E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım
A+
A-

E – Devlet kategorimizde sizlere E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.

E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devletin 6 Mart 2018’de hizmete sunmuş olduğu yeni hizmetlerinden olan “Veraset İlamı Sorgulama” hizmetini birçok kişi internet üzerinden nasıl yapıldığını ve bu belgelere nasıl ulaşılabildiğini araştırıyor. Bu hizmet sayesinde artık istediğiniz zaman mirasçılık belgesi alabileceksiniz. Bu makalemizde sizlereler Veraset İlamı Sorgulama hizmetinin veya halk tabiriyle miras sorgulama hizmetinin E-Devlet Üzerinden nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim. Gerekli bilgileri adım adım anlatacağım. E-Devlet üzerinden Veraset İlamı Sorgulama hizmetini kullanabilmeniz için öncelikle E-Devlete kayıtlı olmanız gerekmektedir. Gelelim şimdi E-Devlet üzerinden bu bilgilere nasıl ulaşabileceğimize.

E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yapacağınız Veraset İlamı Sorgulaması için size miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin T.C. kimlik numarasını biliyor olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde E-Devlet Üzerinden Veraset İlamı Sorgulama yapamazsınız.

  • E Devletin resmi sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine ilk olarak giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra Giriş Yap butonuna basarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Giriş yapmak için e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden birini seçerek işleme devam etmeniz gerekmektedir.
  • İstenilen bilgileri doğru girerek Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak işleminize devam etmeniz gerekmektedir.
  • Giriş işlemini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra arama yapmak için “Veraset İlamı Sorgulama” yazarak aratınız.
  • Açılan sayfadan “Miras Bırakan T.C. Kimlik Numara’sını” girerek Sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
  • İsterseniz tarayıcınızın adres satırına “https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama” vermiş olduğum linki yapıştırarak veya linke tıklayarak ta ulaşabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz sorgulama sonucunda tarafınıza bırakılan bir miras varsa, bunun için Veraset ve İntikal Vergisini ödemeniz gerekmektedir. 240 bin liraya kadar olan miraslarda yüzde 1 vergi uygulanmaktadır. Bu oran miras tutarına göre yüzde 10’a kadar yükselebiliyor.

Miras Sorgulama “Kayıt Bulanamadı” Yazısı Nedir?

E-Devletin Veraset İlamı Sorgulama hizmetini kullandıysanız. Yapmış olduğunuz sorgulama işleminden “Kayıt Bulunamadı” yazısı ile karşılaşıyorsanız. Sorgulama yapmış olduğunuz T.C. kimlik numarasından size bir miras kalmadı anlamına geliyor. Dilerseniz sorgulama işlemine farklı T.C. kimlik numarası veya size miras bıraktığını düşündüğünüz kişi veya kişilerin T.C. kimlik numaraları da sorgulama yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.