Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Anasayfa / MÜLAKAT SORULARI / Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları
Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Uzman Erbaş Adayları bu yazımda daha önceki alımlarda çıkmış, Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları hakkında bilgiler vereceğim.

Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Değerli uzman erbaş alımı ve askeri mülakatlara girecek arkadaşlar sizler için çıkmış bazı soruları cevaplandırdım. Elimden geldikçe soruları cevaplayıp buradan yayınlamaya çalışacağım. Yazımın sonunda sizlere bu alanda kaliteli bir uygulamayı önereceğim. İçerisinde yüzlerce soru olan ve kendinizi ifade etmenizi sağlayacak güzel bir uygulamadır.

İnkılapçılık ilkesini anlatınız?      

Çağın gerisinde kalan kurumları kaldırarak modern kurumların oluşmasını sağlamaktır. Bununla birlikte yapılan devrimlerin kalıcı ve sürekli olması önemlidir.

Laiklik ilkesini anlatınız?

Devletin, bütün dinlere eşit yaklaşması, kişilerin din ve vicdan hürriyetini koruması anlamına gelir. Devletin daha demokratik bir yönetim biçimine kavuşması için yönetimde dini etkiden arındırma gerekir. İnanç ve pozitif bilimlerin arasındaki sınırı kesin olarak belirleyen bir ilkedir.

Milliyetçilik ilkesini anlatınız?     

Ülkemizde bireyin hak ve özgürlüğüne önem vermeyi, bireylerin birbirlerinin haklarına saygı duymasını, ulusal birlik ve beraberliği sağlamayı hedeflemektedir.

Cumhuriyetçilik ilkesini anlatınız?           

Toplumun ulusal egemenlik ve cumhuriyet yönetimi anlayışını benimsemesi, halkın yönetime etkin biçimde katılması hedeflenir.

Devletçilik ilkesini anlatınız?      

Devletin kalkınma için gereken ekonomik modeli gerektiğinde kendi eliyle uygulayabilecek teşebbüsler kurmasıdır. Kamu çıkarlarını yakından ilgilendiren konularda devletin daha etkili bir mekanizma olması gerekir.

Halkçılık ilkesini açıklayınız?        

Halk arasında demokrasi kültürünün geliştirilerek halkın devleti daha iyi tanıması ve yöneticilerini nitelikli insanlar içinden seçmesi amaçlanır. Ulus, kendi geleceğini kendisi belirler.

OKUMALISIN  22. Dönem POMEM Sözlü Mülakat Soruları ve Anıları - Güncelleniyor

İzmir’de ilk kurşunu atan kimdir?            

Hasan Tahsin

Gelibolu’da savaşın seyrini değiştiren köyün adı nedir?               

Oluklu Köyü

Tarih nedir?      

İnsan topluluklarının geçmişte meydana getirdikleri olayları, birbirleriyle olan ilişkilerini, sosyal ve ekonomik durumlarını, yer ve zaman göstererek, sebep sonuç ilişkileri içerisinde, belgelere dayalı olarak, objektif bir biçimde inceleyen sosyal bilim dalına tarih denir.

Nutukta nelerden bahsediliyor?             

Mustafa Kemal Cumhuriyet Halk Partisinin 2. Olağan Büyük Kongresi’nde 15 Ekim 1927’de mecliste 6 gün süren konuşmasında 1919 -1927 yılları arasındaki gelişmeleri anlatmıştır. Konuşma otuz altı buçuk saat sürmüştür. Sonradan “Nutuk, Büyük Nutuk, Söylev” adıyla tarihimizde yerini almıştır. M. Kemal bu konuşmasında; Osmanlı Devleti’nin son günlerini, Milli Mücadele yıllarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatmıştır.

Atatürk’ün katıldığı savaşlar nelerdir?

Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911, İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913, Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915, Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917, Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918 Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923), Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921, Büyük Taarruz 4 Mart 1922

Marshall Planı nedir?    

Marshall Planı II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konmuş ABD kaynaklı, antikomünist hedefleri olan bir ekonomik yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD’den ekonomik kalkınma yardımı almıştır. Türkiye de bu 16 ülkenin içersindedir.

Rönesans’ nedir?           

İtalya’da ve daha sonra Avrupa ülkelerinde hümanizmin etkisiyle ortaya çıkan klasik ilkçağ kültür ve sanatına dayanarak gelişen bilim ve sanat akımıdır.

OKUMALISIN  2018 Jandarma Sözleşmeli Uzman Erbaş Alımı Başvuru Yapımı Detaylı

‘Uyuşmazlık Mahkemesi’ nedir?             

Uyuşmazlık Mahkemesi adli, idari ve askeri yargı mercileri arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemeyle yükümlü olan mahkemedir.

Birici Dünya Savaşı’nın nedenleri nelerdir?         

Ham madde ve sömürgecilik yarışı, Fransa ile Almanya arasındaki Alsace Loure anlaşmazlığı, Balkanlardaki Avusturya Macaristan İmparatorluğu, Rusya çekişmesi, Avrupa’daki gruplaşmalar, Almanya ve İtalya güçlenerek Avrupa’nın güç dengesini bozması, Avusturya Macaristan İmparatorluğu veliahtının Saraybosna’da bir Sırp Miletçisi tarafından öldürülmesi.

Divan-ı Lügat’it Türk adlı eserin yazarı kimdir?   

Kaşgarlı Mahmut

Hababam Sınıfı nın yazarı kimdir?           

Rıfat Ilgaz

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları nelerdir?        

Ham madde ve sömürgecilik yarışı devam etti, İmparotorluklar yıkıldı yerine uluslu devletler kuruldu, Cumhuriyet ve demokrasi yayıldı, Bir daha Savaşlar olmasın diye Milletler Cemiyeti (Cemiyet_i Akvan) kuruldu.

Türkiye’nin en büyük dağı hangisidir?   

Ağrı Dağı

Türkiye’nin kaç tane sınır komşusu vardır?         

Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan’dır

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin savaştığı cepheler nelerdir?           

Kafkasya Cephesi, Çanakkale Cephesi, Yemen Cephesi, Hicaz Cephesi, Kanal Cephesi, Filistin Cephesi, Suriye Cephesi, Irak Cephesi, Galiçya ve Makedonya Cephesi.

1921 Anayasası’nın özellikleri nelerdir?

Milli Egemenlik ilk kez dile getirilir, Türk tarihinin en yumuşak anayasasıdır, Yasama ve yürütme yetkisi mecliste toplandığı için Meclis hükümeti söz konusudur.

‘Kamu Denetçiliği'(Ombudsman) nedir?              

Türkiye’nin kamu ile idarenin her türlü eylem,işlem,tutum ve davranışlarını,insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleyen, araştıran ve önerilerde bulunan kurumdur.


HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

ASKERLİK sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için ASKER adaylarına, içerisinde binlerce gerçek ASKERİ mülakat soru ve cevabı olan ASKERİ mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce ASKER adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

69 Yorumlar

 1. JANDARMA GENEL K.LIĞI SÖZLEŞMELİ UZMAN ERBAŞ ALIMLARI 2018-1 yazılı ve mülakat soruları neler arkadaşlar??

 2. Uzman çavuşluk soruları da buna benzer olur demi ?

 3. Merhaba ben 10.10.2018 tarihinde uzman erbaş olarak mülakata girdim ve kazandım hastane raporunu da 15.10.2018 tarihinde kargo ile gönderdim güvenlik soruşturmam bitmişmidir acaba ne zaman egitim cagrısı gelir bilgisi olan varsa

  • Güvenlik soruşturma süresi 60 günü buluyor kardesim bununla ilgili açıklama gelecektir duyuracagiz

  • Bende aynı durumdayım kardeşim bende 10.10.2018de gönderdim raporu daha 51 gün fln oldu çok yakın tarihte çağıracaklar bende beklemedeyim daha

 4. Güvenlik soruşturması ne zaman başlamış olur sınavı kazandıktan sonra mı yoksa hastane raporunu teslim edilincemi başlar

 5. Merhaba kara kuvvetleri komutanlığında uzman erbaş (komando branşı) için sınavı kazanalı 48 49 gün oluyor ne gelen ne giden var ne zaman egitim cagrısı olacak daha çok beklermiyiz

 6. Bende aynı durumdayım kardeşim bende 10.10.2018de gönderdim raporu daha 51 gün fln oldu çok yakın tarihte çağıracaklar bende beklemedeyim daha

 7. Şuan halen devam eden kara kuvvetleri mülakatlarına giren arkadaşlar var mı?

 8. LOJİSTİK BRANŞLI SÖZLEŞMELİ UZMAN ERBAŞ ALIMLARI 2018-2

  14 subat 2019 da jandarma sınavına gırecekler veya daha erken gırecekler var mı ?

 9. uzman çavuşluk için sözlü mülakat ta en aşağı kaç puan alınması gerekiyor? “

 10. Başkan ben jandarma lojistik bölümü aşçı ilköğretime başvuruda bulundum ve mülakat ta ne sorar lar zorlar mı sorular bizleri bu arada 2018-2

 11. 19 subart 2019 da jandarma lojistik er bas uzman mulakatına gırıcek ler var mı

 12. arkadaşlar ben aday numaramı bilmiyorum ne yapmam gerekiyo

 13. selamın aleyküm ben de 27 şubatta giricem beyaz eşya onarımcı olarak mülakat da ne sorulur ne edilir hiç bir bilgim yok yardımcı olabilecek varmı?

 14. Selamun aleyküm ben 2018 yilinda uzman onbasi icin basvuru yaptim kabul edildi 15 nisanda sinava cagirdilar sıkıntılarimdan dolayi gidemedim. Bu sene yani 2019 yilinda yine basvuru yapmak istiyorum 2018 de gitmedigin icin bu yilki basvurumda bi skinti yasarmiyim acaba lutfen yardimci olun cok istiyorum uzman olmayi nolurr .

 15. Kardeşim bende 20 şubat bana ön bilgi atarmısn girince

 16. Lojistik Beyaz eşya 12 13 şubart ta güvercinlik

 17. Arkadaşlar ben uzman onbaşı basvurusunda bulundum şuan degerlendirmede acaba ne zaman kabul edildi veya edilmedi diye sonuç gelir

 18. Mrb arkadaşlar bende 10 şubat 2019 uzman onbaşı başvurusu yaptım başvuru onaylandığı zaman nasıl öğrene bilirim onlar mı bilgi veriyorlar yoksa bizmi internet üzerinden takip ediyoruz

 19. Merhaba Uzman onbaşı uzman çavuş oluyormu? Oluyarsada nasıl oluyor . Bir de ben 6 ay oldu teskere alalı bütün zırhlı araçları zürüyordum askerde tankçı mı yaparlar beni.

 20. Kardeşim bende 25 26 şubatta girecem

 21. Merhaba, benim sol gözümde %40 görme kaybı var amaliyat oldum uzmanlıkta sıkıntı olur mu?

 22. Merhaba ben yeni jandarma uzmanlığa başvuru yapmak istiyorum tarihler ne zaman belli olcak. Ve nereden başvuru edicez yardımcı olur musunuz

 23. KARDEŞİM ÖNCELİKLE MERHABA BEN ASKERLİĞE DEVAM ETMEKTEUIM KKK BASVURU YAPTIM ONAYLANDI 26MARTTA MÜLAKAT VAR MÜLAKATLARDA ÖNCE YAZILI SONRA SPOR SONRA SÖZLÜ AYNI GÜN ICERISINDE MI GIRIYORUZ AYDINLATIRMISIN BİZİ ACİL ?

 24. 8 mart cuma günü mulakatim vardi ben vanda askerlik yapiyorum 7 martta ucagim ankaraya gidecekti hava sartlarindan dolayi seferler iptal oldu havaallanindan ucak iptal olduguna dair belge aldim cebeciyi arayip durumu bildirip belgeyide fax ceksem tekrar mulakata girme sansim varmi bilen varsa yardimci olabilirmi

 25. 22 şubatta gidecek var mi ordudan arkadaşlar

 26. Bn askerliğimi yapmadım 20 yaşındayim lise mezunuyum. Jandarma uzman alımını bkliyorum muayene olmadım.ağustoz ayında celb donemi haziranda muayene olursam yine ağustozda askere giderim .yoksa geçmi giderim

 27. En son sınava giren kimler arkadaşlar ne soruyorlar sınavlarda bilginiz varmı?

 28. FETÖ terör örgütü ile soru soruluyor. Mu acaba ?

 29. Arkadaslar 22 martta ankara cebecide KKK uzmanlık sınavına katılacak varsa cevaplarsa sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir