Kimler MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Tercihleri Yapacak?

Kimler MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Tercihleri Yapacak?

MSÜ adayları Kimler MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Tercihleri Yapacak? hakkında bilgiler vereceğim. Yazının sonunda sizler için paylaştığım önemli yazıları okumanızı öneririm. 

Kimler MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Tercihleri Yapacak?

Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Merkezi tarafından 2020 MSÜ için Tercih işlemleri için duyuru yayınlandı. 

Adayların tercih işlemleri sırasında hata yapmamaları ve hak kaybına uğramamaları için duyuruyu dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir.

Kara Harp Okulunda (ANKARA) yapılacak 2’nci Seçim Aşamalarına, sadece tercih yapan adaylar çağırılacaktır.

1.2020-MSÜ’ye başvuru yapan ve sınav ücretini yatıran adaylar tercih yapabilecektir. Adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 01-26 Haziran 2020 (saat 23:59’a kadar) yapmaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde tercihini yapmayan adaylar, 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.
2. Şehit/Gazi çocuğu olan adayların dikkatine!
Şehit ve gazi çocuğu olan adaylar tercih işlemleri sırasında “Bilgilerim” sekmesinden Şehit / Gazi Belgesi yükle düğmesine basarak ilgili kurumlardan aldıkları “Şehit/Gazi Yakını” belgelerini uygun formatta yükleyeceklerdir. Şehit ve gazi çocuklarından 2020-MSÜ sınavında belirlenecek “Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanının” %90’nını alanlar, ikinci seçim aşamalarına çağırılacaktır. Aday çağrı sayıları kontenjan miktarına göre belirlenecektir.
3. Hava Harp Okulu (HHO)’nu tercih edecek adayların dikkatine!
HHO için yapılacak seçim aşamalarına sadece ilk tercihi HHO olan adaylar arasından MSÜ-SAY puan sırası ve çağrı kontenjanına göre çağrı yapılacaktır. HHO’nu ikinci ve sonraki tercihlerine koyan adaylar HHO için aday olamayacaklardır.
4. Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando MYO)’nu tercih edecek adayların dikkatine!
Bando MYO tercih eden adaylar (sırası önemli değil sadece tercihlerin arasında olması önemlidir.) mülakat aşamasını müteakip Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına alınacaktır. Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, teori ve çalgı performansı olmak üzere iki ana bölümden oluşacaktır.
5. Adaylar Harp Okulları için;
         – Kara Harp Okulu (KHO),
         – Deniz Harp Okulu (DHO),
         – Hava Harp Okulu (HHO),
         – Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Deniz Harp Okulu (SG-DHO)
        Astsubay Meslek Yüksekokulları için;
         – Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu (Kara Asb.MYO),
         – Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu (Deniz Asb.MYO),
         – Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (Hava Asb.MYO),
         – Sahil Güvenlik K.lığı adına Deniz Asb.MYO (SG-Deniz Asb.MYO)
         – Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu (Bando Asb.MYO),(Bu okulu işaretleyecek adaylar müzik yetenek sınavına girecektir.) tercihi yapabilecektir.
6.     2’nci seçim aşamalarına çağrı yapılacak puan türleri;
        KHO 2020-MSÜ Sayısal Puanı
                 2020-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
        DHO 2020-MSÜ Sayısal Puanı
        HHO 2020-MSÜ Sayısal Puanı
        Kara Asb.MYO 2020-MSÜ Sayısal Puanı
                 2020-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
                 2020-MSÜ Genel Puanı
        Deniz Asb.MYO 2020-MSÜ Sayısal Puanı
                 2020-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
                 2020-MSÜ Genel Puanı
        Hava Asb.MYO 2020-MSÜ Sayısal Puanı ,
                 2020-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı,
                 2020-MSÜ Genel Puanı
        Bando Asb.MYO 2020-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan
Yukarıda yer alan puan türlerinden çağrı işlemlerinde hangisinin kullanılacağı Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğünce kontenjan durumuna göre belirlenerek internet ortamında ilan edilecektir. (Çağrılar puan türlerindeki okul kontenjanlarına göre yapılacağından her puan türünden farklı miktarda aday çağrılabilecektir.)
Okul türüne göre belirlenen taban puanlar ve adayların ilgili 2020-MSÜ puan türündeki sırasına göre 2’nci Seçim aşamalarına çağrılması ile ilgili bilgilendirme https://www.personeltemin.msb.gov.tr genel ağ adresinden yapılacak olup sınav çağrıları Temmuz 2020 ayı içerisinde MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığınca https://www.personeltemin.msb.gov.tr adresinden yapılacaktır. Sınava çağırılan adaylar, sınava başvuru yaparken / tercih yaparken verdikleri cep telefonlarından bilgilendirilecektir. Bu nedenle adayların iletişim bilgilerinin doğru olması ve özellikle cep telefon numaralarının güncel olması çok önemlidir.
7. Yerleştirmede Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kendi içinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Harp Okullarına yerleştirilen adayların MYO tercihleri dikkate alınmayacaktır.
8.  Adaylar “Yerleştirme İşlemleri” süresince tercih öncelikleri ve Aday Değerlendirme Puan (ADP) sıraları dikkate alınarak yerleştirileceklerdir. “Ek Yerleştirme” sürecinde ise intibak eğitimlerinin belirlenen zamanda ve etkin olarak icrası ile Harp Okulları ve Asb.MYO’ların belirlenen zamanda eğitim ve öğretime başlayabilmesi maksadıyla okullardaki eksik kontenjanlarda tercih önceliğine bakılmaksızın tercihleri arasında bulunması halinde sırası gelen adaylar ilgili okullara yerleştirilecektir. Harp Okulları ve Asb.MYO tercihleri olan adaylardan Harp Okulları intibak eğitimine katılan hiçbir aday MYO tercihlerinde sıra gelse dahi geçiş yapamayacaktır.
DİKKAT !!!
Erkek Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 cm; Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak uygulanacaktır. Boy sınırının altında kalan adayların fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylıkları sonlandırılacaktır.
Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları 165 cm -190 cm (dâhil) arasında olacaktır.
DİKKAT !!!
Harp Okulları için 2020 yılı YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2020 Yılı YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeyen veya 2019-TYT puanını kullanmak için 2020-YKS’ye başvuru yapmayan adaylar, hiçbir surette askeri okullara yerleştirilmeyecektir.
DİKKAT !!!
Tercihinizi yaparken “Aday Yerleştirme İşlemleri” sürecinde tercih önceliğinize ve Aday Değerlendirme Puanı (ADP) sıranıza göre yerleştirileceğinizi ancak, “Ek Yerleştirme” sürecinde tercihlerinizin arasında bulunan herhangi bir tercihinize de yerleşebileceğinizi UNUTMAYINIZ.

MSÜ Sınav Sonucuna Göre 2’nci Aşamaya Kimler Katılacak?

MSÜ Fiziki Yeterlilik Spor Mülakatı Videosu

MSÜ Askeri Öğrenci 2’nci Seçim Aşamaları Detaylı Anlatım

MSÜ 2’nci Seçim Aşamaları Kaç Gün Sürmektedir?

MSÜ Aday Değerlendirme Puanı Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Okan dedi ki:

  Selamun Aleykum Bir Şey Sorucaktım Ben 179 Puan Aldım Msü den Ast. Veya Subay Olma Şansım Varmı Bunu Anlayamadım Bi Türlü Okudum Bilgilerde Puanın Hesaplanırsa Yeterli Diyo Yani Tercih Yaparsam Yinede Çağrılma Şansım Oluyomu ?

  1. KAYA dedi ki:

   Puanın hesaplanırsa tercih yaparsın fakat puanın düşük çağrılman imkansız degil ama çok zor
   yaşın tutuyorsa seneye ki sınava gir.

 2. Eren dedi ki:

  206 puan aldim cagirabilirlermi acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim tercihlerden sonra belli olur

 3. Oğuzhan dedi ki:

  Ben gazi çocuguyum babam terörle mücadale gazi eşit ağırlık 215 sözel 238 aldım kara astsubaylık meslek yüksek okulu yazdım tercihte en başa gelirmi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Tercih sonuçları ile belli olur kardeşim

 4. Tuba dedi ki:

  Tuba 21 Haziran 2019 den 10:08
  Moderatör onayı bekleniyor
  Oglum 259,06654 puan aldı. Kara Harp Okulu Komutanlığına çağrıldı. Fakat subaylik içinmi assubaylik içinmi çağrıldı bilmiyoruz. Assubaylik içinse göndermeyi düşünmüyoruz. Subaylik için puanı yaterli mi? Teşekkürler. Eşit ağırlık puanı 262,26172

  1. Admin dedi ki:

   Harp okulu puanları ile astusbaylık taban puanları yayınlandı o puanlar arasında ise harp okulu değilse astsubaylık tüm aşamalar harp okulunda olacak ondan dolayı yer orası görünüyor

 5. dilek dedi ki:

  Merhaba kızım 218 puan aldı
  okul puanı da dahil oluyormu
  76 punı
  294 yapıyor şansı varmı

  1. Admin dedi ki:

   En son belli olur

 6. REYHAN DEVECİ dedi ki:

  ASUBAYLIK İCİN TYT YETERMİ YOKSA AYT ŞARTMİ

  1. Admin dedi ki:

   Astsubaylık içimn MSÜ – TYT yeterlidir harp okulu için MSÜ – TYT – AYT zorunludur

error: Content is protected !!