Sözleşmeli Er Sağlık Aşamaları – Sağlık Raporu Alma İşlemi?

Sözleşmeli Er Sağlık Aşamaları – Sağlık Raporu Alma İşlemi?

Sözleşmeli Er adayları Sözleşmeli Er Sağlık Aşamaları – Sağlık Raporu Alma İşlemi? Arkadaşlar kesinlikle başvuru kılavuzunu okuyun yazımızın sonunda sizlere başvuru kılavuzunu ekledim.

Sözleşmeli Er Sağlık Aşamaları – Sağlık Raporu Alma İşlemi?

(1) MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığı Cebeci/ANKARA’da veya daha sonradan duyuru yapılacak sınav merkezinde yapılacak Sözleşmeli Erbaş ve Er Temin Faaliyeti kapsamında icra edilecek seçim aşamalarında başarılı olmanız halinde işlemlerinizin sürdürülebilmesi için Hastane Sevk Belgesi (Ek-6) ile sevk edileceğiniz Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarından “Sözleşmeli Er Olur/Komando Olur/Paraşütle Atlar” kararlı sağlık raporu almanız gerekmektedir. İstenen raporu alamayan adaylar seçim aşamalarından elenmiş sayılacaklardır.

(2) Hastane tarafından verilen sağlık raporunun karar hanesini ve bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Hatalı karar verilen adaylar sağlık raporlarını ilgili hastanelere müracaat ederek düzelttirmekten sorumludurlar. Sağlık işlemleriniz için sağlık kuruluşları tarafından herhangi bir ücret veya katkı payı alınmayacaktır.

(3) Tercih ettiğiniz Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu  raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına adınıza düzenlenmiş olan hastane sevk belgesi ve nüfus cüzdanı/kimlik kartı fotokopiniz ile birlikte, Ankara ili içi sevklerde en geç üç iş günü, Ankara dışındaki illere sevklerde en geç beş iş günü içinde başvurmanız gerekmektedir. Hafta sonu tatili ve resmî tatil günleri iş günü olarak kabul edilmemektedir.

(4) Sevk belgelerinin geçerlilik süresi içerisinde hastaneye başvurmayan ve sevk belgesini herhangi bir aşamada kaybeden, yırtan, kullanılamaz hale getiren adaylara yeni sevk belgesi verilmeyecektir. Herhangi bir kanuni mazeretini polisten veya jandarmadan alacakları tutanakla belgelendirenlere bir defaya mahsus olmak üzere MSB Per.Tem.D.Bşk.lığı tarafından aynı hastaneye sevk belgesi verilebilecektir. Aday dilekçe ve aldığı tutanak ile MSB Per.Tem.D.Bşk.lığına tekrar şahsen başvurarak sevk kağıdını yenileyebilecektir. Hastane tercih değişikliği yapılamayacaktır.

(5) En son adayın hastaneye sevk tarihinden itibaren sağlık raporu işlemleri en geç 45 gün sonunda tamamlanacak, bu tarihten sonra MSB Per.Tem.D.Bşk.lığına gönderilen sağlık raporlarına işlem yapılmayacak ve raporu ulaşmayan, geç ulaşan, hatalı rapor düzenlenen adayların adaylıkları sonlandırılacaktır. Belirtilen aksaklıkların takibi ve sorunun ilgili hastaneye başvurarak giderilmesi adayın kendi sorumluluğundadır.

(6) Hastaneler tarafından düzenlenen “Ön Bildirim Belgesi/Raporu” ve “Sağlık Kurulu Kararı Bildirim Belgesi” geçerli kabul edilmeyecektir.

(7) Sağlık raporları işlemleri yapılan hastane tarafından sağlık raporlarının bir nüshası posta yoluyla MSB Per.Tem.D.Bşk.lığı Cebeci/ANKARA adresine gönderilecektir. Herhangi bir hak kaybı yaşamamanız için, hastane sevk belgesi aldığınız tarihten itibaren en kısa sürede sağlık raporu işlemlerinizi sonuçlandırılarak, hastane tarafından MSB Per.Tem.D.Bşk.lığı Cebeci/ANKARA adresine gönderilmiş olmasını sağlayınız. Zamanında gönderilmeyen ve postadaki gecikmelerden kurumumuz sorumlu değildir.

(8) Yetkili sağlık kurulu tarafından verilen raporlara tebliğ tarihinden itibaren üç iş günü içinde itiraz edilebilecektir. Aday tarafından itiraz edildiği takdirde; itiraz dilekçesi o yerin İl Sağlık Müdürlüğünce ilk raporun tasdikli bir örneği ile birlikte en yakın TSK sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye sevk edilecektir. Birinci ve ikinci rapor kararları aynı olursa karar kesinlik kazanacaktır. Çelişki halinde hasta İl Sağlık  Müdürlüğünün belirleyeceği bir hakem hastaneye gönderilecektir. Bu hastanenin sağlık kurulunca verilen karar kesin olacaktır. İtiraz işlemleri 10/9/1982 tarihli ve 8/5319 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslarda belirtilen hükümlere göre yürütülecektir.

(9) Sağlık durumunuz ve sağlık raporunuzla ilgili herhangi bir tereddüt oluştuğunda, yerleştirilmiş olsanız dahi idare tarafından gerekli görülmesi halinde tekrar sağlık kurulu raporu almaya gönderilebilirsiniz. Olumsuzluk olması durumunda adaylığınız iptal edilecektir.

(10) Tarafınıza sağlık işlemleri ile ilgili yazılı tebligat yapılmayacaktır. Sağlıkla ilgili adaylık işlemleri takibinizi https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Okan dedi ki:

  Şuan sevk edildim hastanede 2 hafta sonraya randevu gözüküyor napabilirim 5 iş günü içinde işlemlere başlanması gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Atama yapılan kurumun personel işleri ile görüşmenizde fayda var

 2. ali dedi ki:

  sevk edilğim hastane beni muayene etmedi il sağlık müdürlüğüne gidip hastnemi deiştim ama sevk kagıdında sev edilğim hastaneni adı var ilk sevk edildigm hasteneye gidip barkodu vurdular sonra deiştim hastene üstüne başka barkod vurdu sorun olur mu?
  yalnız aradan 21 gün geçmişti sorun yaşarmıyım

  1. Admin dedi ki:

   personel teemin merkezi ile iletişime geçin

 3. Deniz dedi ki:

  Sevk belgesi ankara il dışı 5 gün yani sevk tarihinden itibaren 5 gün icinde sağlık kontrolü tamamlamamızmı gerekiyor. Peki o 45 gün icinde yapılacak diyor anlamadım ben sağlık işkemlerini 5 gündemi yoksa 45 gündemi yapılacak

  1. bilal dedi ki:

   Hastaneye o 5 gün içinde başvurup hastane işlemlerinizi de 45 içinde tamamlamanız gerekiyor.

   1. Hakan dedi ki:

    Ben hastaneye gittim sevk kagidina imza kase bastílar islemlerimi baslatmis oluyormuyum 45 gúnùm’mú var ozaman

   2. Serdar0~ dedi ki:

    Hastane işlemlerimi 5 gün içinde başvurdum hastane işlemlerim bitti raporum 45gun sonra gitse ne olur ben önceden bitirdim hastane işlemimi benim için bir sakınca.olurnu

  2. Serdar0~ dedi ki:

   Hastane işlemlerimi 5 gün içinde başvurdum hastane işlemlerim bitti raporum 45gun sonra gitse ne olur ben önceden bitirdim hastane işlemimi benim için bir sakınca.olurnu

 4. Zafer dedi ki:

  2017 yılında endoskopi oldu kardeşim böbrek taşından doktora gidilip buradan sağlık sorunumun olmadığını taş sorunundan emare olmadığını söylemiş doktor. Fakat prosedür gereği reddetmesi gerektiğini beyan etmiş. Ve itiraz etmesi gerektiğini söylemiş. Bu itirazdan olumlu sonuç alabilir miyiz?

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda bir avukatla görüşmenizde fayda var bu davalara bakan bazı avukatlar var

   1. Kaan dedi ki:

    5 inci gün başvurdum hastaneye covide yakalandım sorun olurmu bu

    1. Admin dedi ki:

     Onu kurumla irtibata geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz