdikleri olayları, birbirleriyle olan ilişkilerini, sosyal ve ekonomik durumlarını, yer ve zaman göstererek, sebep sonuç ilişkileri içerisinde, belgelere dayalı olarak, objektif bir biçimde inceleyen sosyal bilim dalına tarih denir.

Nutukta nelerden bahsediliyor?             

Mustafa Kemal Cumhuriyet Halk Partisinin 2. Olağan Büyük Kongresi’nde 15 Ekim 1927’de mecliste 6 gün süren konuşmasında 1919 -1927 yılları arasındaki gelişmeleri anlatmıştır. Konuşma otuz altı buçuk saat sürmüştür. Sonradan “Nutuk, Büyük Nutuk, Söylev” adıyla tarihimizde yerini almıştır. M. Kemal bu konuşmasında; Osmanlı Devleti’nin son günlerini, Milli Mücadele yıllarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatmıştır.

Atatürk’ün katıldığı savaşlar nelerdir?

Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911, İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913, Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915, Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917, Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918 Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923), Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921, Büyük Taarruz 4 Mart 1922

Marshall Planı nedir?    

Marshall Planı II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konmuş ABD kaynaklı, antikomünist hedefleri olan bir ekonomik yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD’den ekonomik kalkınma yardımı almıştır. Türkiye de bu 16 ülkenin içersindedir.

Rönesans’ nedir?           

İtalya’da ve daha sonra Avrupa ülkelerinde hümanizmin etkisiyle ortaya çıkan klasik ilkçağ kültür ve sanatına dayanarak gelişen bilim ve sanat akımıdır.

‘Uyuşmazlık Mahkemesi’ nedir?             

Uyuşmazlık Mahkemesi adli, idari ve askeri yargı mercileri arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemeyle yükümlü olan mahkemedir.

Birici Dünya Savaşı’nın nedenleri nelerdir?         

Ham madde ve sömürgecilik yarışı, Fransa ile Almanya arasındaki Alsace Loure anlaşmazlığı, Balkanlardaki Avusturya Macaristan İmparatorluğu, Rusya çekişmesi, Avrupa’daki gruplaşmalar, Almanya ve İtalya güçlenerek Avrupa’nın güç dengesini bozması, Avusturya Macaristan İmparatorluğu veliahtının Saraybosna’da bir Sırp Miletçisi tarafından öldürülmesi.

Divan-ı Lügat’it Türk adlı eserin yazarı kimdir?   

Kaşgarlı Mahmut

Hababam Sınıfı nın yazarı kimdir?           

Rıfat Ilgaz

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları nelerdir?        

Ham madde ve sömürgecilik yarışı devam etti, İmparotorluklar yıkıldı yerine uluslu devletler kuruldu, Cumhuriyet ve demokrasi yayıldı, Bir daha Savaşlar olmasın diye Milletler Cemiyeti (Cemiyet_i Akvan) kuruldu.

Türkiye’nin en büyük dağı hangisidir?   

Ağrı Dağı

Türkiye’nin kaç tane sınır komşusu vardır?         

Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan’dır

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin savaştığı cepheler nelerdir?           

Kafkasya Cephesi, Çanakkale Cephesi, Yemen Cephesi, Hicaz Cephesi, Kanal Cephesi, Filistin Cephesi, Suriye Cephesi, Irak Cephesi, Galiçya ve Makedonya Cephesi.

1921 Anayasası’nın özellikleri nelerdir?

Milli Egemenlik ilk kez dile getirilir, Türk tarihinin en yumuşak anayasasıdır, Yasama ve yürütme yetkisi mecliste toplandığı için Meclis hükümeti söz konusudur.

‘Kamu Denetçiliği'(Ombudsman) nedir?              

Türkiye’nin kamu ile idarenin her türlü eylem,işlem,tutum ve davranışlarını,insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleyen, araştıran ve önerilerde bulunan kurumdur.

88 Yorumlar

 1. BU SORULAR OLDUĞUNU NEREDEN BİLİYORSUNUZ ?

 2. HEPSİNİMİ SORUYORLAR YOKSA İÇLERİNDEN 2 3 TANESİNİMİ KAÇ ADET SORU SORUYORLAR YANİ ORTALAMA ?

 3. Bende 22-23 mayıs ta mülakata girdim j.astsubay
  Bana kendinizi tanıtmamızdan ayrı Zor ve Baskı altında ne yapardın sorusu geldi.

  • Teşekkür ederiz.

   • şu anda üniversite okuyorum 2 yıllık astsubaylık alımları tutuyormuş dediler ama sağ kolumda dirsek altında dövme var ”life is my life” diye bir cahillik le küçükken yaptırdık. şimdi sorum kimi komutan sorun yok alınıyor diyor kimisi hiç uğraşma diyor napmam gerekiyor yani kesinleşmiş bir bilgi var mı bazı komutan arkaşlarım elde elin üstü bilekte dövmeli kişilerin şuanda uzmanlık yaptığını söylüyor nereye bakacağımı kime inancamı şaşırdım bilgisi olan var mı

 4. arkadaslar sözleşmeli er lik yaptım 4 ay ve sonrasında bırakma kararı aldım ordakı yüzbasım seni izine göndericez sonrasında gelmiceksın bizde alaya mesaj atıcaz bu personel bu tarıhde burda olması gerekırken bu tarıhde olmadı bız gemi olarak sözlesmesini fes ediyoruz dıye fes edildi
  sorum o kı bekcilik sınavlarına girmeyi düşünüyorum bu olay karsıma cıkarmı ?
  resmi kurumdan sozlesme fes olmus bırını bekcı yaparlarmı ? cevaplarınız ıcın tesekkurler sımdıden
  not yüz kızartıcı suc olmadı olmazda …

 5. Kazadan dolayi olusmus yara ve ameliyat izi sıkıntı olurmu herhangi platin yada protez yok

 6. Msb astsubay mülakatından geçtim sözlüye girecem ne zaman sonuçlanır hemen gününde mi yoksa bekleyecek miyiz

 7. Astsubay mülakatina girececem e devletten alınan belge geçerli oluyor mu

 8. msb astsubay dış kaynak muhtemel sorular nelerdir? bilgisi olan var mı ? mülakata az kaldı

 9. UYGULAMANIZIN İOS TABANLISI NE ZAMAN ÇIKAR ACABA ?

 10. Karnimda 7 cm iz var subaylikda sinavinda sorun olurmu ?

 11. Bu ayda dış kaynak Asubaylık sözlü mülakata girmiş olup bilgi verecek biri varmı acaba arkadaşlar?

 12. Arkadaşlar benim mart 14 de astsubaylık mülakatim var gerekli belgelerde güvenlik soruşturması formu var onu biz mi dolduracagız ordakiler mi?

 13. hocam kadın jandarma astsubaylık için başvuru yaptım 300 alımı var 3000 kişi arasından seçilmek için bana önerebileceğiniz yöntemler var mı bir de jandarma/ikmal spor mülakatında parkur branşa göre değişiyor mu?

  • Parkur derecesi ve puanlama sitemizde bulunmaktadır ona göre yüksek puan almanız size avantaj olur

 14. Hocam sözlü mülakata giyeceğimiz giysi önemli mi yani takım elbise giymek zorunu mu ?

 15. Yarın sabah sözlü mülakata gireceğim güvenlik formundan başka bişey götürüyor muyuz evrak olarak

 16. Hocam 25.03.2019 tarihinde Ankarada KKK Astsubaylık spor mülakatım var. Spor Mülakatına gelirken getirilmesi İstenilen belgeler de diplomanın aslı isteniyor. Lakin şuan Ön Lisans diplomam kaybolduğundan bulamıyorum. E devletten alacağım mezun belgesi(öğrenci belgesi) geçerli sayılır mı? Eğer kesin bilginiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.

  • Kesin değil ama kılavuzda bununla ilgili bir açıklama yapılmıştır oraya bak kardeşim

  • Diplomanın aslını istiyorlar. Diplomanda ki isim soyisim ile senin evrakların tutuyor mu diye bakıyorlar. Eğer diplomayı tekrar almanız gibi bir olanak varsa tekrar dan okulun ile irtibata geçebilirsiniz.

 17. Düne kadar kayıt yaptıranlar ne zaman mülakata ve sınava cagiriliyor ?

 18. Merhabalar . Başvurusu yeni biten sözleşmeli astsubaylığa başvurdum. Oldu ya mülakatlara çağrıldık. Götüreceğim belge elbise vs. Şeyler var mı ??? Bilen varsa cevaplayabilir mi ?

 19. Hocam bende astsubaylığa girdim spor geçtim sözlü var bişry sorcam askerde ceza aldım askerliğim uzadı telefondan ve garnizon terkten yüz kızartıcı değil bişey olur mu?

 20. Merhaba sol kolumda dirseğe yakın yerde 12 dikiş var çok aşırı abartılı olmamakla birlikte küçükte sayılmaz 4-5 cm civarında bir dkiş izi var Jandarma Astsubaylık 2019 sınavına gireceğim sorun olur mu ?

 21. Merhaba hocam bir şey sormam lazım sol gözümde hafif kayma var iki gözümde de görmede sıkıntı yok acaba bu kayma hem askerliğe hem de astsubaylık yapmama engel olur mu ?

 22. Merhabalar 17 18 yaşlarında uyuşturucu yakallattım ve denetimli serbestlik gördüm ve tertemiz bir şekilde bitirdim yani sadece ayda 1 kere imza attım. Üstünden 7 yıl geçti hiç bir suç yada başka birşey yok güvenlik soruşturmasında sorun olurmu

 23. Kardeşim merhaba ayagimda platin var ama benim yürümeme kosmama engel değil sağlıktan elerler mi ona gore gidecem ankaraya sinavlara

 24. astsubaylık başvuru yaptım çağrıldım.. benim ayak küçük parmağımı kırdım biraz havada duruyor sadece, herhangi sıkıntı çekmiyorum ayakkabı giyerken bile… bide gözüm 0,75 miyopluk var gözlük kullanmıyorum sağlıktan geçermiyim sizce..

 25. Merhaba spor için sağlık raporu lazım galiba aile heminden alınan normal sağlık raporundan bir farkı var mı ?

  • Sol üst alnımda dikiş yeri var 7 yaşından kalma üstüne saçlarım giriyor 2 cm yaklaşık ön sağlıkta çıkar mı

 26. İyi günler ben soyadımı degistirdim ögrenci belgesi eski ismimle çıkıyor eski soyadımla götürsem olur mu ?

 27. Herkese iyi günler jandarma astsubaylık mülakatına giricem istenilen belgelerde parkur spor yapmasına bir engel yoktur ibarereli tek hekim imzalı sağlık raporu istiyorlar ben aile hekiminden aldm ama bu ibare yok sorun teşkil eder mi. şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 28. merhaba ben 2019 msü sınavına girdim. Astsubay myo tercihi yapacağım
  düz tabanım ama esnek düztaban yorulma veya herhangi bir engel yok şükür.
  Sağlık mülakatında elenirmiyim yada yüzde kaç geçebilme şansım var.
  Şimdiden sağolun.

 29. Serhat kulaksiz

  Her sene ayni sorularmi cikiyo farkli mi oluyor sorular

 30. Abiler Bende De Kunduracı Göğsü Denilen Bir Göğüs Bozukluğu var sizce Astsubaylık alımında sıkıntı olurmu güvercin göğsü değil kunduracı göğsü yani içe doğru eğim almış sizden ricam cevaplarssanız

 31. Hocam 21.06.2019 tarihinde mulakatlara girecem sozmesli er olarak ne yapmam lazım

 32. Uygulamayı bulamadım sayfada yardımcı olabilir misiniz ?

 33. daha yeni 12. sınıfa geçtim ne zaman başvuru yapmam ve ne zamn sınavlara girmem gerekiyor

 34. Kapalı safra kesesi ameliyatı geçirdim karnımda 4 tane delik var şuanlık.Kapalı yoldan safra kesesi alımı engel teşkil eder mi? Şu an da safra kesem yok.Taş nedeni ile alındı.Bilgilendirirseniz sevinirim.
  Saygılar.İyi çalışmalar.

 35. mulakatların bırınden gecıp bırınden kalırsak ne olur?

 36. 17 yaşındayım açık öğretimden okuyorum bayan astsubaylık sinvalarina girmek istiyorum girebilirmiyim ve bayan astsubay alımı yüksek mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir