Anasayfa / MÜLAKAT SORULARI / Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Uzman Erbaş Adayları bu yazımda daha önceki alımlarda çıkmış, Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları hakkında bilgiler vereceğim.

Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığı Nerede-Nasıl Gidilir?

Jandarma Uzman Erbaş Mülakat Deneyimi – Dikkatlice Okuyun

Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Değerli uzman erbaş alımı ve askeri mülakatlara girecek arkadaşlar sizler için çıkmış bazı soruları cevaplandırdım. Elimden geldikçe soruları cevaplayıp buradan yayınlamaya çalışacağım. Yazımın sonunda sizlere bu alanda kaliteli bir uygulamayı önereceğim. İçerisinde yüzlerce soru olan ve kendinizi ifade etmenizi sağlayacak güzel bir uygulamadır.

İnkılapçılık ilkesini anlatınız?      

Çağın gerisinde kalan kurumları kaldırarak modern kurumların oluşmasını sağlamaktır. Bununla birlikte yapılan devrimlerin kalıcı ve sürekli olması önemlidir.

Laiklik ilkesini anlatınız?

Devletin, bütün dinlere eşit yaklaşması, kişilerin din ve vicdan hürriyetini koruması anlamına gelir. Devletin daha demokratik bir yönetim biçimine kavuşması için yönetimde dini etkiden arındırma gerekir. İnanç ve pozitif bilimlerin arasındaki sınırı kesin olarak belirleyen bir ilkedir.

Milliyetçilik ilkesini anlatınız?     

Ülkemizde bireyin hak ve özgürlüğüne önem vermeyi, bireylerin birbirlerinin haklarına saygı duymasını, ulusal birlik ve beraberliği sağlamayı hedeflemektedir.

Cumhuriyetçilik ilkesini anlatınız?           

Toplumun ulusal egemenlik ve cumhuriyet yönetimi anlayışını benimsemesi, halkın yönetime etkin biçimde katılması hedeflenir.

Devletçilik ilkesini anlatınız?      

Devletin kalkınma için gereken ekonomik modeli gerektiğinde kendi eliyle uygulayabilecek teşebbüsler kurmasıdır. Kamu çıkarlarını yakından ilgilendiren konularda devletin daha etkili bir mekanizma olması gerekir.

Halkçılık ilkesini açıklayınız?        

Halk arasında demokrasi kültürünün geliştirilerek halkın devleti daha iyi tanıması ve yöneticilerini nitelikli insanlar içinden seçmesi amaçlanır. Ulus, kendi geleceğini kendisi belirler.

İzmir’de ilk kurşunu atan kimdir?            

Hasan Tahsin

Gelibolu’da savaşın seyrini değiştiren köyün adı nedir?               

Oluklu Köyü

Tarih nedir?      

İnsan topluluklarının geçmişte meydana getirdikleri olayları, birbirleriyle olan ilişkilerini, sosyal ve ekonomik durumlarını, yer ve zaman göstererek, sebep sonuç ilişkileri içerisinde, belgelere dayalı olarak, objektif bir biçimde inceleyen sosyal bilim dalına tarih denir.

Nutukta nelerden bahsediliyor?             

Mustafa Kemal Cumhuriyet Halk Partisinin 2. Olağan Büyük Kongresi’nde 15 Ekim 1927’de mecliste 6 gün süren konuşmasında 1919 -1927 yılları arasındaki gelişmeleri anlatmıştır. Konuşma otuz altı buçuk saat sürmüştür. Sonradan “Nutuk, Büyük Nutuk, Söylev” adıyla tarihimizde yerini almıştır. M. Kemal bu konuşmasında; Osmanlı Devleti’nin son günlerini, Milli Mücadele yıllarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatmıştır.

Atatürk’ün katıldığı savaşlar nelerdir?

Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911, İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913, Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915, Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917, Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918 Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923), Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921, Büyük Taarruz 4 Mart 1922

Marshall Planı nedir?    

Marshall Planı II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konmuş ABD kaynaklı, antikomünist hedefleri olan bir ekonomik yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD’den ekonomik kalkınma yardımı almıştır. Türkiye de bu 16 ülkenin içersindedir.

Rönesans’ nedir?           

İtalya’da ve daha sonra Avrupa ülkelerinde hümanizmin etkisiyle ortaya çıkan klasik ilkçağ kültür ve sanatına dayanarak gelişen bilim ve sanat akımıdır.

‘Uyuşmazlık Mahkemesi’ nedir?             

Uyuşmazlık Mahkemesi adli, idari ve askeri yargı mercileri arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemeyle yükümlü olan mahkemedir.

Birici Dünya Savaşı’nın nedenleri nelerdir?         

Ham madde ve sömürgecilik yarışı, Fransa ile Almanya arasındaki Alsace Loure anlaşmazlığı, Balkanlardaki Avusturya Macaristan İmparatorluğu, Rusya çekişmesi, Avrupa’daki gruplaşmalar, Almanya ve İtalya güçlenerek Avrupa’nın güç dengesini bozması, Avusturya Macaristan İmparatorluğu veliahtının Saraybosna’da bir Sırp Miletçisi tarafından öldürülmesi.

Divan-ı Lügat’it Türk adlı eserin yazarı kimdir?   

Kaşgarlı Mahmut

Hababam Sınıfı nın yazarı kimdir?           

Rıfat Ilgaz

Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları nelerdir?        

Ham madde ve sömürgecilik yarışı devam etti, İmparotorluklar yıkıldı yerine uluslu devletler kuruldu, Cumhuriyet ve demokrasi yayıldı, Bir daha Savaşlar olmasın diye Milletler Cemiyeti (Cemiyet_i Akvan) kuruldu.

Türkiye’nin en büyük dağı hangisidir?   

Ağrı Dağı

Türkiye’nin kaç tane sınır komşusu vardır?         

Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan’dır

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin savaştığı cepheler nelerdir?           

Kafkasya Cephesi, Çanakkale Cephesi, Yemen Cephesi, Hicaz Cephesi, Kanal Cephesi, Filistin Cephesi, Suriye Cephesi, Irak Cephesi, Galiçya ve Makedonya Cephesi.

1921 Anayasası’nın özellikleri nelerdir?

Milli Egemenlik ilk kez dile getirilir, Türk tarihinin en yumuşak anayasasıdır, Yasama ve yürütme yetkisi mecliste toplandığı için Meclis hükümeti söz konusudur.

‘Kamu Denetçiliği'(Ombudsman) nedir?              

Türkiye’nin kamu ile idarenin her türlü eylem,işlem,tutum ve davranışlarını,insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleyen, araştıran ve önerilerde bulunan kurumdur.

Jandarma Uzman Erbaş Mülakat Deneyimi – Dikkatlice Okuyun

157 Yorumlar

 1. JANDARMA GENEL K.LIĞI SÖZLEŞMELİ UZMAN ERBAŞ ALIMLARI 2018-1 yazılı ve mülakat soruları neler arkadaşlar??

 2. Uzman çavuşluk soruları da buna benzer olur demi ?

 3. Merhaba ben 10.10.2018 tarihinde uzman erbaş olarak mülakata girdim ve kazandım hastane raporunu da 15.10.2018 tarihinde kargo ile gönderdim güvenlik soruşturmam bitmişmidir acaba ne zaman egitim cagrısı gelir bilgisi olan varsa

  • Güvenlik soruşturma süresi 60 günü buluyor kardesim bununla ilgili açıklama gelecektir duyuracagiz

   • Buğra kızılkaya

    Merhaba ben uzman cavus sinavlarina girmek istiyorumda bu sorular yazilimi oluyor sozlumu peki mulakatta sozlu sinav varmi kac asamadan gecmemiz lazim kilo boy uyumu nedir acaba yayinlanan sorularin hepsi cikiyormu yoksa aralardan seçiliyormu

    • uzman erbaş alım aşamaları alım yapan kuruma göre değişiyor aşamalar için aramaya uzman erbaş alım ya da uzman erbaş fiziki yeterlilik yaz kardeşim gelir

  • Bende aynı durumdayım kardeşim bende 10.10.2018de gönderdim raporu daha 51 gün fln oldu çok yakın tarihte çağıracaklar bende beklemedeyim daha

   • Hocam ben de girecem İnşALLAH bu ayın 25 inde sen 51 gün oldu bekliyorum demişsin kaç gün sonra seni çağırdılar

 4. Güvenlik soruşturması ne zaman başlamış olur sınavı kazandıktan sonra mı yoksa hastane raporunu teslim edilincemi başlar

 5. Merhaba kara kuvvetleri komutanlığında uzman erbaş (komando branşı) için sınavı kazanalı 48 49 gün oluyor ne gelen ne giden var ne zaman egitim cagrısı olacak daha çok beklermiyiz

 6. Bende aynı durumdayım kardeşim bende 10.10.2018de gönderdim raporu daha 51 gün fln oldu çok yakın tarihte çağıracaklar bende beklemedeyim daha

 7. Şuan halen devam eden kara kuvvetleri mülakatlarına giren arkadaşlar var mı?

 8. LOJİSTİK BRANŞLI SÖZLEŞMELİ UZMAN ERBAŞ ALIMLARI 2018-2

  14 subat 2019 da jandarma sınavına gırecekler veya daha erken gırecekler var mı ?

 9. uzman çavuşluk için sözlü mülakat ta en aşağı kaç puan alınması gerekiyor? “

 10. Başkan ben jandarma lojistik bölümü aşçı ilköğretime başvuruda bulundum ve mülakat ta ne sorar lar zorlar mı sorular bizleri bu arada 2018-2

 11. 19 subart 2019 da jandarma lojistik er bas uzman mulakatına gırıcek ler var mı

 12. arkadaşlar ben aday numaramı bilmiyorum ne yapmam gerekiyo

 13. selamın aleyküm ben de 27 şubatta giricem beyaz eşya onarımcı olarak mülakat da ne sorulur ne edilir hiç bir bilgim yok yardımcı olabilecek varmı?

 14. Selamun aleyküm ben 2018 yilinda uzman onbasi icin basvuru yaptim kabul edildi 15 nisanda sinava cagirdilar sıkıntılarimdan dolayi gidemedim. Bu sene yani 2019 yilinda yine basvuru yapmak istiyorum 2018 de gitmedigin icin bu yilki basvurumda bi skinti yasarmiyim acaba lutfen yardimci olun cok istiyorum uzman olmayi nolurr .

 15. Kardeşim bende 20 şubat bana ön bilgi atarmısn girince

 16. Lojistik Beyaz eşya 12 13 şubart ta güvercinlik

 17. Arkadaşlar ben uzman onbaşı basvurusunda bulundum şuan degerlendirmede acaba ne zaman kabul edildi veya edilmedi diye sonuç gelir

 18. Mrb arkadaşlar bende 10 şubat 2019 uzman onbaşı başvurusu yaptım başvuru onaylandığı zaman nasıl öğrene bilirim onlar mı bilgi veriyorlar yoksa bizmi internet üzerinden takip ediyoruz

 19. Merhaba Uzman onbaşı uzman çavuş oluyormu? Oluyarsada nasıl oluyor . Bir de ben 6 ay oldu teskere alalı bütün zırhlı araçları zürüyordum askerde tankçı mı yaparlar beni.

 20. Kardeşim bende 25 26 şubatta girecem

 21. Merhaba, benim sol gözümde %40 görme kaybı var amaliyat oldum uzmanlıkta sıkıntı olur mu?

 22. Merhaba ben yeni jandarma uzmanlığa başvuru yapmak istiyorum tarihler ne zaman belli olcak. Ve nereden başvuru edicez yardımcı olur musunuz

 23. KARDEŞİM ÖNCELİKLE MERHABA BEN ASKERLİĞE DEVAM ETMEKTEUIM KKK BASVURU YAPTIM ONAYLANDI 26MARTTA MÜLAKAT VAR MÜLAKATLARDA ÖNCE YAZILI SONRA SPOR SONRA SÖZLÜ AYNI GÜN ICERISINDE MI GIRIYORUZ AYDINLATIRMISIN BİZİ ACİL ?

 24. 8 mart cuma günü mulakatim vardi ben vanda askerlik yapiyorum 7 martta ucagim ankaraya gidecekti hava sartlarindan dolayi seferler iptal oldu havaallanindan ucak iptal olduguna dair belge aldim cebeciyi arayip durumu bildirip belgeyide fax ceksem tekrar mulakata girme sansim varmi bilen varsa yardimci olabilirmi

 25. 22 şubatta gidecek var mi ordudan arkadaşlar

 26. Bn askerliğimi yapmadım 20 yaşındayim lise mezunuyum. Jandarma uzman alımını bkliyorum muayene olmadım.ağustoz ayında celb donemi haziranda muayene olursam yine ağustozda askere giderim .yoksa geçmi giderim

 27. En son sınava giren kimler arkadaşlar ne soruyorlar sınavlarda bilginiz varmı?

 28. FETÖ terör örgütü ile soru soruluyor. Mu acaba ?

 29. Arkadaslar 22 martta ankara cebecide KKK uzmanlık sınavına katılacak varsa cevaplarsa sevinirim.

 30. Merhaba buradaki sorular hariç başka sorular cikarmi yoksa sadece buradaki sorulara çalışsam olurmu teşekkür ederim yardımınız için

 31. sol kolumda dövme var 3 tane 9 aydır sildiriyorum seans seans gidiyorum doktordan sildirdiğime dair kağıt alsam sizce işe yararmı çıkana kadar devam edicek çünkü seanslar birde plastik makyaj yaptırmayı düşünüyorum giderken koluma anlarlar mı ? 1 ay sonra çağrılıcağım ankaradan sınav için. teşekürler

  • Ön Sağlık Aşamasında Doktor İncelemesi ile belli olur bir şey demek zor

  • İyi günler ben fesih dilekçemi verdim 17 :12:2018 de meslege başladım 08. 05.2019 da fesih dilekçemi yazdım Hakkari deyim hala bekliyorum 16 gün oldu daha fesim gelmedi benim bekledim günlerin parası yatar mı yoksa fesih dilekçemin yazdığım günden itibaren maaş kesilir mi bana bir yardımcı olun

 32. Selam aleyküm 2019 1 uzman erbaslık mulakatina gidicem de bilgi verebilirmisiniz acaba nelere dikkat etmem lazım

 33. Oğuzhan Doğan

  S.a abim ben 2019-1 uzmanlık başvurum onayladı 27 Mayıs’ta mülakatım var bende heyecanlanınca kekeliyorum ama normalde sıkıntı yok normal yani bu bana sıkıntı çıkarır mı?

  • Kardeşim sakin olmaya çalış onlar zaten anlar

   • 2019 Mayıs ayı mülakatları uzman erbaş alımlarında önlisanstan başvuru yapan kontenjan dolmuşmudur?
    Ben çağırıldım kpss puanım 68 fakat sözlü mülakattan elenme korkum var? Ne tarz sorular soruyorlar bilgilendirirmisiniz?

 34. Jandarma uzman erbaş başvurdum 27 Mayıs’ta mülakatın var ne soruluyor bilsin olan varsa bana ulasabilirmi boyum 176 kilo 57 sıkıntı olurmu acaba

 35. Bu soruların hepsini sormuyorlar sanırım

 36. Merhaba ben 2019/1 uzman erbaş başvuru yaptım mülakatlara çağırıldım tüm evraklar tamam yalnız aday numaramı bilmiyorum nereden öğrenebilirim nolur yardımcı olun teşekkürler şimdiden

 37. Bende 27 mayısta gidecem güvercinlik ankaraya 181 boyum 99 kg elerlermi sizce veya bilgisi olan cvp larsa sevinirim

 38. Uzman çavuşluk sınavını geçtim kazandım. fakat heyet raporunda dermatoloji doktoru yanık izi 10 cm ve yanında yukarı yönde ok işareti şeklinde yazdı. Yanık izi kolumda. Çay dökülmüştü çok önceden. Acaba sağlık kurulundan geçebilir miyim. O kadar çalıştım böyle küçük bi olaydan elenmek koyar adama. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

 39. SELAMIN ALEYKÜM BEN 2019-1 UZMAN ERBAŞ SINAVINA GİRMEYİ HAK KAZANDIM KPSS GİRMEDİM SINAV OLCAKMIŞIM ORADA SINAV SORULARI HANGİ KONULARDAN VS NERELERDEN SORARLAR BİR BİLGİSİ OLAN VARMI ACABA???

  • Alım kılavuzunda tüm bilgiler detaylı olarak verilmiştir bölümler ve dersler

  • Merhaba ben 20 mayısta gircem sınava yalnız benim omuz tarafında 3 adet jilet izi var ergenlikten kalma 2–3 cm lik tişört giyince görünmüyor. Acaba bi sorun olurmu varmı bilgisi olan??

 40. 2019 1 uzman cavus sinavina cagrildim 2 adet fotograf istemisler fotografin biyometrikmi vesikalikmi olacagi yazmiyor hangisini cikartmamiz gerekiyo

 41. Mülakatlar kaç gün sürüyor 1 diyen var, 2 diyen var lütfen cevaplayin çok önemli benim için

  • 2 gün sürüyor ilk gün fiziki yeterlilik yazılı sınav KPSS olmayanlar için başarılı olursan ikinci gün sözlü mülakat diye biliyorum

 42. selamün aleyküm abilerim kardeşlerim bır sorum olucak ben uzman çavuş olmak isitiyorum allah izin verirse ama 9 senedir hollandada yaşıyorum türkiye hakkında yani genel kültür olsun tarihtir bilgim yok bunun için yazılı sınavlarda değişiklikler oluyormu yurt dışından gelenler için yada nasıl yapabilirim cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 43. 19 yaşına gircem bu ayın 16 sında 20 olmadan askere gidebilirmiyim yada gittikten sonra orada uzman olarak kalmak istersem nasıl olcak hollandadan geliyorum 9 senedir orda yaşıyorum buna benzer başka bir sorum olmuştu fakat jandarma uzman alımlarına bak denmişti ben ökk de uzman erbaş olabilirmiyim genel kültür bilgim tarih filan sıfır bir bilginiz varmı acaba teşekkürler.

 44. Benim sürmekte olan bi mahkemem war sorun oluşturulur mu

 45. 185 boyum kilom 92 elenirmiyim acaba bir iki kiloya tölerans tanıyorlar mı yoksa direk eliyorlar mı acaba ?

 46. Merhaba admin şimdi uzman erbaş alımları var başvuracamda ben önlisans okudum ama halen altan dersim var ama büyük ihtimal verebilirim ama vermeyede bilirim şimdi kafama takılan işey var başvuru yapacamda önlisans mezunumu yapayım yoksa lise mezunumu yapacam?

 47. Selamın aleyküm hayırlı akşamlar Salı günü mülakata gireceğim uzman onbaşı kara kuvvet komutanlığı mülakatı geçen girdiğimde geçemedim bana yardımcı olurmusunuz

 48. admin selamun aleyküm 2019-1de sorulan soruları biliyormusun farklı şeyler var kimi 50 tane diyor kim 10 soru diyor kesin bilgin varmı çok merak ediyorum 30unda güvercinlikte sınavım var ne çalışacağımı bilmiyorum yardım eder misin?

 49. Beyler ben bu dun sinava girdim gectim spora girdim gectim mulakata girdim 3 soru sordu 1 tanesini yarim yamalak bildim o heyecanla ama seklimi hic bozmadim ve dosyalar geldi gectin dediler kafaniza takmayin cok kolay oldu

 50. Kardeşim bu bankaya borcumuz var sınavım ayın 13 de kazansam borç bi sıkıntı yaparmı

 51. Ayın 23nde mülakata gidecem tavsiyeleriniz ne yapmam lazım mülakatta neler soruluyor

 52. Merhabalar
  Ben uzman erbaş’lığa başvurdum ve 08.07.2019 tarihinde ankaraya çağrılııyorum. Ne yapmam gerek ne soracaklar, benim nelere çalişmak gerek, yani beni Bi güzel bilgilendirirmisiniz.
  Şimdiden teşekkürler

 53. Sözlü mülakat da ne sırlar kardeşim bende girecemde

 54. Arkadaşlar mülakat süresi fyt ve sözlü hepsi bir gün mü sürüyor ve ne zaman açıklanır .

 55. Ben de Başvuru yaptım kolumda sırtımda bacağımda dövme var uzman olma şansım ne kadar.

 56. S. A abicim başvuru yaptım fakat vücudum da görünmeyen yerler de dövmem var kolda bacakta belim de sizce ne kadar şansım var mülakatlara gitmekte terettüt ediyorum.

 57. Bu güncel soruların uygulaması yokmu daha iy takip edebileceğimiz

 58. İkmal Çavuş

  23.05.2019 tarihinde KKK Uzman Çavuş Mülakatına girdim ve kazandım sağlık raporum da belirtilen süreler içerisinde Personel Temin Daire Başkanlığına hastane tarafından gönderildi fakat ne haber var ne bir bildiri ne de bir duyuru bu durum hakkında bilgisi olan var ise bilgi verebilir mi ? Allah herkesin gönlüne göre versin ..

 59. merhaba arkadaşlar ben 21 ekimde ANTALYA/KEPEZ sahil güvenlik yara savunma uzman erbaş sınavına gireceğim MÜLAKAT NASIL.SORULAR NELER. YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 60. Ali Rıza gönen

  Bu uzman lıkta döğme sıkıntısı ne gibi durumlrda sıkıntı oluyor boyutu kaç santim geçmemesi lazım

 61. Selamun aleyküm abi Allah izin verirse askere gittiğimde uzman erbaş olarak kalmak istiyorum ama ayağımda düz tabanlık var şimdiye kadar bi ağrı sızı olmadı orada sıkıntı yaparlar mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir