E-Devlet SGK Provizyon Sorgulama – SPAS Müstehaklık Sorgulama

E-Devlet SGK Provizyon Sorgulama – SPAS Müstehaklık Sorgulama
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devlet SGK Provizyon Sorgulama – SPAS Müstehaklık Sorgulamaişleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E-Devlet SGK Provizyon Sorgulama – SPAS Müstehaklık Sorgulama

Birçok hizmetin internet üzerinden yapıldığı E Devlet uygulaması son zamanlarda dikkatleri üzerine çekiyor ve birçok insan artık işlemlerini E Devlet üzerinden yapıyor. Gün geçmeksizin kendini güncelleyerek her gün yeni hizmetler sunmaya devam ediyor. Tabi bu hizmetlerden yararlanabilmek için öncelikle E Devlet uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir.

İnternet aramalarında son derce popüler olan E Devlet uygulaması üzerinden SGK Provizyon Sorgulama işlemi birçok insan merak ediyor ve bunun ile ilgili makaleleri araştırıyor. Peki, SGK Provizyon ne demektir. Öncelikle bunun hakkında biraz kısa bilgi verelim. Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmasına gerek kalmadan, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi kurumların tek bir çatı altında toplanmasıyla oluşan bir yazılım uygulamasıdır. Bu sistem 2012 Ocak ayı itibariyle kullanıma başlanmıştır. İnternet üzerinden birçok işlemin otomatik ve kısa yolla yürütülmesine yardımcı olmuştur. Genel olarak bilinen Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemimin kısaca adı SPAS şeklindedir.

İlk önce bu işlemi yapabilmeniz için E Devlet Sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde SGK Provizyon Sorgulama işlemini gerçekleştiremezsiniz. Eğer henüz E Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT merkezlerine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Bu işlemi ilk defa gerçekleştiriyorsanız sizden 2 TL masraf ücreti alınacaktır. Aksi takdirde bu işlemi ikinci defa yapıyorsanız sizden 4 TL işlem ücreti alınacaktır. Şimdi bu işlemi sizler için adım adım anlatacağım.

  • E Devletin resmî sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine ilk olarak giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra Giriş Yap butonuna basarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Giriş yapmak için e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden birini seçerek işleme devam etmeniz gerekmektedir.
  • İstenilen bilgileri doğru girerek Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak işleminize devam etmeniz gerekmektedir.
  • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra aramaya “SPAS Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)” yazarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Açılmış olan pencereden Tescil Kapsamı, Yararlandığı Kimlik No, Sicil No, GSS Kapsamı ve Sigortalı Türü bilgilerinde ulaşabilirsiniz.
  • İsterseniz ekranda bulunan “Yeni Sorgulamaya” basarak yeni bir sorgulama yapabilirsiniz.
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna cep telefonu kaydı olanlara bazı projeler kapsamında SMS ile ücretsiz bilgilendirme yapılmaktadır. Kurumun ücretsiz SMS hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız cep telefonunuzu kaydedebilirsiniz. Eğer kayıtlı cep telefonunuz varsa numaranızı güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Telefonunuzuhttps://www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan adresinden ekleyebilir, güncelleyebilir veya silebilirsiniz.

İsterseniz tarayıcınızın adres satırınahttps://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama vermiş olduğum linki yapıştırarak veya linke tıklayarak ta ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.